• $9,2475
  • €10,7993
  • 530.113
  • 1432.8
6 Ekim 2014 Pazartesi

Torunu işe giren, ‘ben artık maaş alamam‘ diye başvuru yapmalı

141 liralık 65 yaş aylığı almak için evdeki kişi başı gelire bakılıyor. Normalde bu aylığı alan fakat daha sonra evindeki gelir artan bir kişi bunu resmi kurumlara bildirmek zorunda. Aksi halde kendisine aldığı maaş ve faizi borç olarak çıkarılır.

Kurban Bayramı boyunca ülkemizde uygulanan 3 sosyal yardım hakkında bilgiler vermeye çalışacağız. İlk gün 65 yaş aylığı hakkında bilinmesi gereken 10 hususa açıklık getireceğiz.

BAŞKA GELİRİ OLMAMALI

1. Kimler 65 yaş aylığından yararlanabilir?
65 yaş aylığından yararlanmanın ilk koşulu 65 yaşını doldurmuş olmaktır. Yani bugün itibarıyla 05.10.1949 doğumlu bir kişinin 65 yaş aylığı alma hakkı bulunmaktadır. Bunun dışında 65 yaş aylığı alabilmek için sosyal güvenlik kuruluşlarının herhangi birinden her ne ad altında olursa olsun gelir veya aylık alınmıyor olması gerekmektedir.

EMEKLİLERE, MALULLÜK AYLIĞI ALANA BAĞLANAMAZ

2. Emekli bir kişi 65 yaş aylığı alabilir mi?
65 yaş aylığından emekliler yararlanamaz. Ayrıca 65 yaş aylığı alabilmek için malullük aylığı, yetim aylığı, dul aylığı veya sürekli iş göremezlik geliri de alınmıyor olması şartı var. Yani emekliler, maluller, dul ve yetimler ile sürekli iş göremezlik geliri alanlar aynı zamanda bir de 65 yaş aylığı alamıyorlar. Bu kişiler hakkında gelir sorgulaması dahi yapılmıyor. Yani malullük aylığı alan 65 yaş üstü bir kişinin yaşadığı hane içerisinde kişi başına gelir 65 yaş aylığı almak için gerekli muhtaçlık sınırının altında olsa bile bu kişiye 65 yaş aylığı bağlanması mümkün değil.

NAFAKA AYLIK İÇİN ENGEL

3. Çalışan veya işsizlik sigortasından maaş alanlar ile nafaka bağlanmış kişilerin 65 yaş aylığına hak kazanmaları mümkün mü?
Uzun vadeli sigorta kollarına tabi olmayı gerektiren bir işte çalışanlar 65 yaş aylığından yararlanamazlar. Ayrıca işsizlik sigortasından maaş alan bir kişinin de 65 yaş aylığı alması mümkün değil. 65 yaş aylığı alabilmek için gerekli diğer şart, nafaka bağlanmış veya bağlanması mümkün olan kişilerden olmamaktır. Yani nafaka alanlar ve henüz nafaka bağlanmamış olmakla birlikte, Medeni Kanun hükümlerine göre nafaka bağlanması mümkün olan kişiler de 65 yaş aylığından yararlanamazlar.

BU YIL İÇİN SINIR 270 LiRA

4. Aylık alabilmek için muhtaçlık sınırı ne kadar?
65 yaşını geçmiş kişiler ancak muhtaçlık sınırının altında gelirleri var ise 65 yaş aylığından yararlanabilirler. Muhtaçlık sınırı hesaplanırken, 65 yaş üstü kişinin yaşadığı hane içerisinde yaşayan hanehalkının aylık her türlü gelirlerinin toplamı, hanehalkı sayısına bölünüyor ve kişi başına düşen ortalama aylık gelir bulunuyor. Bulunan rakam asgari ücretin aylık net tutarının 3’te birinin üzerindeyse 65 yaş aylığı bağlanamıyor. Yani bu yılın ikinci altı ayı itibarıyla 65 yaş üstü kişinin yaşadığı hanede, kişi başına düşen ortalama gelir 270,2 TL’nin altındaysa bu kişiye 65 yaş aylığı bağlanabiliyor. Aksi halde aylık bağlanamıyor.

