• $8,658
  • €10,1795
  • 488.028
  • 1419.43
7 Şubat 2020 Cuma

En karanlık gecelerin de sabahı oldu

Psikolog Derya Yalçınkaya
Psikolog Derya Yalçınkaya

Son zamanlarda yaşanılan olumsuz olayların kişilerde gelecek kaygısı yarattığını vurgulamakta fayda var. Gelecek kaygısının en önemli nedeninin belirsizlik olduğunu bilelim. Üst üste gelen kötü haberler bireylerde haliyle panik hali yaratabiliyor. Düşüncelerin davranışları şekillendirdiği dünyamızda sürecin bizdeki olumlu düşüncelerin de olumsuz düşünceler ile yer değişmesi mümkün oluyor. Yaşanılan olayların kişilerdeki psikopatolojileri canlandırma hali olduğundan, en çok etkilenenler listesinde var olan patolojiye sahip kişiler yer almaktadır. Yitirilen umutlar, kaybolan hayaller yerini umutsuzluğa verdiğinde depresyon ve kaygı bozuklukları kaçınılmaz olmaktadır.

Kaygı; kişinin tehdit edici bir duruma verdiği bedensel ve ruhsal tepkilerdir. İnsanları tehlikelere karşı koruyan bu duygunun belli oranda yaşanması sağlıklıdır. Fazla ya da az yaşanması durumunda patoloji yaratacağından, öncelikle bilinmesi gereken duygunun hangi oranda yaşandığıdır. Kaygı hiç yaşanmadığında kişi önlem alamaz, çok yaşandığında ise fiziksel, zihinsel ve davranışsal belirtiler ile normal seyrinden kopmalar yaşar. Dışarıdan fark edilir boyutta olan bu iki uç, çevreden gelen şikâyetler üzerine çoğu zaman fark edilebilmektedir. Kaçınan kişinin kendini korumak için hiçbir şey yapmaması sonucuna götürmesi ise depresyonun kapısını çaldığının belirtisidir. Psikolojik olarak fark edilmeyen çoğu belirti, mide ve bağırsak problemleri, deri hastalıkları, baş ağrıları ve tansiyon problemlerine dönüştüğünde gözden kaçınılması ise neredeyse imkânsız hal alır. ‘Acaba deprem mi olacak, ya uçağa bindiğimde düşerse, bulaşıcı hastalıklar bugün benim kapımı çalarsa?, ben en iyisi bugün de evden çıkmayayım!’ gibi sağlıksız düşüncelerin varlığını kontrol edemediğinizde kaygı artışının başladığını bilin. Her durumda olan kaygınızı önce anlayın ve ona sahip çıkın, ardından korktuğunuz durumu belirledikten sonra önlem için neler yapabileceğinize bir göz atın. Neticede gerçeklik çerçevesinde değerlendirdiğiniz konu, ‘olması mümkün’ bir durumdur. Böylece önlem almış ve kendinizi bu duruma karşı korumuş olursunuz. Burada ki önlem sizi evden çıkmamak gibi bir sonuca götürüyorsa vakit kaybetmeden bir uzmandan destek alınız.

Gelecek kaygısı andan keyif almanıza engel olur. Sürekli gelecekte yaşayan kişi var olan sorumluluklarına da yetişemez. Gelecek kaygısını kontrol altında tutmaya çalışmak ise kaygı durumunu arttırır. Böylece sizde hiç olmayan kaygı bozukluklarının doğumuna şahit olursunuz. Bu durumda kullandığınız kelimelerin yapamam, her zaman, hiçbir zaman gibi kelimeler olduğunu önce fark etmelisiniz. Bu kelimeler endişe ve korkularınızın devam etmesine, olumsuz tahminde bulunmanıza ve dolayısı ile fiziksel belirtilerin ortaya çıkmasına neden olur.

Ülkemizde olan olayların sayıca artması ve yakınların kaybı dikkati yalnızca bu olaylar ile ilgili okumalara ve haberlere ayırmanızı sağlayabilir. Bu durum kaygının kitlelere yayıldığını ifade eder. Lütfen, kesinliğine inanmadığınız bilgilere itibar etmeyiniz. Daha fazla konu ile ilgili düşünmenin faydası olmayacağını bilen kişi yine de kontrol edemediği korkularının esiri olabiliyor. Sürecin psikolojik anlamda çok yıpratıcı olduğunu ve durumu tetikleyecek en ufak bir görselin bile yaşanılan travmayı etkilediğini bilip, özelliklede çocukları olaylardan çok fazla etkilenmemesi adına, haberlerden ve bu gibi görsellerden uzak tutunuz.

Tedavi kısmına değinirsek ülkemizde birçok psikolog ve psikiyatriler tarafından uygulanan tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Kaygı bozuklukları için bilişsel davranışçı terapi uygulanmaktadır. Travmayı yaşayan bireyler için ise EMDR terapi size oldukça hızlı bir şekilde yardımcı olmaktadır. Olumsuz olayların tekrar yaşanmaması, kişi için sürecin bittiği anlamına gelmez. Rüyalarda görülen kabuslar yada günlük yaşamda kopmalar yaşıyor olmak travma yaşadığınızın belirtisi olabilir. Yaşanılan korku hakkında konuşmak sürecin şokunu atlatmada da etkili rol oynamaktadır.

<p>Gizli tarih kendi içinde ne saklıyor? Araştırmacı-Yazar Erhan Altunay ve Araştırmacı Yazar Selçuk

İstanbul'dan kalanlar…

Akkuyu Nükleer Enerji Santrali inşaat alanında çalışmalar hızla devam ediyor

Ani Örenyeri'ndeki kazılarda Selçuklu kümbeti ve mezarlığı bulundu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Akkuyu Nükleer Enerji Santrali inşaat alanını helikopterden inceledi