• $8,4985
  • €10,1087
  • 499.169
  • 1387.24
4 Temmuz 2020 Cumartesi

Olması gereken tatilin projesi

Psikolog Derya Yalçınkaya
Psikolog Derya Yalçınkaya
YAZARIN SAYFASI

Beklenilen tatil umulduğu gibi çıkmadı. Herkesin dilinde; “Nerede o eski tatiller!” Hayal kırıklıkları beklentiler ile ilgili. Umutlar ve gelecek planları olmayınca insanların canı sıkılıyor. Oldukça can sıkıcı olsa gerek, özellikle de planlı ve programlı yaşayanlar için… Peki, ya izinler!

Pandemi sürecine girdiğimizden beri “Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak.” şeklindeki düşüncelerimiz başlarda bizi çok korkutuyordu, yaşamımız yavaş yavaş korktuklarımız ile şekillenmeye başlayınca, korkulacak bir şey yokmuş demeye başladık. İnsan, adapte olabilen bir varlık. Başa gelince sanıldığı kadar zor olmadığı ile yüzleşmek, bu konu hakkındaki korkularımızın boşa çıktığını kanıtlar nitelikte.

Deniz kenarlarına gitmekte zorlanan birçok kişi çözümü otellere gitmektense yazlık tutmakta ya da tekne kiralamakta buluyor. Birçok kişi için uyumlu olan bu gözde planlar ise birçok kişinin de bütçesini oldukça zorluyor. Peki, hiçbir şekilde tatil yapamayacak onca insan ne yapmalı?

DEĞİŞİM TEDİRGİN EDİYOR MU?

Tatil anlayışımızın değişeceği aşikâr! Deniz, kum, güneş derken eğleneceğimizi düşündüğümüz tüm planların aksine sosyalliğimizi kısıtlayacak, iç dünyamızı geliştirecek, kafa dinleyerek rahatlayabileceğimizi sağlayacak planları istemsiz tercih ederken, hiç olmadığımız kadar rahat bir tatilinde kapıları aralanır oldu. Değişim her zaman tedirgin eder, güven vermeyebilir; çünkü kişi ait hissetmez. Her şeye inat bu sefer korkma bu değişimden, bırak kendini akışa. Aldığın nefesin huzuru onu hissettiğinde var olur, kalabalıkta kaybolan ruhuna değil, kendi benliğini ortaya koyabileceğin ve kendini özel ve biricik hissedebileceğin benliğe ihtiyacın var.

Önce tatil anlayışını bir gözden geçir, ihtiyaçlarını sırala; beğenilmek, en iyisi olmak, huzur, sakinlik, gözde olmak, popüler olmak gibi kendinde var etmeye çalıştıklarının listesine bir bak. Gelecekteki sana hizmet eden bir listen varsa, şanslısın! Peki, ya yoksa?

PLANLARIN GERÇEKLEŞMEDİĞİNDE NELER YAPMALI?

Elinde olmayan korona yüzünden bu yazın çok mu kötü geçecek? İnsanları yargılamaman gerektiğini bilirken lütfen kendini de yargılama… İsteklerin olmayınca, planların bozulduğunda, kusuru kendinde aramaktan vazgeç. En acısı da insanın kendi kendine yaptığı baskı. Dünyanın sonuymuş gibi abarttığın hayatını yaşayamayan onca insan varken, üzülmeye değer gördüğün sorunun başkalarının isteği ise kendinle yüzleşme vaktin çoktan gelmiş… Seni mutlu ettiğini sandığın maddesel bir yaşamdan, manevi bir yaşama yolculuk istemediğin bir dönemde gelmiş olsa da sonunun seni huzurlu kılacağı kaçınılmazdır. Hayat; sen plan yaparken başına gelenlermiş! Yüklediğin anlamlar hayatına şekil verirken, olumsuz bir düşünce yapısının anlamlarını nasıl etkilediğini bilmen ise başına gelen olaylardan çok daha önemli. Huzur, başkasında değil, senin içinde kendi cümlelerinde!

Alışabildiğin bir hayatın içinde kaybettiklerine odaklanmak uzun vadede olumsuz etkiler yaratacaktır. Var olduklarını düşünen bir yapı mı yoksa kaybettiklerine odaklanan bir yapımı? Tercihin ile şekillenen hayatında tatil anlayışının bir yere gitmek değil, kafanın içindekilerden arınmak olduğunu öğrendiğinde gerçek tatili yaşamış olursun. Farklı mekânda ferahlık vardır, ama bunun için şehir değiştirmen şart değil! İmkânların dâhilinde yapacağın her bir plan sana kendini güvende hissettirecektir zaten. Özelliklede çocukları için endişelenen birçok ebeveyn bilmelidir ki; onların her şeyden önce sevgi ve saygıya ihtiyaçları var.

Özel anlar vardır, unutulmayan… O anları sen seçemezsin! Yapacağın her plan senin için kusursuz olduğunda mükemmel olacaksa bunun gerçek olmayan yanı ile yüzleşmek zorundasın. Hayat sandığın kadar uzun değil, adımların önce sana seni iyi hissettirmeli ardından seni sana iyi hissettirenlere iyi gelmeli. Hoşça kalıp baktığın tüm ellerden göreceğin vefa, vereceğin emeğin karşılığında!

<p> </p>

Transfer gündeminde neler var?

Denizde dehşet anları! dev gemi paramparça oldu

Arhavi'deki selde görev yapan jandarmalar ilçeden bayraklarla uğurlandı

Beylerbeyi Sarayı'nın 113 metrelik rıhtımı ziyarete açıldı