• $15,5369
  • €16,2463
  • 906.898
  • 2390.79
13 Şubat 2011 Pazar

Çetin Doğan: Mübarek olsun!

Cuma akşamı önemli bir gelişme yaşandı Balyoz davasında...
Gölcük'te, Donanma'da bulunan ve 43 klasör olduğu söylenen belgeler, 196 sanıklı davanın 13'üncü duruşmasına damgasını vurdu. Aralarında Özden Örnek, İbrahim Fırtına, Çetin Doğan'ın da bulunduğu 162 sanık hakkında tutuklama kararı çıktı.
Kararın ardından Emekli Org. Çetin Doğan'ın telefonu uzun süre meşguldü... Sonunda ulaştım. Sesi, şaşırtıcı şekilde canlıydı, 'Usulüne uygun olarak tıpkı bir göreve gider gibi gideceğim' dedi.

Duruşmaya niçin katılmadığını da anlattı, 'Yaşıma aldırmadan damacanayı tek elimle kaldırdım, omuzum çıktı. Hastaneye gitmiştim...'

E. Org. Çetin Doğan'ın, 'Karar sizin için sürpriz oldu mu?' sorusuna verdiği yanıt şöyleydi...
 'Kendim için zerre kadar üzülmüyorum. Bunlar geçecek. Ben, Türk Ordusu'nun görevdeki aktif generallerine, çöpten başka bir şey olmayan iddialarla yaşatılanlara üzülüyorum. Eşim çok soğukkanlı, ABD'deki kızımla da telefonda konuştum kararı öğrenince.  Benim gibi dimdik ayaktalar.'

Peki ya Donanma'da bulunan belgeler?
'Belge dediklerinin hiçbir belge niteliği yok. Islak imzalı belgelerin bulunduğu ileri sürülüyor.  Birileri televizyonlara çıkıp gerçeğe dayanmayan iddialarla ezbere konuşuyor maalesef. 43 klasör var diyorlar. Hayır, 40 tanesi polislerin kendi aralarında yazdıkları tutanaklar. İddialar 3 klasörü bile doldurmuyor. Doğrudan sahte belgelerle dolu klasörler... Bu kadar insafsızlık olur! Bir mahkeme yok, cemaat var ortada.'
Ne olacak bu davanın sonu?
 'Ne diyelim... Mübarek olsun!'

Tecavüzcüler hadım edilsin mi, edilmesin mi?
AK Parti milletvekillerinin kanun teklifi, beni önce heyecanlandırdı. Detaylara bakmadan, 'destekliyorum' dedim... CHP'li Canan Arıtman'ın itirazları ise aklımı karıştırdı.
Teklifte imzası bulunan AK Parti Milletvekili (Sağlık Bakanlığı eski Müsteşarı) Prof. Dr. Necdet Ünüvar'ı ve teklife itiraz eden CHP Milletvekili Dr. Canan Arıtman'ı aradım.
AK Parti Mv. Prof. Necdet Ünüvar:
1994'te ABD'de, tecavüze uğrayıp öldürülen 7 yaşındaki Nicole Megan'ın adı verilen yasa, tecavüzcülerin ilaçlarla testosteron (erkeklik hormonu) seviyesini düşürmeyi ve suçluların deşifre edilerek toplumun korunmasını amaçlıyor. Örneğin, 'Mahallenize çocuk tacizinden hüküm giymiş biri taşındı' diye komşular uyarılıyor. ABD'nin 11 eyaletinde, 7 Avrupa ülkesinde ve İsrail'de uygulanıyor.

CHP Mv. Dr. Canan Arıtman
Hadım tartışmasıyla Hüseyin Üzmezler'i kurtarma amacı gizlenmektedir. AK Parti milletvekilleri Alev Dedegil ile Aşkın Asan'ın samimiyetine inanıyorum. Ancak Adalet Bakanlığı teklife epey müdahale etmiş. Bu suçu cezalandırmak istiyorsak gelin, birlikte caydırıcılığı olan yasal düzenlemeler yapalım.

Necdet Ünüvar
Bu yasa olsaydı, sözü edilen kişiler daha ağır cezalar alırdı. İstatistiklere göre pedofilinin (sübyancılık) tekrarlayıcı özelliği var. 20 yıl hapis yatsa da çıkınca yine saldırıyor çocuklara. Cezaevinden salıverilenlerin yüzde 50'si ilk yılda, yüzde 80'i ikinci yılda sapıkça suçu tekrar işliyor. Megan Yasası ile Almanya'da pedofili suç oranı yüzde 40'tan yüzde 3'e düşmüş.

Canan Arıtman
Cezaları arttırıyoruz diye kimseyi kandırmasınlar. Teklif metni ortada. Mevcut yasayla 20 yıl ceza alan birinin bu tasarı ile alacağı ceza en fazla 12 yıldır. Bebeklere tecavüzün cezası müebbet hapis olsun diye Meclis'e iki kez teklif verdim. Komisyonda bile görüşmediler. Seçime 4 ay kala gündeme getirdikleri teklif caydırıcı değil, neredeyse teşvik edici.

Necdet Ünüvar
İğne yaparak testosteron oranına bağlı saldırganlığı kontrol edebilirsiniz. Kişi cezaevinden salıverildikten sonra da tedavisine devam edip etmediği kontrol edilebilir. Takibinin nasıl yapılacağı bir detay.

Canan Arıtman
Hizbullah sanıklarını bile elimizden kaçırdık, çocuk tecavüzcülerini nasıl takip edeceğiz? Çocuk istismarı vaka sayısı yılda 7 bin. Gerçeğin sadece yüzde 15'i kayıtlara geçiyor. Bu kadar pahalı tedaviyi nasıl yapacaksınız? Çocuk pornografisinden para kazananlar, çocukları pazarlayanlar da suçlu. Onları da mı tedavi edeceğiz?
Sonuç: Her iki taraf da iyi niyetle yaklaşıyor meseleye. Keşke bir araya gelip çocukları koruyacak bir yasaya birlikte imza atsalar!

<p><b style='font-size: 1.6rem;'>Röportaj: Yasemin İlan</p><p>Arabesk müziğin önemli tems

Ümit Yaşar'dan polemik yaratacak sözler... 'Veliaht yok, taklitler var'

Haftanın yalanları deşifre edildi! İşte haftanın yalanları

Yetkililer doğruladı! Atom bombasından daha büyük

Kargalar boş evdeki duşakabini bakın ne hale getirdi! Eve gelince gözlerine inanamadı