• $8,5492
  • €10,0853
  • 495.469
  • 1351.59
21 Aralık 2019 Cumartesi

İnternetli Yaşam

Psikolog Derya Yalçınkaya
Psikolog Derya Yalçınkaya
YAZARIN SAYFASI

Gününüzün kaç saatini interneti kullanarak geçiriyorsunuz?

Bu soruyu önce kendime sonra internet ve sosyal medya bağımlılığı seminerlerimde ki tüm katılımcılarıma sordum. Sadece işi internet olan onca insan varken… Bir insana iş imkânı veren bir şeyi ortadan kaldırdığımızı hayal bile edemeyiz. Amaç listelerine göz gezdirdiğimde ise; canı sıkılan ve farklı arayışlarda olan herkesin interneti kullandığını, kendini bir şekilde nedensizce interneti kullanırken bulduğunu söyleyen birçok kişiye denk geldim. Özellikle gençlerin interneti kullanım süresi ve sıklığı, çoğu aileyi ‘Çocuğum internete bağımlı mı?’ sorusuna yönelttiğinden, ailelerin bilinçsizce evlerde interneti yasaklama gibi bir sonuç doğurması, bana bu konuda bilgi sahibi olunması gerektiğinin altını çizdirdi.

Yararları ve zararları diye ikiye ayırdığımız ‘internetli yaşamın’ insanlığa etkisi, kişinin ihtiyaçlarında gizli! Neyi niçin yaptığınızı anlamlandırırsanız, ihtiyacınızdan mı yoksa bağımlılığınızdan mı interneti kullandığınızı anlamış olursunuz. İnternet kullanımı geniş bir yelpaze içerir ve günlük kullanım sürenizi akıllı telefonlarla belirleyebileceğiniz bir teknolojiye sahipsiniz. Her bireyin kendine önce kullanım süresini belirlediği ve ardından günlük olarak hangi sitelere girdiğinin planlamasını yapabildiği bir sürece dâhil olması, bilinçli kullanım dediğimiz farkındalığa erişmesine olanak sağlar. Örneğin sosyal medya hesaplarınızla fazla vakit geçirdiğinizi fark ettiniz ve kullanım sürenizi değerlendirmek istiyorsunuz. Neredeyse onu kullanmadan yapamıyor ve günlük işlerinizi aksatıyorsunuz. Akla gelen ilk soru; neden kullandığınızı belirlemeniz olmalıdır. Koyduğunuz bir resim sonrası alacak olduğunuz beğeni sayınızın beyinde ki ödül mekanizmasını deveye soktuğunu biliyor muydunuz? Bağımlılık dediğimiz sürecin ödül mekanizmasını aktive etmesi ile iyi hissetme ruh halini beraberinde getirdiğinden, anlık duygu değişiminden dolayı mutlu hissetmenizle, kullanıma olan ihtiyacınız artıyor olabilir. Hali hazırda kendini beğenmeyen, öz değeri düşük olan birinin bir başkasının yorumu ile iyi hissetmesi durumunda kendini beslediğinden söz edebiliriz. Özellikle çocuklar ile ilgili analiz yaparken daha dikkatli olunması gerektiğini, ufak detaylarda çok bilgi barındığını bilmelisiniz. Hayatı kolaylaştıran ve zamanı hızlandıran bir şeyi yasaklamak doğru değildir. Kişi etrafında neyin olup bittiğini sadece sosyalleşebilmek için bile bilmeye hak duyar. Hem kendiniz hem de çocuklarınız için interneti ortadan kaldırmak yerine sınır koymayı deneyebilirsiniz... Sürecin kontrolünü elden kaçırmadığınız müddetçe kontrol sizdedir.

Aileler iletişim aracı olarak ve eğitim için kullansınlar diye internete ulaşımı olan bilgisayarı çocuklara aldıklarında,kullanım kontrolünü sağlarlarsa sıkıntı yaşamamış olurlar. Kullanım süresi kısıtlanır ve yasak sitelerin girişimi engellenir ise iyi imkan tanıdıkları çocuklarının internetli yaşamın faydalarından yararlanmaya başladıklarını görebilirler. Aileler, interneti aşırı kullanım süresinin uykusuzluk, duruş bozuklukları, depresyon, iletişimden uzaklaşma, anti sosyal , obezite ve akademik başarıda düşme gibi bir çok problemi başlatabileceğini bilmeliler.

Can sıkıntısı için kullanılan internet süreci verimsiz bir zaman dilimi olabiliyor. Günün sonunda hiç bir kazanım elde etmediğinizi fark edip sorumluluklarınızı aksattığınızı gözlemleyebilirsiniz. Ayrıca sıkılmak iyidir kapasitenizin yapmakta olduğunuz işten çok daha fazla olduğunu, farklı şeyler yaparak üretime geçmeniz gerektiğinin sinyallerini taşır. Alternatifleri zorlayarak farklı hobi kaynakları üretebilirsiniz. Çocuklarınızın kendilerini geliştirmesi gereken yaş döneminde, zamanlarını verimsiz geçirdiklerini düşündüğünüz internetteki oyunlara harcamalarındansa, duygusal zekalarına katkı sağlayacak faaliyetlere yönlenmeleri onlar için daha iyi olacaktır.Örneğin sanat ve spor faaliyetleri vb. Onların gelişimlerine ve akademik zekalarına katkı yapacakları bu faaliyetler için sizin rehberliğinize ihtiyaç duyarlar. Kontrolün sizin elinizden çıkması durumunda bir uzmandan destek almakta fayda var. Böylece onun sizi değil sizin onu yönetebildiğiniz sağlıklı adımları öğrenmek için gerekli önlemleri almış olursunuz.

<p>'Bir takım kuruluşlar Türkiye'deki medya kuruluşlarını  fonluyorsa bunun bir bedeli var. Bu kurul

Emin Pazarcı: Dijital vatan tehdit altında

2020 Tokyo Olimpiyatları görkemli törenle açıldı

Bayraktar TB3, TCG Anadolu'da birlikte görev yapacak

Metabolizmayı hızlandıran besinler nelerdir?