• $16,6609
  • €17,4609
  • 973.274
  • 2401.96
22 Mayıs 2022 Pazar

Sporun sağlıklı festivali: SporFest

Rektörlüğünü ifa ettiğim ülkemizin ve dünyanın sağlık temalı en büyük devlet üniversitesi olan Sağlık Bilimleri Üniversitesi bilimsel başarılarıyla Dünyada marka bir kurum olma yolunda emin adımlarla ilerlemektedir. Bu bilinçli ve mukaddes yürüyüşümüzü sağlığın ayrılmaz bir parçası olan sporla sentezleyerek bakış ve anlam açımızı genişletmekteyiz.

Bu nedenle bu hafta köşemi global marka olma yolundaki yürüyüşümüzün önemli bir ayağı olan ve çarşamba günü Gençlik ve Spor Bakanımız Sn. Mehmet Kasapoğlu'nun da katıldığı ödül töreniyle tamamladığımız Sağlık Bilimleri Üniversitesi SporFest 2022 Festivalimize ayırmak istedim sevgili okurlarım.

Evet başarıyla gerçekleştirdiğimiz SporFest bu anlamda ideal edindiğimiz sağlık-spor-kültür-eğitim kombinasyonunun bir numunesi olmuştur.

2019 yılından sonra pandemik bir ara verdiğimiz bu müthiş organizasyona kaldığımız yerden devam etmenin heyecan ve sevinci içindeyiz. Bu festival salt bir spor etkinliği değil, izdüşümü yarınlarımıza ışık olan büyük bir yatırımdır da aynı zamanda.

Üniversiteler bilim merkezi olduğu kadar sporun, kültürün, sanatın ve gençliğimizin kaynaşmasının da merkezi olmalıdır. Bizler Sağlık Bilimleri Üniversitesi olarak bu yolda öncü olmanın gururu ile yürüyoruz hamdolsun.

Yurtdışındaki akademik entegrasyonumuzu öğrencilerimizi davet ettiğimiz bu festival ile de bir şölene dönüştürdük desem yeridir sevgili okurlarım. Nyala-Sudan, Çobanbey-Suriye, Buhara-Özbekistan ve bir çok şehir katılımlı bu tablo Abdülhamid Han'ın gönül coğrafyamıza sağlık profesyonelleri yetiştirme ülküsünün de bir adım ötesi olarak tezahür etmiştir adeta. Hamdolsun bugünleri bize nasip edene ve selamlar olsun ilmimize, gayretimize ilham olan aziz ecdadımıza. Akademi-eğitim-kültür ve spor ilişkisinin hep önemli olduğuna inanmışımdır. Sosyal bilimlerden tutun da tüm branşlara kadar bütün üniversitelerin spora endeksli programlarla anılmasını hayal etmişimdir hep.

"Neden spor?" diye bir sorunun sorulmayacağını düşünsem de, spor ve gençlik ilişkisinin hayatı forma sokan bir sentez olduğunun altını çizmeden geçemeyeceğim.

Kötü alışkanlıkların boş zamanla ilintili olduğuna dair bir hipotez sunabiliriz. Yapacak bir şey bulamayanların yapılmayacak işlere-olmayacak alışkanlıklara, ağza alınmayacak ve baş ağartıcı meşguliyetlere yönelmeleri muhtemeldir. Hem de kuvvetle muhtemeldir.

15 spor branşı, 1500 üzerinde sporcu, 317 müsabaka, 210 madalya, 27 kültürel etkinlik, 13 öğrenci etkinliği, 3 farklı ülkeden ve 7 şehirden gelen öğrencilerimizin katılımını bu noktada bir büyük örnek ve haklı bir gurur tablosu olarak kamuoyuna sunmaktan onur duymaktayım.

SporFest'e katılan öğrencilerimiz kendi fakültelerinde ön elemeye tabi tutularak geldiler buralara. Bu anlamda sadece bir spor faaliyeti değil, profesyonel çerçeveli ve ciddi bir akademik turnuva olduğunu da ifade etmemizde fayda var sanırım. SporFest; sporun akademi ile, gençliğin festivalle buluştuğu bir adrestir. Bu adreste yüzler güler. Bu organizasyon "sağlam kafaların sağlam vücutlarda" olduğunun ispatıdır.

Her fırsatta dile getirdiğim ve hayatımı vakfettiğim tütün ve türevleri ile mücadelenin de köşe taşlarındandır bu SporFest. Sporun festivale, sağlığın akademik bakış açısına ve gençliğin başarıya kavuşmasıdır bu organizasyon. Sadece belli bir tarihte başlayıp biten bir dönemsel faaliyet değildir SporFest.

SporFest, içindeki sporcuyu ve sporun hayattaki yerini keşfeden her yaştaki bireyin milat çizgisidir sevgili okurlarım.

19 Mayıs'ın kurtuluş mücadelemizdeki dönüm noktası olması gibi, SporFest' in de kötü alışkanlıklar ve gençliğimiz arasındaki mesafeyi keskin bir çizgiyle ayıran misak-ı milli olmasını diliyorum. Her yaşın yapabileceği bir spor vardır diyerek sosyal ve insani sorumluluğumuzu "haydi spora" mottosuyla taçlandırmak istiyorum.

Çağrımız sağlığadır. Davetimiz sporadır. Mücadelemiz kötü alışkanlıklara ve gençliğimizi esir almaya çalışan karanlıklara karşı devam edecektir.

Bu vesileyle öğrencilerimizi sporla buluşturan Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığımıza ve festivalimize katkı ve katılım sağlayan herkese teşekkür ederim.

Sağlıkla kalınız...

<p class='MsoNormal'>Erkekler uzun parkurda genel klasman birincisi Gökhan  Uzuntaş olurken, kısa pa

Turkcell GranFondo İstanbul Yarışı Beykoz'da gerçekleşti

Marmaris'te ormanı yakan şüphelinin olaydan önceki son görüntüsü

İşte haftanın yalanları! Hepsi tek tek deşifre edildi

Çölün altında Türk mucizesi! Neredeyse Çin Seddi kadar uzun...