• $18,0637
  • €18,2549
  • 1017.78
  • 3020.01
15 Şubat 2015 Pazar

Yeni evli kadınları 'fon' korkusu sardı, işi bırakan kıdemi kapıyor

Evlendikten itibaren 1 yıl içinde işinden ayrılan kadın çalışan tazminatını alabiliyor. Fakat 'fon' düzenlemesi hayata geçerse bu durum ortadan kalkacak. Bu nedenle yeni evli kadınlar bugünlerde işyerlerinden ayrılmayı düşünmeye başlamış durumdalar.

KIDEM tazminatı fona dönüştürülse çalışanlar 1 yılın altı çalışmalarında da kıdem tazminatı alabilecekler. Ancak kıdem tazminatının bugünkü uygulamasında erkek işçilerin askerlik nedeniyle, kadın işçilerin ise evlendikten 1 yıl sonra istifa etmeleri nedeniyle kıdem tazminatı alması mümkün olmayacak. Bu nedenle yeni evli kadın işçilerden uzun süredir aynı işverene bağlı olarak çalışanlar bugünlerde işyerlerinden ayrılmayı ciddi ciddi düşünmeye başlamış durumdalar. Kıdem tazminatı konusunda mevcut uygulama 1475 sayılı İş Kanunu’nun halen yürürlükte olan 14. maddesi uyarınca yürüyor. Bu maddenin 5. fıkrasında kadın işçilere kıdem tazminatı alabilmek için önemli bir istisna tanınmış durumda. Buna göre kadın işçiler evlendikten sonraki 1 yıl içerisinde istifa ederek kıdem tazminatlarını alabiliyorlar.

3 KEZ BİLE ALABİLİR

Kadın işçilere tanınan bu hakkın kullanılmasında herhangi bir sınır yok. Yani kadın işçi 3 kez evlenirse 3 kez kıdem tazminatı alabilir. İlk evliliği nedeniyle 1 yıl ve daha fazla süredir çalıştığı işyerinden istifa ederek ayrılan kadın işçi kıdem tazminatını alıp boşandıktan sonra yeniden bir işe girip ikinci kez evlenirse yeniden kıdem tazminatı hakkını elde eder. Bahsettiğimiz hakkı kullanan kadın işçinin yeniden çalışmaya başlaması için boşanması da şart değil. Evlendikten sonra yeniden çalışmaya başlayan kadın işçinin çalışması önünde herhangi bir engel olmadığı için evlendikten sonra 1 yıl içerisinde daha iyi bir iş teklifi alan kadın işçi evlilik nedeniyle mevcut işyerinden kıdem tazminatını alarak ayrıldıktan sonra farklı bir işyerinde daha iyi ücretle çalışmaya başlayabilir.

HİLE VARSA GERİ ALABİLİR

Evlilik nedeniyle kıdem tazminatı alan kadın işçinin bu hakkı elde etmek için eşinden hileli boşanarak yeniden evlendiğinin tespit edilmesi halinde ise yargı kararları değişebilmektedir. Dolayısıyla kadın işçisine kıdem tazminatı ödeyecek işverenlerin bu durumu kontrol etmelerinde fayda var. Olay mahkemeye taşınır ve hileli boşanma ile muvazaa durumu tespit edilirse kadın işçiye ödenen kıdem tazminatının faiziyle birlikte geri alınabilmesi mümkün olacaktır.

Kadın istihdamı azalıyor

Kadınların istihdam oranının AB üyesi ülkeler içerisinde en düşük olduğu Türkiye’de bu gibi düzenlemeler kadın istihdamı önünde engel yaratmaktadır. Kadın işçilere sağlanan bu hak evlilik halinde kadın çalışanların ellerine toplu bir para geçmesini sağlamakla birlikte uzun vadede kadın istihdamını azaltıcı etkiler yaratmaktadır. Bu nedenle kadın örgütlerinin özellikle gerekçesi ortadan kalkmış bu hak konusunda kamuoyu oluşturması ve bu hakkın kaldırılmasını sağlamaları gerektiği düşüncesindeyim.

