• $13,1445
  • €14,9551
  • 758.3
  • 1811.07
14 Kasım 2021 Pazar

Ha emniyet kemeri ha şampiyonluk kemeri!

Bu haftaki yazımı, her anımızı ilgilendiren bir konu üzerine kaleme almaya çalıştım sevgili okurlarım. Her sabah, her akşam ve günün herhangi bir saatinde şehir içinde, şehir dışında; direksiyonda veyahut yolcu koltuğunda olduğumuz gerçeği hepimizce malum. Bu malumatın, yani araçlı yolculukların da belli başlı kuralları olduğunu bilmeyenimiz yoktur. Elbette bu kuralların da uygulanması esastır! Trafikte seyir halinde iken sorumluluklarımız olduğu kadar, araçlarımıza biner binmez uygulamamız gereken sorumluluklarımız vardır. Üç noktalı emniyet kemerleri de bu sorumlulukların tam merkezinde yer almaktadır. Nedir üç noktalı emniyet kemeri? Klasik olarak her araçta standart şekilde bulunan ve kaza anında kişiyi (kemerini bağlamış olan kişiyi) üç noktadan emniyete alan kemerlerdir. Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Başkanlığı istatistikleri üç noktalı emniyet kemerleri için; otomobilde seyahat edenlerin ağır yaralanma risklerini %45 kamyonetlerde de %60 oranında azalttığını göstermektedir.

Ölümlü kazalarda emniyet kemeri kullananların %24,8'i hiç zarar görmeden kazayı atlatırken, emniyet kemeri kullanmayanlarda bu oran %6,3'tür.

İleri düzey araştırmalarda arka koltukta emniyet kemeri kullanımının, arka koltukta meydana gelen ölüm ve yaralanmaların 2/3'nün ve ön koltukta ölümlerin ise %6'sını önlediği saptanmıştır. Bütün ağır yaralanmalarda ise, arka koltuk emniyet kemerleri yaralanmanın şiddetini %50 oranında azaltmaktadır.

TRL (İngiltere Ulaşım Araştırma Laboratuvarı) analizleri, ön koltuk yolcularının tamamına yakınının emniyet kemeri takmasına karşılık, daha düşük oranda emniyet kemeri kullanan arka koltuk yolcularının yaralanma riskinin 2 kat, fırlatılma riskinin ise 7 kat daha fazla olduğu ortaya koymuştur. Emniyet kemeri takmamış arka koltuk yolcuları en çok kafa, yüz ve boyun zedelenmelerine maruz kalmaktadır. Arka koltuk yolcularının en büyük yaralanma nedeni fırlatılmadır.

Genel bir ifade ile belirtecek olursak emniyet kemeri kullanımının zorunlu olduğu ülkelerdeki ölüm ve yaralanma oranları, kullanımın zorunlu olmadığı ülkelere göre %40 daha azdır.

Avustralya'nın bir eyaleti olan Viktorya'da emniyet kemeri kullanımı 1970 yılında zorunlu hale getirilmiştir. Bundan 4 yıl sonra 1974 istatistiklerinde ölümlerde %37'lik azalma, yaralanmalarda % 41'lik azalma ve omurilik zedelenmelerinde ise % 27'lik azalma meydana gelmiştir.

1995'te Amerika'da ise emniyet kemerleri 9.797, hava yastıkları 475, çocuk koruma sistemleri ise 279 kişinin hayatını kurtarmıştır. Kanada'da, ekonomi ve sağlık giderlerinin de önemli bir kısmına etki eden trafik kazaları emniyet kemeri kullanımıyla 1989'dan bu yana 2.400 kişinin hayatını, 55.000 kişinin yaralanmasını önlemiş, sosyal ve sağlık maliyetlerinde 3 milyon dolar tasarruf sağlamıştır denilebilir. Yine aynı ülkede 1995 yılında ölümlü kazalarda, koruma sistemi kullanmayanların (Emniyet kemeri, araç çocuk koltuğu vs.) % 25'i aracın dışına fırlatılmıştır.

Bu özelliklerine rağmen birçok kişi emniyet kemerlerini çeşitli nedenlerle kullanmayı gereksiz ya da sakıncalı bulmaktadır.

İçişleri Bakanlığımız bu veriler ışığında #BirHareketineBakarHayat etiketiyle bir kampanya başlatarak hayati önem arz eden bu konuyu tekrar gündeme almıştır. Bu gündem değişecek bir gündem de değil üstelik.

Kimi zaman sadece şoförlerin takması gerekiyor zannedilen, kimi zaman uyarı sinyalini "susturmak" için arkadan bağlanan ya da çeşitli aparatlarla alternatifler üretilen emniyet kemerleri adeta takma konusunda savaş ilan edilmiş bir kural halini alabiliyor.

Canımızı ve canlarımızı tedbirlerimiz kadar severiz unutmayalım sevgili okurlarım. Ayağına taş gözüne yaş durmasın diye üzerlerine titrediğimiz sevdiklerimizin emniyette olmasını istememiz kadar doğal ne olabilir? Cezası bilmem kaç TL olan emniyet kemeri takmamanın bedeli, cezasının TL karşılığından çok daha "pahalıdır" ve telafisi de mümkün olmayabilir Allah muhafaza.

Her anının bir tehdit oluşturabileceği düşünüldüğünde tedbir hususunun ne denli önem arz ettiği de ortaya çıkacaktır. Trafik ve kaza denkleminde de en kritik öneme emniyet kemerinin sahip olduğu unutulmamalıdır. Üç noktalı emniyet kemerleri hayatımızın her noktasını ilgilendirmektedir.

Ezcümle, bu hassas konuyu bu ilgi çekici sloganla dikkatlere sunan İçişleri Bakanımız Sn Süleyman Soylu'ya can-ı gönülden şükranlarımı sunarken, "son noktayı tedbirsizlik koymasın" diliyorum sevgili okurlarım...

Mutlaka emniyet kemerini takınız.

Araç içinde cep telefonu veya sigara kullanmayınız. Unutmayalım sevgili okurlarım şampiyonlar altın kemer takar, altın kural kemerdir. Hikayenizin tedbirsizi değil, şampiyonu olmaya ne dersiniz?

Sağlıkla kalınız.

<p>Erdoğan, faiz-kur manipülasyonlarıyla mücadeleden Birleşik Arap Emirlikleri ile normalleşen ilişk

Başkan Erdoğan: Göreceksiniz enflasyon düşecek

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (30 Kasım 2021)

2300 yılından geldiğini iddia ediyor! 300 yıl sonra neler olacak

Türkiye'de satılan en ucuz sıfır otomobiller ve fiyatları