• $9,2742
  • €10,7492
  • 526.546
  • 1412.1
2 Kasım 2014 Pazar

İş kazasına sebep olana beş yıl kamu ihalesi yok

İş güvenliğinde yeni dönem sert olacak... Bu konudaki en sert yaklaşım ise, işyerinde ölümlü iş kazası yaşanmış işverenlerin 5 yıl süreyle kamu ihalelerine girmemesi yönündeki düzenleme.

PEŞPEŞE yaşanan ölümlü iş kazaları sonucunda iş sağlığı ve güvenliğinde yeni adımların atılması planlanıyor. Kazalar sonrası hazırlıkları yapılan bu düzenlemeler netleşmeye başladı. İşverenleri yeni dönemde hem teşvik, hem de çok ağır idari para cezaları bekliyor. İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ilk kez geriye dönük olarak da idari para cezası kesilmesini mümkün kılan bir düzenlemeyi hayata geçirmişti. Yani Ocak 2012’den itibaren iş güvenliği uzmanı görevlendirmesi gereken 50’den fazla çalışanı bulunan bir maden ocağına 200 bin TL’ye varan idari para cezası kesilebiliyor.

KAZASI OLMAYANA TEŞVİK

Bu konudaki en sert yaklaşım ise, işyerinde ölümlü iş kazası yaşanmış işverenlerin 5 yıl süreyle kamu ihalelerine girmemesi yönündeki düzenleme. Özellikle kamudan ihale alarak çalışan işverenler için bu nokta çok önemli. İhaleye giremeyecek işverenler iş hayatlarını sürdüremeyecekleri için iş sağlığı ve güvenliğine gereken önemi vermeye başlayacaklardır. İşverenleri en çok etkileyecek düzenleme ise işyerinde iş kazası yaşanmamış işverenlere sağlanacak teşvik olacak. Bir yıl boyunca işyerinde iş kazası yaşanmamış işyerlerine bir yıl boyunca işsizlik sigortası primi ödenmemesi yönünde bir düzenlemenin hayata geçirilmesi planlanıyor.

Görev süresi uzuyor

YENİ dönemde iş güvenliği uzmanlarının ve işyeri hekimlerinin görev süresinin de artırılması planlanıyor. İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu hayata geçtiğinde iş güvenliği uzmanı görevlendirme süreleri daha yüksekti. Fakat uzman sayısının yetersizliği nedeniyle düşürülmüştü.

<p><span style='font-size: 1.6rem;'>Haftanın gündemine oturan en önemli gelişmelerden biri Uzay Yolu

Elon Musk ve Jeff Bezos arasında sular durulmuyor | TeknoZone #5

Çanakkale Boğazı tek yönlü olarak transit gemi geçişlerine kapatıldı

Dünyanın en değerli 100 markası belli oldu!

Temizlik işçileri greve gitti sokaklar çöp yığınları ile doldu