• $8,4396
  • €10,0747
  • 492.239
  • 1392.91
2 Ekim 2014 Perşembe

Pahalı ilaç alan hasta artık daha fazla para ödeyecek

Okan Güray Bülbül
Okan Güray Bülbül
YAZARIN SAYFASI

Sağlıkta yeni dönem dün başladı. Eskiden SGK, üç eşdeğer ilaç varsa, en ucuz olanın % 10 fazlasını ödüyordu. Şimdi bu uygulama bitti. Artık en ucuzu kadar ödeyecek. Pahalı ilacı tercih edenin cebinden daha fazla çıkacak.

1 Ekim’den itibaren sağlıkta pek çok konuyu düzenleyen Sağlık Uygulama Tebliği’ndeki ilaç reçeteleri ödemeleri konusundaki değişiklik yürürlüğe girdi. Bu değişiklik birkaç gündür kamuoyunun gündeminde. İlaçta hastaların cebinden çıkacak katkı payı ödemelerinin artmasına neden olacağı ifade edilen bu uygulamanın aslında ne olduğu pek çok kişi tarafından bilinmiyor. Değişiklik hastanın cebinden çıkan parayı artıracak mı, yoksa ilaç harcamalarının düşmesine mi neden olacak.

ÖDEME BİÇİMİ DEĞİŞİYOR

Dün itibariyle yürürlüğe giren değişiklik temel olarak SGK’nın reçetedeki ilaçları ödeme yönteminde önemli bir değişiklik getiriyor. Bu değişiklik ilk etapta bütün ilaçları kapsamıyor. Fakat ilerleyen dönemde bütün ilaçlar için de yeni ödeme yöntemine geçilmesi hedefleniyor.

ÜZERİNE % 10 KOYUYORDU

Eski uygulamada SGK, reçeteye yazılmış ilacın bir eşdeğeri var ise en ucuz eşdeğer ilacın bedelini ödüyordu. Hasta en ucuz eşdeğer ilacı tercih ederse ilaç için katkı payı ödemiyordu. Eğer hasta en ucuz eşdeğer ilaç yerine daha pahalısını almak isterse SGK hastaya en ucuz ilacın bedelinin üzerine yüzde 10 ekleyip ödeme yapıyordu. Yani en ucuz ilaç ile pahalı olan ilaç arasındaki farkı SGK en ucuz ilacın bedelinin üzerine yüzde 10 ekleyip karşılıyordu. Örneğin en ucuz ilaç 10 TL ise SGK daha pahalı ilacı tercih eden hastaya 11 TL ödüyordu. Hasta 15 TL’lik ilacı almak isterse aradaki 4 TL farkı kendi cebinden ödüyordu. Bu uygulama düzenlemede 'bant fiyat' olarak ifade ediliyor.

EN UCUZU KADAR ÖDEYECEK

SGK belirli ilaç gruplarında bahsettiğimiz bant fiyat uygulaması yerine taban fiyat uygulamasına dünden itibaren geçti. Yani artık SGK yalnızca en ucuz eşdeğer ilacın bedelini ödeyecek. En ucuz eşdeğer ilacı almak istemeyen hastaya bu ilacın yüzde 10’u kadar katkı yapmayacak.

YÜZDE 75'İ GEÇEMEYECEK

En ucuz eşdeğer ilacı alan hastanın cebinden yine ekstra bir para çıkmayacak. Ancak en ucuz olanı değil de, 15 TL’lik ilacı almak isteyen hastanın cebinden çıkan katkı payı bu kez 4 TL değil 5 TL olacak. SGK yetkilileri ilaçtaki artışın hiçbir ilaç grubunda iki katı bulmayacağını en fazla yüzde 75’lik bir artışın söz konusu olduğunu ifade ediyorlar.

İlaca 15 milyar lira gitti

SGK 2013 yılında 14 milyar 883 milyon 74 bin TL’yi ilaca harcadı. Yazılan toplam 338 milyon 21 bin reçete için bu rakam ödendi. Yani reçete başına 44 TL SGK tarafından karşılandı. Bu rakam 2010 yılında 48,77 TL seviyesindeydi. Reçete başına ortalama rakamda tasarruf sağlanmış durumda. Diğer yandan tamamen aynı sonucu doğuracağı ispatlanmış eşdeğer ilaçlardan daha pahalısını almak isteyene aradaki farkın ödenmemesi SGK açısından sadece tasarruf amaçlı değil, sağlık alanındaki dönüşüm amaçlı da önemli bir adım.

2 soru 2 cevap

SGK'ya gidip mutlaka gelir testi yaptırın

SORU: Ms hastasıyım. Torba yasa affını bekliyordum yasa şuan onaylandı. Bir de gelir testinden bahsediliyor. SSK’ya gittim henüz yasa ile ilgili işlem yapılmadığını söylediler ne yapmam gerekiyor? (Berat Atamer)
CEVAP: En yakın SGK merkezine giderek gelir testi yaptırmanız gerekiyor. Eğer geliriniz asgari ücretin üçte birinden düşük olarak tescil edilirse, geçmişe dönük borçlarınız silinecek ve sağlık hizmetlerinden yararlanabileceksiniz. Malulen emeklilik için de en az 10 yıldır sigortalılık ve 5 yıl prim ödeme şartını sağlıyorsanız mümkün olabilir. Engelli aylığına başvurma imkanı da var.

Sigortalı çalışan için gerek yok

SORU: 1 seneye yakın işsizdim ve 3 aydır çalışmaktayım. Gelir testim yapılmadı, 1 yıl için GSS borcum var. Çalışıyorken gelir testi yapmam mümkün mü? (Mert Gürgen)
CEVAP: Sigortalı olarak çalışanların gelir testi yaptırmasına gerek yok. Zaten genel sağlık sigortası priminiz işvereniniz tarafından yatırılıyor. İşsiz olduğunuz dönemdeki borçlarınız için torba yasanın sağladığı hak çerçevesinde gelir testi yaptırmanız ve eğer yaşadığınız hane içerisinde kişi başına düşen gelir asgari ücretin 3’te birinden az ise borcunuzu sildirmeniz mümkün. Bu rakamın üzerindeyse taksitlendirmek mümkün.

Ekonomiye katkı sağlayacak

İLAÇ harcamalarının SGK’nın bütçesi içerisinde çok büyük bir pay tuttuğu ve akılcı ilaç kullanımının hayati önemde olduğu bir dönemde bu değişiklik iki açıdan değerlendirilmeli. Bir yandan sağlık konusunda hastaların ilaç tercih etme özgürlüğünün bir nevi bütçeleri ile orantılı olarak kısıtlandığını söylemek mümkün. Yani artık eşdeğer ilacın en ucuzunu tercih etmeyen hastanın cebinden daha fazla para çıkacak. Diğer yandan tıbben tamamen aynı etkileri doğuracak ilaçlardan ucuz olanının tercih edilmesi ve bu şekilde ülke ekonomisine de ciddi katkı sağlanması söz konusu.

<p>Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, 'Cennet vatanımızda çıkan ya

Savcılıklar soruşturma başlattı

Fransa'da 400 evsiz Vosges Meydanı'nda çadır kurdu

Nizip sabunu yurt içi ve dışından yoğun ilgi görüyor

Milas'taki yangında zarar gören 80 hektarlık ormanlık alan havadan görüntülendi