EVDEKi KİŞİ BAŞI GELİRE BAKILIYOR

5. Torunu işe girdi diye, dedenin 65 yaş aylığı kesilir mi?
Örnek olarak: 65 yaş üstü kişinin, oğlu, gelini ve torunuyla birlikte bir evde yaşadığını varsayalım. 65 yaş üstü kişinin gelininin çalışmadığını, oğlunun asgari ücretle çalıştığını düşünelim. Bu durumda hanede kişi başına düşen aylık ortalama gelir 270,2 TL’nin altında olacağı için 65 yaş üstü kişiye aylık bağlanabilecektir. Ancak torununun üniversiteden mezun olup iş hayatına başlamasıyla işler değişir. Torunun da asgari ücretle çalışmaya başlaması halinde hanede kişi başına düşen aylık ortalama gelir 270,2 TL’nin üzerine çıkacağı için 65 yaş üstü kişinin 65 aylığının kesilmesi gerekir. 65 yaş alığı alan kişinin bu durumu bulunduğu ildeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı'na bildirmesi gerekmektedir.

FAiZiYLE BİRLİKTE GERİ ÖDER

6. Yaşadığı hane içerisindeki gelir artınca bunu bildirmeyen yaşlılara borç çıkar mı?
65 Yaş aylığı alan kişilerden yaşadığı hane içerisindeki gelir muhtaçlık sınırını aşan kişiler üç ay içerisinde bu durumu bildirmezler ve aylık almaya devam ederlerse haksız yere aldığı aylıkları faiziyle birlikte ödemek durumunda kalabilirler.

TORBA YASADAN MÜJDE ÇIKTI

7. Torba yasada gelir sınırı aşıldığı için borç çıkartılanlar için bir düzenleme var mı?
Torba yasa tasarısının yürürlüğe girdiği tarihten itibaren, yaşadığı hane içerisinde kişi başına düşen gelir muhtaçlık sınırını aşan kişiler için başlatılmış takip işlemleri sonlandırıldı ve bu tarihten sonra bu durumdaki kişiler hakkında yasal bir takip işlemi yürütülmeyecek. Bu sayede yaşadığı hane içerisindeki kişi başına düşen gelir arttı diye 65 yaş aylığı almış yaşlılarımıza haciz veya idari takip uygulanmayacak. Ancak bu tarihten sonra bu duruma düşecek kişiler için bildirim zorunluluğu devam ediyor.

Aylık 141 lira 3 ayda bir veriliyor

8. 65 Yaş aylığı için nereye başvuru yapılacak?
65 yaş aylığından yararlanmak isteyen vatandaşlar, başvurularını ikametgahının bulunduğu yerdeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına yapacaklar. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına yapılacak başvuruların şahsen ve yazılı olarak yapılması gerekiyor. Başvuru yapmak için gerekli başvuru formu, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın internet sitesinde mevcut. Yani Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına gitmeden bu formu elde ederek doldurmak mümkün. 65 yaş aylığı için başvuru yapılan tarih sonrası bir ay içerisinde işlemlerin sonuçlanması gerekiyor.

9. 65 Yaş aylığı ne kadar?
65 Yaş aylığı 2014 yılının ikinci altı ayı itibarıyla 141,18 TL. Ödemeler üç ayda bir yapıldığı için ele geçen miktar 423,54 TL oluyor. Aylıkların PTT kart ile ödenmesi mümkün de mümkün. Bu sayede 65 yaş aylığını almak için en yakın PTT’ye gitmek yeterli oluyor.

HACİZ YA DA DEVİR YOK

10. 65 yaş aylığına haciz konulabilir mi?
65 yaş aylığı alan kişi kendisi rıza gösterse bile 65 yaş aylığının nafaka dışındaki bir borç dolayısıyla haczedilmesi mümkün değil. Bunun yanında 65 yaş aylığının başka bir kişiye devir edilmesi veya temlik edilmesi de söz konusu değil.

YARIN:

* Kimler engelli aylığı alabilir?
* Engelli aylığı almak için nereye başvurmak gerekir?
* Engellilerin emeklilik koşulları nelerdir?

<p> </p>

Arabeskin 'Babası' kim?

21. yüzyılın en iyi dizisi seçildi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Nijerya Cumhurbaşkanı ile ortak basın toplantısı düzenledi

Mersin'de TURKOVAC Faz-3 çalışması kapsamında gönüllüler aşılanıyor