• $32,4044
  • €34,5671
  • 2449.61
  • 9760.58
5 Nisan 2020 Pazar

Sağlık Bilimleri Üniversitesi'nin Covid-19 mücadelesi

Covid-19 pandemisi nedeniyle büyük bir imtihandan, tarihi bir dönemeçten geçtiğimiz bu günlerde tüm kamu ve özel kurumlarımızla devlet-millet dayanışmasının küresel sahnedeki ender örneklerinden birini vererek yolumuza yıkılmadan, teslim olmadan devam etmekteyiz.

Salgının en ön cephesinde vazifesini iştiyak ve ihlasla yerine getirme çabasında olan Sağlık Bilimleri Üniversitesi ailesi olarak bir yandan Sağlık Bakanlığı ile afiliasyon protokolümüz olan 58Eğitim ve Araştırma Hastanemizde vatan müdafaasının sadece cephede olmadığını kahramanlıklarıyla ve özverileriyle gösteren öğretim üyelerimizle hastalığın teşhis ve tedavisi için mücadele ederken diğer yandan da “Sürecin takip ve kontrolünü sağlamak adına milletimizin hizmetine sunmak üzere daha neler yapabiliriz?”sorusunun cevabını vermek adına seferberlik şuuruyla Ar-Ge düzleminde de faaliyetlerimize hız vermiş bulunmaktayız.

Bu kapsamda yürüttüğümüz Ar-Ge faaliyetlerini kısaca siz okurlarımla paylaşmak istiyorum.

Üniversitemize bağlı Medikal Tasarım ve Üretim Merkezimiz (METÜM) bünyesinde bir ventilatör cihazının iki ya da daha fazla hastada kullanılabilmesini sağlayan Splitter (çoğaltıcı) geliştirdik. 3D yazıcı marifetiyle sert akrilik reçine malzeme kullanılarak ürettiğimiz bu ürünümüz başka tekniklerle farklı merkezlerde seri üretime uygun hale getirilebilir ve ticarileştirilebilir niteliktedir.

Dünya Sağlık Örgütünün (DSÖ), Kovid-19 salgınına karşı kan mevzuatı için yayınladığı ara durum bildirgesinde tavsiye edilen potansiyel tedavilerden biri olan İmmün Plazma Tedavisi üzerine yürüttüğümüz bilimsel çalışma Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı (TÜSEB) desteğiyle gerçekleştirilmektedir.

Covid-19’a karşı uluslararası kılavuzlara girmiş önemli tedavilerden birisi olan Yüksek Doz Vitamin C’nin ülkemizde üretimi için kolları sıvadık ve İstanbul’da bulunan Sağlık Teknokentimiz olan Teknopol’de ilk etapta 22 bin adet ürünü Sağlık Bakanlığımıza teslim ettik ve şu anda da hastalarımızın tedavisinde aktif olarak kullanılmaktadır.

Covid-19 vb. virüs ve bakterilerin dezenfeksiyonuna yönelik Sağlık Teknokentimiz ile Berkin Enerji iş birliğinde geliştirilen farklı ve geniş alanların dezenfeksiyonunda rahatlıkla ve güvenlik içinde kullanılabilecek olan Elektro Kimyasal Tepkimeli Buhar Jeneratörü’müz seri üretim aşamasına geldi ve bu ürünümüze ülkemizin yanısıra yurtdışından da yoğun bir talep geleceğini beklemekteyiz.

Covid-19 tanısında kullanılmak üzere yine Sağlık Teknokentimizde geliştirdiğimiz tanı kiti ve cihazımızın testleri Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Genel Müdürlüğü (TİTCK) Halk Sağlığı biriminde yapılmakta olup çok kısa bir süre içerisinde seri üretimine başlayacağız.

Gerek akademik birimlerimiz gerekse afiliasyon protokolümüzün olduğu pek çok hastanede vefakâr öğretim üyelerimizin öncülüğünde sağlık personelimiz başta olmak üzere milletimizin kullanımına sunmak üzere dezenfektan ürünleri, maske, koruyucu tıbbi maske vb. ürünler de seri bir şekilde üretilmektedir.

Üniversitemiz kadrosunda görev yapan ve Covid-19 ile mücadelede en ön safta yer alan öğretim üyelerimiz halkımızı doğru bilgilendirmek suretiyle bilgi kirliliğinin önüne geçmek adına gerek görsel gerekse yazılı medya aracılığıyla tecrübelerini milletimize aktarmaktadırlar.

Tarihinden aldığı sorumluluğu bugün yine aynı inanç ve kararlılıkla sürdüren Sağlık Bilimleri Üniversitesi, milli mücadele döneminden kalma kodlarını her ihtiyaç anındadevreye soktuğu gibi bugün de milli ve mukaddes duruşunu bilimsel zeminde kaim kılarak şerefli ve azizgörevinin başında onur ve kıvançla durmaktadır.

Bu vesileyle bahsettiğimiz başarılı çalışmaları yapan tüm çalışma arkadaşlarıma, bu süreci sağlam ve güven veren bir devlet adamlığı duruşu ile yöneterek bize azim kazandıran Sayın Cumhurbaşkanımıza, tüm devlet ve millet organlarına ve dahi, kendi hayatlarını unutup millet hayatına kendilerini vakfeden tüm sağlık çalışanlarımıza gönülden teşekkür ediyorum.

Her imtihandan güçlenerek çıkan ülkemiz biiznillah bu imtihandan da yarınlarına temiz, emniyetli ve güçlü bir sayfa açarak devam edecektir. Allah yar ve yardımcımız olsun.

Sağlık ve afiyet içinde kalınız. 

<p> İsrail, yıllardır abluka altında tuttuğu Gazze Şeridi'ne yönelik saldırılarını 191 gündür sürdür

Katil İsrail Gazze'ye saldırmaya devam ediyor

Yüzey yarıkları çoğalıyor! Uzmanlardan obruk uyarısı

Piknikçiler Dicle Nehri kıyısını çöplüğe çevirdi

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (15 Nisan 2024)