• $28,9919
  • €31,2252
  • 1866.62
  • 7913.76
21 Ocak 2021 Perşembe

Kamu işçisine ikramiye haftaya

Kamu işçilerine ödenecek ilave tediye ödemelerinin ilk taksidi 29 Ocak’ta hesaplarda olacak. Asgari ücretle çalışan kamu işçisi bu ay 1108 TL alacak.

Kamuda çalışan yaklaşık 900 bin işçiyi ilgilendiren ilave tediye ödemeleri önümüzdeki hafta cuma günü yapılacak. Taşerondan kadroya geçenler de dahil olmak üzere bütün kamu işçilerine yılda 52 günlük ilave tediye ödeniyor. İlave tediye ödemeleri dört taksitte yapılıyor. Taksitler genellikle ocak, haziran, ağustos ve aralık aylarında ödeniyor. Bu yılın ilave tediyelerinin ilk taksidi 29 Ocak cuma günü, ikinci taksidi ise 11 Mayıs’ta ödenecek. Yılın ikinci yarısının tediye taksitlerinin ödeme tarihleri de ilerleyen dönemde belli olacak.

EN DÜŞÜK 1108 LİRA

İlave tediyeler kamu işçisinin 13 günlük ücreti üzerinden hesaplanarak ödeniyor. Asgari ücretle çalışan kamu işçisi bu ay ilave tediye olarak 1108 TL alacak. Brüt ücreti 4 bin TL olan kamu işçisine 1239 TL, 4500 TL olan kamu işçisine 1394 TL, 5 bin TL olan kamu işçisine 1548 TL ilave tediye ödenecek. Kanuna göre belediyelerde ve belediyelere bağlı teşekküllerde çalışan işçilere ilave tediye ödeniyor. Ancak belediyelere ait şirketlerde çalışan işçilere ise kanun uyarınca ilave tediye ödenmiyor. İlave tediye ödemesinin miktarı günlük ücret üzerinden hesaplanıyor. İlave tediyeye esas olan aylık kazançların hesabında, fazla mesai, evlilik, çocuk zamları veya primleri, aynî yardımlar, hafta ve genel tatil ücretleri dikkate alınmıyor.

MADENDE ÇALIŞANLAR TEK SEFERDE ALACAK

Linyit ve taş kömürü madenlerinde yer altında çalışan işçilere en az asgari ücretin iki katı ücret ödenmesi gerektiği ve yer altında çalışan işçiler gelir vergisinden muaf oldukları için linyit ve kömür madenlerinde bütün çalışması yer altında olan kamu işçileri 24 Aralık’ta 52 günlük ilave tediye olarak en az 10.447 TL alacak. Diğer madenlerde yer altında çalışan işçilerden asgari ücretle çalışanlara ise 5.223 TL ilave tediye ödenecek.

PRİM KESİNTİSİ YAPILIYOR

İlave tediye ödemeleri kural olarak SGK primine tabi olduğu için SGK primi kesilmesi gerekiyor. Bu çerçevede ilave tediye ödemesinden yüzde 15 oranında sigorta primi ve ilave tediyenin ödendiği tarihte işçinin bulunduğu vergi dilimine göre gelir vergisi kesintisi yapılıyor. Ayrıca ilave tediye ödemesi damga vergisine de tabi olduğu için ilave tediyeden damga vergisi de kesiliyor. 

TRT Tabii'nin orijinal içeriklerinden Rumi'nin ikinci sezonu, platfromdaki yerini aldı. Toplamda üç

Kaan Yıldırım ve Devrim Özkan 'Rumi'nin bilinmeyenlerini anlattılar

İşgalci İsrail'den Gazze'ye yeni saldırı

Rıza Çalımbay ve İsmail Kartal tercihini yaptı! İşte dev derbinin 11'leri...

Dikkat: Bu otomobiller 350 bin TL ile 450 bin TL arası! Kaçıran adeta pişman oluyor