• $17,885
  • €18,4239
  • 1025.98
  • 2829.58
1 Haziran 2014 Pazar

Çalışma süreleri yüzde 20 azalıyor, madencilere 30 günlük izin geliyor

Okan Güray Bülbül
ogbulbul@hotmail.com

Meclis gündemine gelen torba yasa tasarısı önemli değişiklikler içeriyor. 60 maddeden oluşan torba yasa ve neredeyse çalışanların tamamını ilgilendiriyor. Sosyal güvenliğe ilişkin yeni haklardan, taşeron çalıştırma ile ilgili yeni düzenlemelere, madencilerin çalışma sürelerinin azaltılmasından, gelir testine girmeyenlerin prim borçlarının yeniden düzenlenmesine kadar pek çok düzenleme torba yasa tasarısının içinde kendisine yer buluyor.

ÜST LİMİT HAFTADA 36 SAAT

İş Kanunu’nda haftalık çalışma süresi en fazla 45 saat olarak düzenlenmiş durumda. İkincil mevzuatla yer altında çalışan işçilerin günde en fazla 7,5 saat çalıştırılabileceği belirtiliyor. Dolayısıyla şu anki mevzuat çerçevesinde yer altında çalışan bir işçinin haftada 6 gün 7,5 saat çalıştırılması mümkün... Meclis gündemindeki Torba yasa tasarısıyla yer altında çalışan işçilerin haftalık çalışma süresi 36 saate indiriliyor. Ayrıca günlük çalışma süresinin de 6 saati geçemeyeceği öngörülüyor. Bunun yanında madenlerde olağanüstü haller ve zorunlu nedenler dışında fazla mesai de yasaklanıyor.

YÜZDE 50 ZAM

Olağanüstü haller ve zorunlu nedenlerle yapılacak fazla mesailerde ise, her bir saat fazla mesai için işçilerin ücretlerinin yüzde 50 artırılarak ödenmesi öngörülüyor. Madenlerde sürekli veya aralıklı olarak en az 20 yıl çalışmış madenciler 50 yaşında emekli olabilecek.

YILLIK İZİNLER DE ARTIYOR

Maden sektöründe çalışanların maruz kaldığı şartlar göz önüne alınarak, yıllık izin süreleri de yükseltiliyor. Buna göre, torba yasa sonrası madende bir yıl çalışan işçiye 18 gün, 6 yıl çalışan işçiye 24 gün, 10 yıl çalışan işçiye 30 günden az yıllık izin verilemeyecek.

HİZMET SÜRESİNE DÜZENLEME

Madencilerimize sağlanan çok önemli bir hak olan fiili hizmet süresi zammı uygulaması torba yasa tasarısı ile izin günlerini de kapsar hale getiriliyor. Mevcut uygulamada yer altında çalışan işçilerin prim ödeme gün sayılarına, bir yıl çalışmaları karşılığı 360 yerine 540 gün ekleniyor. Yani yer altında bir yıl çalışmanın karşılığı bir buçuk yıl olarak değerlendiriliyor.

5 YILA 2.5 YIL ERKEN EMEKLİLİK!

Diğer yandan yer altında en az 5 yıl çalışanların fiili hizmet süresi zammının tamamı emeklilik yaşından indiriliyor. Yani yer altında en az 5 yıl çalışmış işçi 2,5 yıl daha erken emekli olabiliyor. Torba yasa fiili hizmet süresi zammı uygulamasının yıllık ücretli izin, sıhhi izin, hafta tatili, ulusal bayram ve genel tatil günleri ile eğitim ve kurs süreleri için de uygulanmasına ilişkin düzenleme getiriyor.

İŞSİZLİK MAAŞI DA BAĞLANACAK

Soma'daki kaza sonrası hayatta kalan sigortalıların çalışamamaları nedeniyle mağdur olmalarının önüne geçmek adına, işsizlik sigortasından kendilerine maaş bağlanması da torba yasada kendisine yer bulmuş durumda. Kazada hayatını kaybeden madencilerin hak sahipleri de bu maaştan faydalanabilecek. Ölüm aylığının paylaştırılmasındaki kurallar bu maaş için de uygulanacak ve bu maaş geride kalanlar arasında kanundaki orana göre paylaştırılacak.

DAVA HAKLARI SAKLI KALIYOR

Çalışma Bakanlığı’nın belirleyeceği süre çerçevesinde kazanın olduğu tarihte Soma’daki madende sigortalı olan maden işçilerine ve hayatını kaybeden işçilerin hak sahiplerine madencilerin son aldıkları net ücret tutarında maaş bağlanacak. Diğer yandan yapılacak bu ödemenin işverenin ücret ödeme yükümlülüğünü ortadan kaldırmayacağı da hüküm altına alınmış. Yani soruşturma sonucuna göre işçiler ücret alacakları için işverene dava açabilecekler.

BİR GÜB BİLE OLSA TAZMiNAT ALIR

Tasarıya göre Soma’da 301 madencimizin şehit olduğu maden kazasından sonra geride kalan ailelere ölüm aylığı bağlanması için beş yıl sigortalılık ve 900 gün prim ödeme şartı aranmayacak. Dolayısıyla hayatını kaybeden madencilerimizin ailelerine hem ölüm geliri, hem ölüm aylığı bağlanabilecek. Diğer yandan madencilerin anne ve babasına da maaş bağlanabilmesi için yoksulluk kriterini ve SGK’dan gelir veya aylık almıyor olmak koşulu da kaldırılıyor.

DÜZENLEMELER SOMA ÖNCESİNİ KAPSAMIYOR

Soma'da hayatını kaybedenler için uygulanacak bu istisnalar elbette ki olumlu. Ancak diğer yandan Soma öncesinde iş kazasında yakınlarını kaybedenlerin bu haklardan yararlanamayacak olması da, bu konuda eşitlik ilkesine aykırı bir düzenleme yapıldığı konusunu gündeme getirecektir. Soma faciası öncesi iş kazasında yakınlarını kaybedenler yalnızca ölüm geliri alabilecekler ve ölüm aylığı imkanından yararlanamayacaklar. Bu kişilerin anne ve babalarına da ancak SGK’dan aylık veya gelir almıyor olmaları halinde ve yoksul olmaları halinde gelir bağlanabilecek.

YARIN: TORBA yasa tasarısı taşeron işçilerle ilgili önemli düzenlemeler içeriyor. - Parasını alamayan, izin hakkı kullandırılmayan işçi ne yapmalı? Tazminat oyunları için çalışanın hakları neler?

<p> </p>

Cemevi provokasyonlarının perde arkası

Meryem Uzerli'den milyon dolarlık paylaşımlar! O fotoğraflar Instagram'ı salladı

Türkiye'nin en yakışıklı jönü belli oldu! Burak Özçivit listeye bile giremedi

Defne Samyeli'den hayranlarına müjde: Bu yıl 3 single çıkarmış olacağım