• $9,4936
  • €11,041
  • 545.58
  • 1514.96
18 Ekim 2020 Pazar

Yasak öncesi işten çıkarılana destek, kayıtlı istihdama teşvik

Torba kanunla kayıtdışı istihdam edilenlerin sigortalı çalıştırılmaya başlanması halinde işverene teşvik verilecek. Ayrıca 17 Nisan tarihinden önce işten çıkarılan kişilerin de nakdi ücret desteği alması mümkün hale gelecek.  

Önümüzdeki hafta Meclis gündemine gelmesi beklenen kanun teklifinde çalışma hayatını yakından ilgilendiren pek çok düzenleme var. Kayıtdışı istihdam edilen kişilerin sigortalı çalıştırılmaya başlanması halinde işverene teşvik verilecek. Düzenleme sigortasız çalıştırılan kişilere nakdi ücret desteği hakkını da sağlayacak.

KİMLERİ KAPSIYOR?

Diğer yandan sigortalı olarak çalışıp 17 Nisan tarihinden önce işten çıkarılan kişilerin de nakdi ücret desteği alması mümkün hale gelecek. Düzenleme üç kesimi kapsayacak. 

- 1 Ocak 2019 ila 17 Nisan 2020 tarihleri arasında sigortasız olarak çalıştırılıp ahlak ve iyi niyet kurallarına aykırı davranış dışında bir nedenle işten çıkarılanlar, 

- 1 Ocak 2019 ila 17 Nisan 2020 tarihleri arasında sigortalı olarak çalıştırılıp ahlak ve iyi niyet kurallarına aykırı davranış dışında bir nedenle işten çıkarılanlar, 

- Kasım ayı itibarıyla halen sigortasız çalıştırılanlar.

AYDA 1.324 LİRA PRİM

Sigortasız çalışan bir kişi söz konusu düzenleme hayata geçtikten sonra işverene başvurur ve işveren de bu kişiyi işe alırsa; 

- İşverene bu kişiyi çalıştırdığı için ayda 1.324,5 TL sigorta prim teşviki sağlanacak. 

- İşveren bu kapsamda işe aldığı kişilerin yarısını en az destek aldığı süre kadar istihdam etmek zorunda olacak. Aksi taktirde desteği faiziyle SGK’ya iade edecek. 

- İşverene bu kişiyi sigortasız çalıştırdığı döneme ilişkin idari para cezası uygulanmayacak. 

- Sigortasız çalıştığı işyerinde sigortalı çalışmaya başlayan kişi sigortasız çalıştığı döneme ilişkin ücret dışındaki haklarından feragat etmiş olacak. 

BAŞVURULAR 30 GÜN İÇERİSİNDE YAPILACAK

Kapsamdaki üç kesim içerisinde yer alan kişiler, düzenlemenin hayata geçmesini takip eden 30 gün içerisinde 17 Nisan öncesinde işten çıkarıldıkları ya da sigortasız çalıştırıldıkları işverenlere başvuracak. İşverenin cevabı kritik önemde olacağı için başvuruların mutlaka yazılı olarak ve noter kanalıyla yapılması yerinde olacak.

SİGORTASIZ DÖNEME CEZA YOK

İşveren bu kişiyi işe alırsa; n İşverene bu kişiyi çalıştırdığı için ayda 1.324,5 TL sigorta prim teşviki sağlanacak. n Bu kişiyi sigortasız çalıştırdığı döneme ilişkin idari para cezası uygulanmayacak. İşveren sigortasız çalıştırıp işten çıkardığı ya da sigortalı çalıştırmakla birlikte 1 Ocak 2019 ila 17 Nisan 2020 arasında işten çıkardığı kişiyi işe alır ancak pandemi ücretsiz izne gönderirse; n İzin sürecince işçiye aylık 1.177 TL nakdi ücret desteği ödenecek. n İzne çıkarılan kişilerin genel sağlık sigortası primleri İŞKUR tarafından ödenecek.

<p>Dev timsahın adı Babiya, 70 yaşında.  Hindistan'da bir tapınağın gölünde yaşıyor. Onu ilginç kıla

Vejetaryen timsah Babiya

İran'da akaryakıt krizi! Benzin istasyonlarının önünde uzun kuyruklar oluştu

Rusya'da düzenlenen cenaze hizmetleri fuarından ilginç kareler

NASA açıkladı: Samanyolu galaksisi dışındaki ilk gezegen bulunmuş olabilir