• $15,8769
  • €16,8435
  • 942.556
  • 2372.35
22 Kasım 2011 Salı

Kırıkkale Belediye Başkanı'na soruşturma

Kırıkkale Bölge İdare Mahkemesi, Deniz Feneri e.V. soruşturmasında yapılacak aramayı şüphelilere önceden haber vererek köstebeklik yaptığı iddiasıyla ifadesine başvurulan Kırıkkale Belediye Başkanı Veli Korkmaz hakkında başka bir suçlama nedeniyle soruşturma izni verdi. Dosya, 30.09.2011 tarihinde Kırıkkale Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderildi.
Belediye Başkanı Toprak'ın da yöneticisi olduğu ve 2009 yılında Kırıkkale Yeşil Vadi Su Birliği tarafından yapılan içme suyu arıtma tesisinin ihalesi ile ilgili açılan davada, dönemin İçişleri Bakanı Beşir Atalay ile Kırıkkale Valiliği, Danıştay'ın, 'iddialarla ilgili ciddi bulgu ve belgeler var' uyarısına rağmen soruşturma izni vermemişti. 
'BU DAVA KIRIKKALE'NİN FENERİ'
Davayı açan Kimya Mühendisi Eyüp İşler'le avukatı Olgun Tuncay Ayvacı'nın ofisinde konuştuk. 'Bu dava Kırıkkale'nin 'Deniz Feneri'dir' diyen İşler sözlerine şöyle devam etti,
'Bir Kırıkkaleli olarak memleketimin çalınan parasını iade etmek için mücadele veriyorum. Arkamda kimse yok. Yıllardır bu dava için kapı kapı geziyorum. Danıştay'ın kararına rağmen ne Valilik ne de İçişleri Bakanlığı, Veli Korkmaz'ı soruşturdu. Sonunda Bölge İdare Mahkemesi soruşturulsun dedi. 32 trilyon lira harcanan bu tesiste su arıtılmıyor. Para boşa gitti. Kırıkkaleliler pis su içiyor. Bir Milli Görüşçü olarak milletin çıkarlarını korumak zorundayım ve bunları yapanlar Milli Görüşçü olamaz. Hem Belediye Başkanı'nı hem de yardımcılarını defalarca uyarmama rağmen beni dinlemediler. Hukukçu değilim ama iyi bir mühendisim ve bu tesiste üretilen su teknik şartnameye uygun değildir. Tesiste proje hataları var. Yerel gazetelerde her gün 'Bu su pis, içilmez' diye haberler çıkıyor ama Kırıkkale Belediye Başkanı tesisi işletemeyen firma hakkında hiçbir işlem yapmıyor.'
 KÖSTEBEKLİK İDDİASIYLA İFADE
Hakkındaki iddialara ve açılan davanın detaylarına girmeden önce Kırıkkale Belediye Başkanı Veli Korkmaz ile ilgili 'köstebek' iddialarını hatırlayalım...
Deniz Feneri e.V. soruşturmasının görevden alınan savcıları, şüpheli olarak belirledikleri kişilerin ev ve işyerlerinde arama yapılması için 14 Ekim 2009'a mahkemeden izin aldılar. Yapılan teknik takipte, o tarihte şube müdürlüğü yapan bir polisin İçişleri Bakanlığı özel kaleminde görevli bir polisi aradığı, onun da AK Partili Belediye Başkanı Veli Korkmaz'ı arayarak durumdan haberdar ettiği ortaya çıktı. Telefon dinlemelerinden, Kırıkkale Belediye Başkanı Veli Korkmaz'ın Kanal 7 yöneticilerinden Mustafa Çelik'e yapılacak aramaları haber verdiği tespit edildi. 15 Ekim'de yapılan aramalarda ele geçirilen bilgisayarların hard disklerinin ve belleklerinin bir gün önce silindiği anlaşıldı.
Dönemin İçişleri Bakanı Beşir Atalay ile Belediye Başkanı Korkmaz iddiaları reddettiler. Ancak soruşturma dosyasına giren 'köstebek' iddiası nedeniyle Korkmaz, 13 Eylül'de savcılara ifade verdi. Tabii görevden alınan savcıların yerine getirilenlere...
KORKMAZ'A İHALE DAVASI
Gelelim haberimize konu olan davaya... Aşağıda okuyacağınız süreç, iktidar partisinden bir belediye başkanının soruşturulmasının, 'birileri istemediği sürece' ne kadar güç olduğunu ispatlıyor...
Hakkında soruşturma izni istenenler: Kırıkkale Belediye Başkanı (Yeşil Vadi Su Birliği'nin de Başkanı) Veli Korkmaz ile Su Birliği'nin Müdürü Mehmet İşler...
Davayı açan: Söz konusu arıtma tesisinde bölüm şefi olarak bir süre çalışan, aksaklıkları bildirdikten sonra işten atılan Kimya Mühendisi Eyüp İşler.
Soruşturma izni vermeyenler: İçişleri Bakanlığı ve Kırıkkale Valiliği
Danıştay'a itiraz: İşler'in avukatı, 27.08.2010 tarih, 2010.1.1282 sayılı şikayetin İçişleri Bakanlığı'nda işleme konulmamasına itiraz etti.
Danıştay 1'inci Daire ön inceleme istedi: Danıştay, 2010/2035 esas no'lu kararında, iddiaların ciddi bulgu ve belgelere dayandığını söyleyerek 'İlgililerin belediyedeki görevlerinden kaynaklı eylemlerinden dolayı İçişleri Bakanlığı'nca, Su Birliği'ndeki görevlerinden dolayı Kırıkkale Valiliği'nce ön inceleme yapılması gerekir' dedi.
Soruşturmaya yine izin çıkmadı: Ön incelemede, belediyenin çalışanı mühendisler ifadelerinde, 'Üretilen suyun miktarındaki düşüklükten dolayı şehrin içme suyu ihtiyacı karşılanamamaktadır. Bunun için arıtılmamış sudan takviye yapılmaktadır' dediler. Buna rağmen Bakanlık ve Valilik yine soruşturma izni vermedi.
Yeniden Danıştay'a gidildi: İşler'in avukatı tekrar itiraz etti.
Danıştay Bölge İdare Mahkemesi'ne gönderdi: Danıştay, Kırıkkale Valisi'nin kararına itiraza ilişkin davayı Kırıkkale Bölge İdare Mahkemesi'ne gönderdi. İçişleri Bakanlığı'nın kararına itirazı hala inceliyor.
Kırıkkale Bölge İdare Mahkemesi: 2011/54 esas no'lu kararında Veli Korkmaz ve Mehmet İşler'le ilgili iddiaların, 'isnat edilen suçtan dolayı Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlık soruşturması yapılmasını gerektirecek nitelikte ve yeterlilikte olduğuna' hükmetti ve dosyayı soruşturması için Kırıkkale Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderdi.

<p>Ali Nuri Türkoğlu, Payitaht Abdülhamid dizisinde Emanuel Karaso karakterini oynamıştı. 30 yılı aş

Ali Nuri Türkoğlu'ndan samimi açıklamalar

Akıncı Toyu 2022 Uluslararası Atlı Okçuluk Yarışması başladı

Türkiye'nin en pahalı Tofaş'ı! 250 bin liraya satıldı

Türkiye'nin kültürel mirası 35 bin eser dijitalle dünyaya açılacak