• $9,6013
  • €11,2089
  • 557.455
  • 1477.21
21 Nisan 2013 Pazar

Arnavutköy’de ezber bozan lezzetler

3 yıldır Alaçatı’da fenomen haline gelen Tapu’nun sahibi Erhan Görücüoğlu’nun kuzeni Pınar Hanım’la Arnavutköy’de balıkçı açacağı uzun zamandır konuşuluyordu. Sessiz sedasız eski Fishmekan’ın yerinde 3 aydır inşaat halinde olan mekân geçtiğimiz hafta Zıpkın ismiyle hizmete girdi. 10 senedir mekânlarında Tolga Atalay ile çalışan Görücüoğlu geleneği bozmayarak Zıpkın’da da bu birlikteliğini bozmamış. İşin içerisinde Tolga Atalay olunca yemekler daha fantastik hale gelmiş diyebilirim.

Bakır detaylar hakim
Zıpkın’ın mimarisinden bahsedersek, Fishmekan’ı baştan aşağı yıkıp tekrar yapmışlar. Üst katta ahşap ve bakır detaylarla bir balıkçıya göre oldukça ağır bir hava var. Kendinizi uzun yıllardır hizmet veren fine-dinning bir restoranda gibi hissediyorsunuz. 

Balıklar deniz suyu ile bekletiliyor
Mekânda daha önce bir balıkçıda görmediğimiz bir yığın farklılık var. Erhan Görücüoğlu’nu tanıyanlar bu işlerde deli(!) seviyesinde detaycı olduğunu bilir. Zıpkın için özel zeytinyağı ürettiren Korucuoğlu, çıkışta o şişeleri müşterilerine hediye ediyor. Balıklar denizden su çekilip çift arıtmadan geçirilerek mostrada bekletiliyor. 

Ahtapot tandır’ı deneyin
Zıpkın’da mezelere Tolga Atalay’ın elinin değdiği ilk başta gelen ‘eroin’ ile hemen anlaşılıyor. Okka’da patlıcanla yaptığı Heroin’i Zıpkın için özel olarak yeşil elmadan yapıp eroin ismini vermiş. Sonrasında balık yumurtasından yapılan tarama ise Zıpkın’a özel bir spesiyal olmuş. Ama benim favorim ‘ahtapot tandır’. Ahtapot’un demlendirilerek ızgara edilmesi nedeniyle tandır ismini alan bu ara-sıcak, tahıllı ekmek ve taze kekikli teriyaki soslu domates ağzınızda farklı bir tat bırakacak. Meze ve balıkların yanı sıra Zıpkın deniz mahsüllü makarnalarıyla da iddialı. Zıpkın, Arnavutköy’ün klasik balık restoranı zihniyetinin çok dışında. Denemenizi tavsiye ederim.

90’larla coşmak isteyenlere
İletişim sektörünün tanınmış firması Petticare’nin ortaklarından Mustafa Oğuzcan 3 haftadır Tepebaşı Rehab’da dj’lik yapıyor. Daha önce Ablam’da partiler yapan Ece Şamlı’nın organize ettiği parti Çarşamba günlerinin değişmez adresi olmuş durumda. Oğuzcan’ın kendi arkadaş çevresi de bu partilere katılınca içeride müthiş bir ambiyans oluşuyor. 90’ların müziğini, eğlencesini sevenler kaçırmasın derim.

Hardal’ın gurme günleri
Mar Group’un uzun süredir çalışmalarını yaptığı ‘gurme günleri’nin ilki geçtiğimiz hafta düzenlendi. Pazartesi ve salı günü Nişantaşı Hardal’da gerçekleşen gurme günlerinde normal zamanlarda kadeh olarak sunulmayan birçok önemli şarap uygun fiyatlara misafirlerle buluşturuldu. Restoran girişindeki dev masada peynir ve şarapların sergilendiği Hardal’da bu konunun uzmanları kişiye özel kısa sunumlar yaptı. Mar Group, yoğun ilgi gören bu etkinliğin devamını önümüzdeki haftalarda Ataköy Hardal’da da yapmayı planlıyor… 

Kitchenette’in garson sorunsalı!
2000’li yıllarda yeme-içme-eğlence sektöründe yapılmayanları yapmayı başaran The Doors grubu bilindiği gibi geçtiğimiz dönem D.ream’in bünyesine katılmıştı. Grubun en büyük restoran zinciri Kitchenette ise başarılı mönüsünü müşterisiyle buluştururken uzun zamandır sıkıntı yaşıyor. Özellikle salon personeli bu konuda sürekli şikâyet alıyor. Geçtiğimiz hafta Aquaflorya’da bulunan bir şubelerine gittiğimde daha önce Bebek ve Etiler’de gördüğüm sıkıntıların aynısını görünce yazma gereği hissettim. Siparişlerin yanlış alınması, masaların takipsizliği, dikkatsizlik gibi çalışan bireylerden kaynaklanan problemlerden ziyade Kitchentte garsonlarının takım gibi hareket edemediğini gözlemledim. Her garsonun başarılı ya da başarısız kendi yöntemleri var. Şubelerdeki yöneticiler son derece beceriksiz. ‘The Doors Academy’ ile belli bir ücret karşılığında yetenekli şefler yetiştiren grup bence benzer bir akademiyi salon personeli için kurmalı. İki şişe suyu 9 liraya içtiğiniz bir yerde insanların daha iyi bir hizmeti hak ettiği şüphesiz.

<p>Futbol, sahaları aşıp evlerimizdeki televizyonlara, günlük  aktivitelere ve tabi ki son olarak oy

Neden PES Atarız?

Eren-13 operasyonları kapsamında 4 terörist etkisiz hale getirildi

Kuraklık nedeniyle Van Gölü'nde yeni adacıklar ortaya çıktı

NBA tarihinin en iyi 75 oyuncusu açıklandı! İşte listede yer alan isimler