• $15,907
  • €16,8791
  • 945.347
  • 2372.35
6 Kasım 2011 Pazar

İsrail'den Türk firmasına büyük ödül

Tel Aviv
Gazeteler İsrail ile İran arasında bir savaş olasılığını yazdığı günden beri Tel-Aviv'de hararetli tartışmalara tanık oluyorum.  Türk olduğumu anlayan herkes aynı soruyu soruyor: Savaş çıkar mı? Türkiye'nin tavrı ne olur? İlginç ama gerçek! Son bir aydır İsrail'de Başbakan Erdoğan'dan daha fazla konuşulan bir Türk var, Kıvanç Tatlıtuğ... Tatlıtuğ'un başrolünde oynadığı Menekşe ve Halil dizisi ülkede izlenme rekorları kırıyor. Tatlıtuğ, dizideki adıyla Mohanned, İsrailli erkekleri kıskançlıktan çatlatıyor. İsrailli Araplar ise hem Tatlıtuğ'a hem Tayyip Erdoğan'a selam söylüyorlar. 'ğ' harfi yerine üstüne kuvvetlice bastıkları 'g' ile... Erdo-gan, Erdo-gan diye bağırıyorlar...
Böyle bir atmosferde gerçekleşti İsrail-Türk İş Konseyi'nin ödül töreni. İlişkilerin bitme noktasına gelmesi nedeniyle Konsey, gelenekselleşen ödül törenini iki yıldır yapmıyordu. Başkan Menashe Carmon, 'Yanlış yaptığımızı düşünerek fikrimizi değiştirdik. Siyasetteki bu krizle yaşamayı öğrenmemiz gerekiyor' dedi.
'Yılın en başarılı şirketi' ödülü ilk kez bir 'Arap firmasına', Afifi'ye verildi. Afifi Grubu bünyesindeki UBSI Otobüs İşletmeleri'nin ortağı ise Türk BMC...
OTOBÜSLER BMC'DEN...
İsrail'de turizm seferleri de dahil kamu taşımacılığı yapan otobüs sayısı 700 civarında. Filonun desteği ve bakımı için kurulan UBSI-BMC ortaklığı dünya devlerine kafa tutarak nasıl birinci oldu? BMC Başkan Yardımcısı
Turgut Cankılıç anlattı...
'Bu ödül, bir Türk firması için büyük başarıdır. Çünkü İsrail zor bir pazar. Avrupa'da zorunlu olmadığımız birçok prosedürü burada yerine getirmek durumundayız. Bürokratik şartları daha ağır. 2007'den beri İsrail'e 300'den fazla otobüs sattık. Hedefimiz bu sayıyı, senede 200'e hatta bunun da üstüne çıkarmak. Şimdiye kadar 30 milyon euroluk bir satış yaptık. İsrail'de yeni hatlar açılacak ve yılbaşında büyük ihaleler olacak. Bu önemli bir fırsat. Afifi, her geçen gün daha da büyüyen bir firma. Otobüs işinin yanı sıra çok yakında kamyon satışına da başlayarak İsrail'deki hedefimizi büyüteceğiz.'
ÖDÜL TÖRENİNDEN NOTLAR
- Bugüne kadar Türkiye'nin Tel-Aviv büyükelçisinin rezidansında yapılan törenin adresi bu kez Nasıra'daki BMC otobüslerinin bakım istasyonuydu. Büyükelçiliğin İkinci Katibi Doğan Işık oradaydı.
- Nasıra'nın 30 yıldır belediye başkanlığını yapan Ramiz Cerayse dışında tek bir siyasetçi bile davetli edilmedi. Mesaj açıktı: Siz küsseniz de biz iş yapmaya devam edeceğiz!
*Türk müziği eşliğinde Türk kahvesi ikram edildi. Ancak İsraillilerin Türk kahvesinin tadı çok farklı çünkü kahveyi kakule adlı aroması yüksek bir baharatla öğütüyorlar. 
- İsrailliler künefeyi bizim daha iyi yaptığımız konusunda hakkımızı teslim ettiler. Aksi de düşünülemezdi çünkü onların künefe diye yedikleri şey (kendilerine de söyledim) aslında az şerbetli peynirli tost(!)
'İSRAİLLİLER İLE  TÜRKLER BENZEMİYORLAR ÇÜNKÜ AYNILAR'
İsrail-Türk İş Konseyi Başkanı Menashe Carmon ile yönetim kurulu üyesi işadamı Eliko Dönmez'le sohbetimizden de notlar aktarıyorum. İki ülkede de iş yapan bu iki ismin krizi nasıl değerlendirdiğini siyasetçilerin ilgiyle okuyacağını düşünüyorum...
Menashe Carmon: Türkiye'yi İsrail karşıtı yapan İsrail değildi ki! Türkiye Ortadoğu'nun lideri olmak istedi. Avrupa'ya, Amerika'ya 'Burada bensiz bir şey yapamazsınız' mesajı verdi. Buna hayır diyen İsrail değildi ki! Mısır ve Suudi Arabistan'dı. Siyasi krizin nedeni alttan gelen bir gerilim değil hükümetler arasındaki gerginliktir. İki tarafın da yanlış yaptığı, kullanmak istediği bir gerginlik... Ticaret etkilenmedi. Aksine, 2011'de ticaret hacmi, bir önceki yıla göre yüzde 30 büyüdü. Ancak Türkiye'yi tanıyanlar işine devam etti ama yeni girişimciler yatırımlarını askıya aldılar. İsrail bugün Türkiye'ye 'benim 15 milyarlık bir projem var, iki ülkenin şirketleri ortak olsun' derse bu iş biter ama 2013'te seçim var. Bunu teklif edecek politikacı bile bulamazsınız. Yakın zamanda bu ilişkinin düzelmesi iki ülkenin menfaatinedir ve başka zamanı yok. Her şey satılır. Bunu nasıl pazarlayacağına bağlıdır.
Eliko Dönmez: Türkler ile İsrailliler birbirine benzemiyorlar çünkü aynılar. Hepimiz Ortadoğu'nun çocuklarıyız. Sorunlarımız da benzer. Türkiye'ye sadece bir kere gelen İsrailli bulamazsınız çünkü hepsi en az 3-4 kez gelmiştir. Başbakan Erdoğan, 'Türkiye'nin sorunu İsrail halkıyla değil hükümetiyle' dedi. O zaman neden Turizm Ataşesini geri çekti. 2007-2008 yıllarında ortalama 700 bin İsrailli Türkiye'ye gelmişti. Şu an turizm maalesef yok ama ticari ilişkiler artarak devam ediyor. Artmasının nedeni, bence iki tarafın da birbirini ve ilişkiyi korumaya çalışması... Artık yeni bir Ortadoğu var. Bu yüzden iki ülkenin de bir an önce yeni bir sayfa açması lazım. Türkiye Gazze'ye yardım göndermek istiyorsa, bunu Türk Kızılayı'nın yardım gemisiyle yapabilir.
Bizim Türk Kızılayı ile hiçbir sorunumuz yok, olmaz da!

