• $15,8769
  • €16,8435
  • 942.556
  • 2372.35
2 Aralık 2012 Pazar

Beylerbeyi Tike'nin başarı sırrı

Kebap'ı lüks yemek sınıfına sokan restoranların başında Levent Tike gelir. Yıllarca hem ailelerin hem de beyaz yakalıların ilk tercihi olan Tike, plansız franchising şubeleriyle başarısız olunması ve ortaklarının anlaşmazlığa düşmesinin ardından oldukça kan kaybetmişti. Tike gibi değerli bir marka ömrünü yitirirken Beylerbeyi Tike ile marka tekrar şahlandı. Beylerbeyi Tike Levent Tike'deki o şaşaalı günleri tekrardan yaşatıyor.
Şüphesiz bu başarının sebebi Levent Tike'nin kuruluşundaki başarılı 8 yıl işletmeciliğini yapan Seçkin Gönler'in mekanın ortaklarından biri olması. Geçmişteki başarılı kadroyu Beylerbeyi Tike bünyesine katan Gönler açıldığı 1 yıldan bu yana bölgenin en popüler restoranı oldu.

"bylrbytknbsri.jpg"Şeffaf mutfak
Beylerbeyi'nin tarihi İskele Caddesi'nde bulunan Tike mutfak ve salonun her yerden birbirine hakim olan mimarisiyle de dikkatimi çekti. Ocakbaşı salonun ortasında, fırın masalardan rahatlıkla görünüyor. Gelen misafirler, siparişlerinin nasıl hazırlandığını ve ne durumda olduğunu buradan gözlemleyebiliyor. Küşleme ve Çıtır Beyti en çok tercih edilen spesiyaller arasında yer alıyor. Her yerde olmasına rağmen ölçüsü pek tutturulamayan dondurmalı irmik helvası da gayet başarılı olmuş. Fenerbahçe Spor Kulübü başkanı Aziz Yıldırım, kardeşi Acar Bey, Sabancı ailesi ve çevre yalılarda oturan birçok isim mekanın müdavimleri arasında...

Rum meyhanesinde Karadeniz türküleri!
Eğlence dünyasında alternatifler çoğaldıkça rekabet gün geçtikçe daha da zorlaşıyor. Özellikle de kaliteli bir kesime hitap edeceğinizi düşünüyorsanız... Kulüp, cafe, restoranlar arasında yaşanan bu rekabet meyhanelerde de söz konusu. Geçenlerde arkadaşlarımızla birlikte Ege Rum Meyhanesi'ne gittik. Kişi başı 110 liralık fiks mönüyle rezervasyon yaptırdık. 110 lira standartlara göre iyi bir fiyat. Yemekler ortalamanın üstünde ama Rum meyhanesine gitme amacımız olan eğlencede büyük hayal kırıklığı yaşadık. Sahnede canlı müzik yapan grubu görünce önce sevindik. Sirtakilik Yunanca şarkıları beklerken tüm gece Karadeniz türküleri dinlemek zorunda kaldık. Karadeniz kökenli biri olarak ben bile bu durumdan son derece rahatsız oldum. Ambiyans hemen kayboldu. Çevre masalar da bu durumdan hoşnut değildi. Mekanların kimlikleri önemlidir. Rum meyhanesiyim diyorsan ona göre müzik konsepti oluşturman gerek. Tarihi yarım ada silüetinde muhteşem manzaralı, ortalamanın üzerinde mutfağa sahip olan bir mekanın böyle bir hataya düşmemesi gerekir. Umarım yetkililer konseptin hakkını verecek bir uygulamaya giderler.

Kokosh'a özel repertuvar
13 yıldır başarısını sürdüren, geleneksel meyhane anlayışına farklı bir yorum getiren Kokosh Meyhane'de cumartesi günleri Eda - Metin Özülkü çifti sahne almaya başladı. İkili Kokosh için oldukça geniş yelpazede bir repertuvar hazırlamış. Poptan alaturkaya Türk müziğinin unutulmaz eserleri ile konuklara eşsiz bir müzik ziyafeti sunuyorlar. İkiliyi sevenler Kokosh'un meşhur vişneli yaprak sarma ve yeşil zeytinli patlıcan dolmasını tadarken bir yandan da müzik ziyafetine varabilirler...

twitter.com/orkunbulut
orkunbulut@gmail.com

<p> Fonetik  kısaca konuşulan dili oluşturan sözcüklerin ses yapısı bakımından incelenmesi,  ses bil

TÜRKÇE'DE FONETİK

Akıncı Toyu 2022 Uluslararası Atlı Okçuluk Yarışması başladı

Türkiye'nin en pahalı Tofaş'ı! 250 bin liraya satıldı

Türkiye'nin kültürel mirası 35 bin eser dijitalle dünyaya açılacak