• $15,8769
  • €16,8435
  • 942.556
  • 2372.35
2 Ekim 2011 Pazar

Meclis'in enleri

Renkli, farklı ve birçok 'ilk'e sahne olan Meclis'in açılış gününden 'en'ler...
En çok takip edilen: Genel Kurul'daki tavrı nasıldı? BDP'liler yemin ederken neredeydi? Yorgun mu, zinde mi görünüyordu? Tüm gazeteciler tarafından attığı her adım takip edilen Başbakan Erdoğan.
Pür dikkat dinlenilen: 'Hukuk siyasi üstünlük sağlama aracı olmamalı' dese de,  'tutukluluğun fiili cezaya dönüştüğüne' vurgu yapsa da CHP'lilerin 'hükümet sözcüsü gibi konuştu' eleştirisinden kurtulamayan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül.
En dikkat çeken: 20 yıl sonra o kürsüde ikinci kez yemin eden ve yemininde Türk halkı mı Türkiye halkı mı dediği sorusuyla herkesi peşine düşüren Leyla Zana.
İşini en iyi yapan: BDP'lilerin yeminini dinlemeyen milletvekillerini ve sohbete dalan bakanları dışarı çıkmaları için uyaran Meclis başkanı Cemil Çiçek.
En çok soruya muhatap olan: 'Uzlaşma Komisyonu'na da siz mi başkanlık edeceksiniz?' sorularına yanıt vermekten bıkan Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu... Soruyu soranlar bile 'farklı bir isim olmalı' görüşünde hemfikirdiler.
En şık: Adı 'Milano milletvekili'ne çıkan Sırrı Sakık.
En az konuşan: Bu sıfatı yıllardır kimselere bırakmayan Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay.
En 'eskimeyen solcu': Kızıldere'de, Mahir Çayan'la birlikte öldürülen 10 arkadaşını anmak için yakasına karanfil takan Ertuğrul Kürkçü.
En farklı: HES'leri protesto için ceketinin içine 'İmdat Doğa!' yazan tişört giyen Şafak Pavey.
En ezilenden yana: Açılış günü, danışmanlarla sekreterlerin Meclis restoranında yemek yemesini engelleyen Meclis yönetimiyle yaptığı telefon konuşmasında, 'Bizim aramızda kast sistemi yok. Birlikte çalıştığımız arkadaşlarımızla birlikte yemek yiyeceğiz tabii' diyen Muharrem İnce.
En güleç: Genel Kurul sıralarında sürekli gülümseyen Sırrı Süreyya Önder.
En olumlu: Kamyoncularla yaptığı esprili sohbet hafızalarda tazeliğini korurken BDP'lilerin Meclis boykotunu bitirmesini, 'Meclis'e gelmeleri ülkemiz açısından yararlı olmuştur' sözleriyle yorumlayan Devlet Bahçeli'.
Doğru adım atan: Uzun süredir BDP'lileri protesto için Meclis'e gelmeyen ama bu kez gelen komutanlar.
En muhalif: Meclis'in ilk gününde, 'BDP'liler iç tüzük gereği Cumhurbaşkanı'nın konuşmasının ardından yemin edemezler' diye itiraz eden Kamer Genç.
En eylemci: Parasız eğitim istedikleri gerekçesiyle tutuklananların serbest bırakılması için Meclis önünde eylem yapan 'Kamu Emekçileri Cephesi'.

"mclsnenlri.jpg"

Yeni anayasa tüyoları
Dün, AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal'la, 'Tayyip Erdoğan'ın liderlik anlayışı' üzerine yaptığımız röportajı yayımladık. Siyasal iletişim uzmanı Ünal'ın yeni anayasaya ilişkin görüşleri ise şöyle:
Nasıl bir yol izlenecek?
Meclis başkanı, parti gruplarından eşit sayıda üye isteyecek. Oluşturulacak Uzlaşma Komisyonu başkanı, meclis başkanı ya da onun belirleyeceği bir meclis başkanvekili olacak. Komisyon toplumun tüm kesimleriyle görüşerek üzerinde anlaştığı bir taslak metin çıkaracak. Bu metin anayasa komisyonunda görüşüldükten sonra Genel Kurul'a geçecek. Genel Kurul'da oylanacak 367 oy alması halinde kabul edilecek. Referanduma sunulur veya sunulmaz. Onu, o günün şartları belirler.
'Ben yaptım oldu' olmayacak yani!
Asla olmayacak. Anayasa toplumsal mutabakatı temsil eder.
BDP'nin talepleri?
İçeriği konuşmak için erken. Önce siyasi partilerin uzlaşma zeminini güçlendirmesi gerekiyor. Bin yıldan beridir kardeşiz söylemi mesela... Seçim çalışmalarım sırasında bir Kürt vatandaşımız dedi ki, 'Bu kardeşliği bırakın da aramızdaki hukuku düzenleyin!' Hukuk ve adalet sisteminin tüm vatandaşlara güven verdiği bir yapıyı oluşturmamız gerekiyor.
'Türklük'e vurgu yapan ifadeler çıkarılacak mı?
İçeriği şimdiden konuşmak müzakerenin ruhuna aykırı. Güney Afrika örneği var. Anayasa yapılacağı zaman kamuoyundan 10 milyon öneri toplandı. Bunlar 2500'e indirildi. Biz de kamuoyunun katılımını nasıl sağlayacağız, sağlıklı ve sivil bir anayasa için hangi usul ve yöntemleri kullanmalıyız, bunu düşünmeliyiz. Taraflar senin taslağın, benim taslağım dememeli. Önce yöntem üzerinde anlaşmalı.

<p> Fonetik  kısaca konuşulan dili oluşturan sözcüklerin ses yapısı bakımından incelenmesi,  ses bil

TÜRKÇE'DE FONETİK

Akıncı Toyu 2022 Uluslararası Atlı Okçuluk Yarışması başladı

Türkiye'nin en pahalı Tofaş'ı! 250 bin liraya satıldı

Türkiye'nin kültürel mirası 35 bin eser dijitalle dünyaya açılacak