Ölüdeniz 'Dünya Harikaları'na aday
İsrail'in eksi 422 metre rakımlı yani deniz seviyesinin yarım kilometre altında bulunan Ölüdeniz'i 'Dünya Harikası' seçilmek için başvurmuş. Oraya gittiğimizde yüzlerce turisti meşhur, şifalı siyah çamura bulanmış bulduk. Onları fotoğraflayan tecrübeli gazeteci Nursel Gürdilek'i çatışma bölgesi dışında görmek hepimiz için sürprizdi. Anadolu Ajansı'nın İsrail Temsilcisi Gürdilek'in eşsiz rehberliğinde Kudüs turu da yaptık. Nursel, şeyhinden hahamına, rahibinden sokak satıcısına kadar herkesten bilgi toplayıp uluslararası şöhrete sahip Batılı meslektaşlarını atlatıyor. Sırrı ise İngilizce'nin yanı sıra Arapça ve İbranice de konuşabilmesi... İki dili de burada öğrenmiş...  Mescid-i Aksa'da kılınan bayramdan önceki son cuma namazına da tanık olduk; Hıristiyan papazların sırtında haçla Kıyamet Kilisesi'ne yürüyüşüne de... Film platosu gibi bir yer Kudüs... Tüm dinler bir arada, cemaatler yan yana ibadet ediyor... Her an hissedilen güvenlik paranoyası eşliğinde yapılan bu 'aşırı doz' din turu beni aptala çevirdi ve Şabat olduğunu unutup Ağlama Duvarı'nın yanında telefona sarıldım. Tutucu dindarların hışmından beni 'O turist!' diyen Nursel kurtardı(!)
Her günümüzün bayram sevinciyle geçmesi dileğiyle... Mutlu bayramlar...

<p>CATS, İnsansız  Hava Araçları, helikopterler ve uçaklar dahil sabit kanatlı veya döner kanatlı  h

İnsansız hava araçlarının gözü 'CATS'

Akıncı Toyu 2022 Uluslararası Atlı Okçuluk Yarışması başladı

Türkiye'nin en pahalı Tofaş'ı! 250 bin liraya satıldı

Türkiye'nin kültürel mirası 35 bin eser dijitalle dünyaya açılacak