Düğün değil nikah

KADIN işçilerin evlilik nedeniyle kıdem tazminatlarını alırken dikkat etmeleri gereken en önemli nokta 1 yıllık süre. Bu noktada önemli olan düğün tarihi değil, resmi nikâh tarihidir. Dolayısıyla kadın işçiler resmi nikâh tarihinden itibaren 1 yıl içinde istifa ederlerse kıdem tazminatlarını alabilirler. Bu tarih geçirilirse kadın işçi kıdem tazminatı alma hakkını kaybeder.

İmam nikahı sayılmaz

İŞVERENLER evlilik nedeniyle istifa ederek kıdem tazminatı talep eden kadın işçilerden istifa dilekçesi ile birlikte evlilik cüzdanının fotokopisini isterler. İşçi bu belgeleri işverene verdikten sonra kıdem tazminatını alabilir. Evlilik cüzdanı yalnızca resmi nikâh sonrası verilen bir belge olduğu için imam nikâhı kıdem tazminatı hakkı doğurmaz.

3 SORU 3 CEVAP

İhbar süresini beklemeniz şart değil

SORU: Evlilik nedeniyle işimden istifa edeceğim. Ancak işveren ihbar süresine uymam gerektiğini söylüyor. Bu süreyi beklemezsem ihbar tazminatı mı ödeyeceğim? Ayşegül Mutlu
CEVAP: Evlendikten sonra 1 yıl içerisinde istifa ederek kıdem tazminatını hak eden işçiye işveren ihbar süresini beklemesini söyleyemez. Bu nedenle istifa ettikten sonra kıdem tazminatınızı alarak işyerinden ayrılabilirsiniz. Eğer işveren tazminatınızı vermezse iş mahkemesinde dava açabilirsiniz.

Her iki aylığı birden alması mümkün

SORU: Annem babam ölünce emekli maaşı almaya başladı SSK’dan. Babamın günü daha dolmamıştı ama ölünce emekli oldu. Şu an annem babamdan maaş alıyor 2007'den beri. Sormak istediğim şu dedem vefat etti Bağ – Kur’dan emekli olmuştu. Annem alıyordu şu an dedem vefat etti annem babasından da maaş alabilir mi? Babam 2007 de vefat etti. SSK Dedem 2003 veya 2004 Bağ–Kur’dan emekli.
CEVAP: Anneniz babası eğer 02.08.2003 tarihinden daha önce vefat etmişse toplam geliri brüt asgari ücretin altındaysa her iki aylığı birden, bu tarih ve sonrasında ise herhangi bir başka koşula tabi olmaksızın her iki aylığı birden alabilir.

Giriş-çıkış tazminatınızı etkilemez

SORU: Ben 8 yıldır kamuda bir hastanede çalışmaktayım. Bildiğiniz gibi bize her yıl giriş çıkış yapılmaktadır. 31 Ocak 2015 tarihinde yine iş çıkışı ve 1 Şubat itibarıyla iş girişi yapıldı. Yönetmeliğe göre 11 Ağustos sonrası iş çıkışları yararlanabilmekteyken ve biz hâlâ çalışırken bu iş çıkış nedeni ile kıdem tazminatı alabilir miyiz? Böyle bir hakkımız var mıdır? Bunu talep etmiş olsak iş sözleşmemiz sona erdirilebilir mi? Murat Kaya
CEVAP: İş sözleşmeniz kıdem tazminatınızı almanıza neden olacak bir şekilde feshedilirse giriş çıkışların bir önemi olmaksızın çalıştığınız bütün süre üzerinden değerlendirilerek kıdem tazminatınız ödenecektir. Dolayısıyla yönetmelik sonrası kamuda çalışan taşeron işçilere giriş – çıkış yapılmasının bir anlamı kalmamıştır. Bu şekilde kıdem tazminatının yok olması engellenmiş oldu.

<p>Agr Tur seyahat acentesi ve HIS Travel ortaklığı, özel taleplere göre şekillenen kişiye özel seya

QUALITA ile turizme yeni bir soluk geliyor

Tarihi Haydarpaşa Garı'nın restorasyonunda sona gelindi! Garın son hali görüntülendi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Zelenskiy ile bir araya geldi! işte görüşmeden kareler

Çağla Şıkel ile çocukları alışveriş turunda... Böyle poz verdi