• $17,969
  • €18,304
  • 1017.94
  • 2980
22 Haziran 2014 Pazar

Yaz güneşi cildinizi yakmasın

Hava sıcaklıkları artmaya, bizi bunaltmaya devam ediyor. Doğal olarak bazılarımız bu sıcaklardan kaçış planlarını yaptı. Yine de bazılarımız bu sıcaklara ve özellikle de bu sıcakları İstanbul’da çekmeye mahkum kaldı. Peki, siz ne yapmalısınız? Bu konuda sizlere basit ama etkili önerilerim var.
Güneş ışınları bir yandan kemiklerin gelişimi için oldukça önemli, diğer yandan ise zararlı ışınlarına fazla maruz kalındığında bazı hastalıklara neden olabilir. Yazın bizi yakan güneş ışınları vücudumuzdaki su oranını terlemek gibi doğal yollardan dışarı atar. Tabii bu sırada vücudumuz susuz kalır ki bunu önlemek için mutlaka su içmeliyiz. “Ben su içenlerden değilim” diyorsanız küçük bir tüyo vereyim. Suyunuzun içine mevsim meyvelerini atarsanız su içmek daha kolaylaşacak. Hepimiz biliyoruz ki su içmek hem genel sağlığımızı korur, hem de cildimizin daha canlı kalmasını sağlar.
Elbette biz ne kadar dikkat edersek edelim güneş yine ışınlarını cildimize ulaştıracak. Bunu en aza indirebilmek için güneş kremi kullanmak şart. Güneş koruyucuları, güneşin cildimizde yaratabileceği lekelenmeler ve cildimiz üzerinde yaratacağı etkileri engeller. Koruyucumuzu güneşe çıkmadan 30 dakika önce sürüp her 2-3 saatte bir de tekrarlamak gerekecek. Kremleri seçerken üzerinde yazan SPF değerlerini dikkate alırsak daha etkili sonuçlar elde edebiliriz. SPF güneşten korunma faktörünü ve süresini belirler. Ayrıca güneş koruyucumuzun UVA ve UVB ışınlarına karşı korumalı olduğundan emin olmamız gerekir. Bu noktada bir önemli bir tavsiyem var. Yaz aylarında leke tedavileri yaptırmamalısınız. Aksi halde cildinizde tedavisi olmayan sonuçlarla karşılaşabilirsiniz.
Gelelim sıcaktan kuruyan saçlarımıza. Saçın neme ihtiyacı var ama yaz aylarında saçımız nemini kaybeder ve bunu özellikle de yaz aylarında en aza indirmek gerek. Saçların nemini koruması için öncelikle bol su tüketmeliyiz. Su dışında ise nemlendirici ve saç bakım şampuanları kullanmak önemli. Şampuan ve saç durulama ürünlerindeki aktif maddeler moleküler yapıları sayesinde saçın içindeki nemi bağlar veya her bir saç telini koruyucu bir tabakayla kaplar. Bu da saçın nemini korumasını sağlar.
Bu basit dikkatler ile yazın sıcağını az da olsa üzerimizden çekip kalıcı cilt ya da olası genel sağlık sorunlarını da ortadan kaldırmış olacaksınız.
Güzelliğinize…

<p>Agr Tur seyahat acentesi ve HIS Travel ortaklığı, özel taleplere göre şekillenen kişiye özel seya

QUALITA ile turizme yeni bir soluk geliyor

Bayiden 3 milyon TL'ye sıfır lüks cip aldı hayatının şokunu yaşadı

Bakan Soylu paylaştı! Daha önce hiç böyle görmediniz

Parmaklarınız sizi ele veriyor! İşte kişiliğinizi ortaya çıkarılabilecek gizli gerçekler