• $31,007
  • €33,5855
  • 2018.77
  • 9312.12
28 Mayıs 2023 Pazar

EYT'li 25 bin 520 TL avansı nasıl alacak?

SGK'nın, maaşını alamayan EYT'lilere avans hakkı tanındığını açıklamasının ardından, binlerce EYT'liden avans alabilmek için nasıl bir yol izleyeceklerine dair sorular yağdı. 25 bin 520 TL avans için nereye başvurmak gerekiyor? Ödemeler ne zaman yapılacak? İşte ayrıntılar...

EYT düzenlemesi 3 Mart'ta yürürlüğe girdi. Bu tarihten itibaren EYT'liler SGK'ya başvurularını yapmaya başladılar. Bu süreçte 1 milyon 700 bin EYT'linin SGK'ya başvuru yapması söz konusu oldu. Aylığı bağlananlar aylıklarını almaya başladılar ve Ramazan Bayramı'nda ikramiyeleri de ödendi. SGK, önceki gün henüz aylığı bağlanmayanlar için ise talep tarihinden itibaren 90 gün (3 ay) geçmişse avans ödenmesi yapılabileceğini açıkladı.

E-DEVLET'TEN TAKİP

EYT kapsamında olup prim gün sayısı ve sigortalılık süresi şartını sağlayanlar, yaptıkları başvuruyu Doküman Yönetim Sistemi (DYS) üzerinden takip edebiliyor. E-Devlet üzerinden erişilen DYS sisteminde SGK'ya verilen aylık tahsis talep dilekçesinin hangi aşamada olduğu görülebiliyor. Evrak beklemede uyarısı alan kişilerin henüz aylık bağlama işlemleri tamamlanmamış demektir. 'Aylık bağlandı' ifadesini gören kişiler ise 'emekli aylığı bilgisi' ekranı vasıtasıyla emekli aylıklarına dair detayları görebilir.

KİME YATIRILACAK?

SGK'dan aylık talebinde bulunan kişilere talep tarihinden itibaren 90 gün geçmesine rağmen aylık bağlanmazsa avans ödenebilir. EYT ile ilgili düzenleme, 3 Mart 2023 tarihinde yürürlüğe girmişti. Dolayısıyla 3 Mart 2023 tarihinde SGK'ya aylık bağlama talebinde bulunan bir kişi, 2 Haziran 2023 itibarıyla aylığı bağlanmamışsa SGK'dan avans talebinde bulunabilecek.

MAHSUBEN ÖDENECEK

Aylık bağlama talebinin üzerinden 90 gün geçen ancak aylığı bağlanmayan kişinin SGK'dan avans talep etmesi sonrası, SGK bu kişinin aylığa hak kazanıp kazanmadığını belirleyecek. Bu kişinin aylığa hak kazandığının tespit edilmesi sonrasında SGK, üç ay için 25.520,4 TL'ye kadar avans ödeyebilecek. Bu avansın kişiye ödenecek ilk aylıktan yüksek olması halinde aşan kısım bir sonraki emekli aylığından kesilecek. Bu kesinti aylığın dörtte birini geçemiyor. Dolayısıyla avans miktarı ödenen aylığı geçse bile, her ay en fazla aylık miktarının dörtte biri kadar kesinti yapılabilecek.

AYLIĞA GÖRE ARTIŞ

Ödenecek avans miktarının üst limiti 25.520,4 TL. SGK bu çerçevede kişinin durumuna göre avans miktarını belirleme yetkisine sahip. Dolayısıyla ödenecek avans miktarı kişinin emekli aylığı miktarına göre farklılaşabilecek.

TALEP GEREKLİ

EYT'lilerin tamamına avans ödenmesi söz konusu değil. Aylık bağlanma talebi SGK'ya iletildikten sonra 90 gün içinde bağlanmayan aylıklar için avans talep edilebiliyor. Diğer yandan aylık bağlanma talebinin üzerinden 90 gün geçmesine rağmen kişi talep etmezse, SGK resen avans ödemiyor. Bu nedenle avans ödemesi isteyen kişilerin SGK'ya avans taleplerini iletmeleri gerekiyor.

NEREYE BAŞVURULACAK?

SGK'dan avans talep edecek EYT'lilerin bu başvurularını kağıt ortamında yapmaları gerekiyor. Bu konuda hazırlanacak dilekçenin ise SGK hizmet merkezlerine sunulması halinde işleme alınması söz konusu olacak. Bu nedenle EYT'lilerin öncelikle E-Devlet üzerinden aylık talebinde bulundukları tarihi teyit etmeleri, bu tarihin üzerinden 90 gün geçip geçmediğini hesaplamaları ve 90'ıncı gün halen E-Devlet üzerinde "Aylık Bağlandı" ibaresi gözükmüyorsa dilekçe ile avans taleplerini SGK'ya iletmeleri gerekiyor.

MAAŞ TARİHİ

SGK'nın verdiği tahsis talep numaranın son hanesine göre maaş ödeme tarihi belirleniyor. SSK'lılar için ayın 17'si ila 26'sı arasında aylıkların ödenmesi mümkün. Örneğin; kişinin tahsis talep numarasının son rakamı '1' ise bu durumda kişinin aylık ödeme tarihi ayın 21'i oluyor. Kişi martta talep etmişse,1 Nisan'dan itibaren hesaplanan aylığın 20 günlük turarı 5 Nisan'da ödeniyor. 21 Nisan'da ise sonraki ödeme tarihi olan 20 Mayıs'a kadarki tam maaş yatırılıyor.

HAK KAYBI OLMAYACAK

1 Nisan itibarıyla emekli aylığı hesaplanan ancak henüz ödeme almayan kişiye, işlemleri yetişirse 5 Haziran'da, 1 Nisan ila 21 Haziran'a ait 82 günlük aylığı verilecek. 21 Haziran'da ise 21 Temmuz'a kadarki 30 günlük aylığı ödenecek. Yani aylığı geç bağlanan kişinin herhangi bir kaybı yok. Diğer yandan 31 Mart'a kadar dilekçesini veren ve 1 Nisan'dan itibaren aylığı hesaplanana geriye dönük Ramazan Bayramı ikramiyesi verilecek. Kurban Bayramı ikramiyesi de yatırılacak.

<p>Amerika Birleşik Devletleri'nin New York eyaletinin Niagara ilçesinde yer alan Niagara şelaleleri

Niagara şelaleleri buz tuttu... ABD'de kutup soğukları yaşanıyor

60.000 TL'den başlıyor: Kapış kapış gidiyor! İşte ikinci el otomobiller…

BİM 23 Şubat 2024 aktüel ürünler kataloğu yayınlandı

Dünyanın en kirli halısı! Son halini gören gözlerine inanamıyor