• $28,9919
  • €31,2252
  • 1866.62
  • 7913.76
8 Ocak 2021 Cuma

Alacak davasını kazanan işçi emeklilikte de avantajlı

İşvereni tarafından SGK’ya ücreti eksik bildirilen bir kişinin emekli aylığı da olması gerekenden az olur. Ancak işçi alacak davası açar ve kazanırsa, hem hak ettiği ücreti alır hem de emekliliğini etkileyen prime esas kazancı yükselir.

Türkiye’de kayıtdışı istihdam son 10 yılda önemli ölçüde azaldı. SGK’ya hiç bildirilmeden, sigortasız çalışan sayısında azalma var. Ancak halen SGK’ya gerçek ücreti üzerinden bildirilmeyen pek çok çalışan var. İşverenler çalıştırdıkları her kişi için SGK’ya bildirimde bulunuyor. Çalışanın ücreti üzerinden yapılan bildirim, işçinin emekli aylığının hesabında da çok önemlidir. Örneğin 5 bin TL ücreti olan bir kişinin asgari ücretten bildirilmesi eksik bildirim anlamına gelir. Bu kişinin emekli aylığı, rapor alırsa veya iş kazası geçirirse rapor parası, olması gerekenden az olur. Bir çalışana işverenin ödediği ücretin SGK’ya bildirilmesi gereken kısmına, prime esas kazanç deniyor. Ayni yardımlar, kıdem tazminatı, kasa tazminatı gibi istisnai ödemeler söz konusu prime esas kazancın dışındadır.

E-DEVLET’TEN KONTROL

Prime esas kazanca dahil olan ücretlere, asıl ücretle birlikte fazla çalışma ücreti, hafta tatili ücreti, ulusal bayram ve genel tatil ücretleri gibi unsurlar da giriyor. Bu çerçevede fazla mesai yapan ve fazla mesai ücreti alan bir kişinin SGK’ya bildirildiği tutar, fazla mesai yaptığı ayda bir önceki aydan daha yüksek olmalıdır. Çalışanların bu tutarı bir sonraki ay e-Devlet üzerinden kontrol etmeleri mümkün. Prime esas kazançta önemli bir düşüş olduğunda SGK çalışana uyarı mesajı da atıyor. Bu sayede çalışanlar SGK’ya olması gereken ücretten bildirilip bildirilmediklerini kontrol edebilir.

FAZLA MESAİ DE DAHİL

SGK’ya bildirilmesi gereken ücrete, fazla mesai, ulusal bayram ve genel tatil ücreti de dahildir. Fazla mesai ya da ulusal bayram ve genel tatil günlerinde çalıştığı iddiasıyla dava açan işçi, davayı kazanırsa, SGK’ya bildirilen prime esas kazancın da değiştirilmesi gerekir. Bu konuda yakın dönemde Yargıtay’ın verdiği bir karar bu anlamda işçilere yol gösterir nitelikte.

YARGITAY HAKLI BULDU

Yargıtay kararına konu olayda işçi, fazla mesai, ulusal bayram ve genel tatil günleri ücretlerine ilişkin işverene dava açmış ve talepleri haklı bulunmuş. Bu talebin haklı bulunması sonrası işçiye işveren mahkeme tarafından belirlenen tutarları ödemekle yükümlü kılınmış. İşveren mahkeme kararıyla kesinleşen tutarları işçiye ödedikten sonra ilgili tutarları, ödemenin yapıldığı tarihte işçi adına SGK’ya bildirmekle yükümlüdür. Ancak bu yükümlülük işverenin işçiye mahkemede belirlenen ücreti ödemesi halinde söz konusudur. Ödemenin yapıldığı tarihte işçinin çalışması yoksa işçinin çalışmasının olduğu son aya ilişkin bildirgede bu bildirim yapılır.

SGK BİLDİRİMİ DEĞİŞTİRİLMELİ

Örneğin işçi 2015’te hafta tatili ücretinin ödenmediği iddiasıyla 2018’de dava açmış ve Ocak 2016’da işten ayrılmışsa, davayı kazandığında aldığı tutar, Ocak 2016 bildirgesinde değişiklik yapılarak SGK’ya bildirilir. İşçi ücret alacaklarına ilişkin bir dava açmış ve kazanmışsa, işveren işçinin SGK’ya bildirdiği ücretini de değiştirmelidir. Bu sayede işçi hem hak ettiği ücreti alır, hem de emekliliğine esas olacak şekilde prime esas kazancını da yükseltmiş olur. 

<p>İsrail'in saldırıları aralıksız devam ediyor. İsrail,vGazze Şeridi'nin güneyindeki Han Yunus kent

İşgalci İsrail Gazze'de sivilleri katlediyor

Dikkat: Bu otomobiller 350 bin TL ile 450 bin TL arası! Kaçıran adeta pişman oluyor

Gaziantep sise büründü

ŞOK 9 Aralık kataloğu: 2359 TL'ye airfyer, 7299 TL'ye dik süpürge fırsatı!