• $13,4682
  • €15,3388
  • 770.222
  • 1857.4
27 Ocak 2013 Pazar

Hani askeri vesayet bitmişti?

Murat Kaynar... Ege Ordu Komutanlığı'nda görevli sivil memur. Asker değil ama her sabah askerlerle birlikte içtimaya zorlandı. Sağa, sola iyi dönemediği için disiplin cezası aldı. Komutan, askeri beceriden yoksun memura, maaş katı* cezası verdi. Hakkını sivil mahkemede arayamadı çünkü TSK'da görevli siviller, disiplin cezasına itirazlarını Askeri Yüksek İdare Mahkemesi(AYİM)'ne yapmak zorundalar. Siviller hakkında karar veren 5 kişilik heyetin 3'ünün hukukçu, 2'sinin ise tankçı, topçu olduğunu söyleyelim de sonucu anlayın. Mahkeme bu davada komutanı haklı buldu.*  İç hukuk yolları kapanan Kaynar, AİHM'e gitti.
Gökhan Güzel... Genelkurmay İletişim Daire Başkanlığı'nda görevli sivil memur.  Haftanın 7 günü, 04 00-12 00 arası çalışıyor. Bir gün izinli, tekrar işbaşı... Sendika hakkı olmayan sivil memurların çalışma saatleri de kaderleri gibi komutanın iki dudağı arasında. Güzel'in görevi, günlük gazeteleri tarayıp komutana 'arz etmek'. Bir gün yeni gelen albaya dosyayı verdi, 'Arz ederim Albayım!' dedi. 'Bana neden komutanım demiyorsun?' sorusuyla karşılaştı. İç Hizmet Yönetmeliği'nin, sivillerin kime nasıl hitap edeceğine dair maddesini hatırlattı; albay ve astlarına rütbesiyle, generallere 'komutanım' diye... Dava dosyasına göre bundan sonrası hakaret, dosya fırlatma, tehdit, 'maaş katı' cezası... AYİM yine komutanı haklı buldu. Memur AİHM'e başvurdu.
Arslan Tütüncü... Sahil Güvenlik Komutanlığı'nda görevli sivil memur. İşyerine cep telefonu ile gittiği için 'göz hapsi' cezası aldı. Cezaya itirazla başlayan yargı sürecini AİHM'e taşıdı.
Fatma Aydın... Genelkurmay Elektronik Sistemler Komutanlığı'nda görevli sivil memur. 'Emre itaatsizlik' suçlamasıyla aldığı 'göz hapsi'ni yargıya taşıdı. Askeri mahkeme komutanı haklı bulunca soluğu AİHM'de aldı.
***
Komutanıyla tartıştığı için 4 ay hapis yatan sivil memur Mualla Gökçe İçen davasını hatırlatalım. AİHM, sivillerin askeri mahkemede yargılanamayacağını söyleyerek Türkiye'yi tazminata mahkum etmişti. Bu 4 davada da Türkiye'nin ceza alacağını bilmek için kahin olmak gerekmiyor.
Sivil memurlar, servis minibüslerinde askeri personele yer verme zorunluluğu gibi bir yığın saçmalıktan kurtulmak için Meclis'in gündemindeki TSK Disiplin Kanunu'nda Değişiklik Öngören Yasa'dan medet umuyorlar. Sivil Memurlar ve Emeklileri Derneği (SİMED) siyasi partilerden, 'haklısınız' sözünü duysa da kimse Anayasa'ya aykırı uygulamaları sona erdirmek için söz vermiyor.
***
Derneğin Ankara Kızılay'daki bürosunda sohbet ettiğimiz SİMED Genel Başkanı Mehmet Tuncer ile yöneticileri Aydan Vural ve Aynur Işılak'a, anlattıklarını dinlerken kahkahaya boğulduğum için özür borcum var. N'apayım, döpiyesli kadın memurların sabah sporuna zorlandığı karargah görüntüsü gözümün önünden gitmiyor(!) Mühendis Tuncer'in, albayın karşısında ayağa kalkmadığı için aldığı ceza da, 7 aylık hamileyken masa zımparalama emrine itaat etmediği için ceza alan Vural da... İki hafta boyunca oda hapsine mahkum edilen ve ofisine kilitlenen takım elbiseli adamcağızı da unutamıyorum.
Offf! Ben katıla katıla gülerken Aydan Hanım uyarıyor, 'Biz sivil memurları hiçbir askeri sosyal tesise almıyorlar ama GATA'nın psikiyatri bölümü bize açık. Orası sivil memurlarla dolu!'
* Maaş Katı: Maaş kesintisi cezası
* SİMED'nin araştırmasına göre askeri mahkemelerde yargılanan sivil memurların davalarının sadece yüzde 10'u sivillerin lehine sonuçlanıyor.

<p> </p>

Ali Babacan casusluktan tutuklanan Metin Gürcan'ı nasıl savundu?

Harran Sarayı'nın 9 asırlık salonu gün yüzüne çıkarıldı

2. el dükkanından aldı servet sahibi oldu

Kolanın daha önce duymadığınız 8 farklı kullanım alanı