• $32,3607
  • €34,4602
  • 2438.65
  • 9814.19
29 Ağustos 2021 Pazar

Yalancının mumu yasaya kadar...

Her zamanın ve zeminin yegâne zehri yalandır. Bu yalan hele ki haberleşmek suretiyle kitlelere ulaşıyorsa o zaman daha da tehlikelidir sevgili okurlarım. Dürüst olmanın ve doğru olmanın erdem değil doğal refleksimiz olmasını muştulayan medeniyetimizin karşısında yıkıcı, yıpratıcı ve tahrif edici bir anlayışla adeta güzel ve temiz olana savaş açıldığını görmekteyiz. Bizler bu ülkenin ve medeniyetin emanetçileri olarak tüm bu saldırılara karşı fıtri olgunluk ile tüm donanımızı kullanarak "emrolunduğumuz doğruluğu" savunmakla mükellefiz.

Uzun bir süredir köşe yazılarımda, basın açıklamalarımda ve katıldığım tüm platformlarda bilgi paylaşımı yapmak üzere kurulan sosyal medya siteleri ve bazı fondaş haber kuruluşlarının adeta iftira, hakaret, ötekileştirme söylemleri; halkı kin ve düşmanlığa tahrik etme, aşağılama, taciz, ırkçı, etnik, dini ve fiziksel saldırı ve aşağılama, fanatizm ve holiganizm, ayrıştırıcı ve farklılaştırıcı söylem; bölücü, yıkıcı örgütlenmeler, küfür, argo ve sanal şiddet mecraları haline gelerek hayatın her alanında baş gösteren birer çıban gibi toplum ve insan nabzını tehdit etmekte ve her geçen gün temizlenip tedavi olmayı bekleyen bir cerahat olduğuna dikkat çekiyorum. Bu cerahat ki, kurutulmadığı ve rehabilite edilmediği sürece sağlıklı ve dürüst zeminlerde de metastaz etkisi yapacaktır.

Neyse ki bu mücadeleyi onur bilen insanlar olarak yalnız değiliz. Sn. Cumhurbaşkanımız katıldığı bir televizyon programında, "Medya ve sosyal medyada yer alan yalan haberlerle ilgili ciddi cezai müeyyide öngören bir yasa çalışmanız var mı?" sorusuna "Büyük Millet Meclisi'miz sosyal medya ile alakalı bir yasa geçirdi. Fakat bu yasanın devamında özellikle yalan terörü hususunda bir adım daha atılması gerekiyor. Bu konuda da yaptığımız bir çalışma var. Uluslararası alanda özellikle bu yalan teröründe ne tür adımlar atılıyor ne tür düzenlemeler ne tür müeyyideler getiriliyor, karşılaştırmalı bir çalışma yaptık. Ekim ayından itibaren bununla ilgili de Meclis'te bir çalışma yürütülecek." şeklinde yanıtlayarak yüreğimize su serpti.

İletişim Başkanımız Sn. Fahrettin Altun da sosyal medyada yaşanan manipülasyonları dijital faşizm olarak nitelendirerek "Elbette ülkelerimizi ve vatandaşlarımızı sosyal medyadaki algı operasyonlarından, yalan haberden, manipülasyondan ve sistematik dezenformasyondan korumak için gereken adımları atıyoruz. Ülkemize, milletimize ve toplumsal hassasiyetlerimize yönelik bu türden gündem suikastlarını 7/24 yakından takip ediyor, mücadelemizi aralıksız sürdürüyoruz. Amacımız hakikati yaşatmak, hakikati savunmak; yalanın, dezenformasyonun her türlüsünü bertaraf etmek." ifadelerinin kullanarak olayın vahametine dikkat çekti.

İbrahim Aleyhisselam için yakılan ateşe su taşıyan karınca misali de olsak değerlerimiz ve inançlarımız uğruna mücadele etmekten vazgeçmemeliyiz diye düşünüyorum sevgili okurlarım. Yalancının mumunun yatsıya kadar dahi yanmaması adına elimizden gelen tavrı ve duruşu göstermeliyiz. Doğruluk, gerçeklik, hak ve hakikat yolunda cüz'i irademiz nispetinde ne gerekiyorsa yapabilmeliyiz. Ve bilmeliyiz ki, iyi niyet barındıran hiçbir amel karşılıksız kalmaz. Bir zincirin halkası olacaksak şayet; bu zincir yalan ve esaretin değil, dürüstlük ve hakikatin zinciri olmalı. Hele ki Sayın Cumhurbaşkanımız gibi dosdoğru bir duruşu benimsemiş bir dünya liderinin yol arkadaşları olarak geriye değil, daima ileriye gitmek yakışır bizlere.

Demokrasilerde bu tür zehirlerin yegâne panzehiri, sağlam ve uygulanırlığı artırılmış, müeyyideleri caydırıcı yasalardır. Bir milat olmasını umarak bu ve ihtiyaç duyulan tüm yasaların Meclis'ten ivedilikle geçmesini diliyorum. Kanayan bir yara olarak "yalan terörü" buna dur diyecek olan yasa veya yasalarla, vicdani ve içtimai hayatımızı kirleten tüm vebalar gibi "epidemik" bir cerahate dönüşmeden kurutulmak suretiyle izale edilmelidir. Tıpkı yılan gibi yalanın başı da küçükken ezilmelidir. Ülkemizde yalan haber her ne kadar büyümüş ve büyütülmüş olsa da millet iradesinin tecelli ettiği Meclis'imiz o başı da ezecek güce sahiptir. Medeniyetimiz ile ve dahi insani hiçbir kriterle örtüşmeyen yalanla, yalan haberle mücadele Meclis'imizin onurlu ve güçlü iradesinin elinden kurtulamayacaktır evelallah.

Bilvesile sesimize kulak veren ve bizleri yalan terörüne kurban etmeyen Sayın Cumhurbaşkanımıza, Gazi Meclisimize ve yalana meydanı bırakmayan mücadele ehli asil yüreklere saygı, minnet ve teşekkürlerimi arz ederim. Yalanın ve haberin asla bir araya gelmediği, temiz ve güvenilir bir zeminde yaşayabilme ümidiyle sağlıkla kalınız.

<p>Anadolu Yayıncılar Federasyonu (AYF) Başkanı Sinan Burhan, Filistin'de bugüne kadar 140 gazetecin

Sultanahmet Meydanı'nda Gazze'de öldürülen gazeteciler anılacak

Antalya'da teleferikte mahsur kalanları kurtarma çalışmaları devam ediyor

İstanbul'da insan trafiği!

Hasankeyf'te bayram tatili yoğunluğu