• $32,5038
  • €34,7826
  • 2499.53
  • 9693.46
10 Şubat 2022 Perşembe

Yunanistan ve aşağılık kompleksi

Pazartesi günü bu köşede yazdığım "Aranızda Yunan Millî Marşı'nı Bilen Var Mı?" başlıklı yazı pek çok çevrede geniş yankı yaptı. Türkleri nasıl katledip yaktıklarını anlatan bir sözde şiiri 160 yıldır millî marş olarak okutan ve nesillerini bu düşmanlıkla yetiştiren Yunanistan'ın millî marşının anlamının bugüne kadar Türkiye'de çok fazla tartışılmamış olması şaşırtıcıydı. Yunanistan'da bu marş okutulurken hem Mora'da hem Teselya'da hem Selanik'te hem Girit'te hem Batı Trakya'da hem Ege ve Karadeniz'de ve en son olarak Kıbrıs'ta yaşanmış Yunan mezaliminin bize nasıl ve neden unutturulduğu da gündeme geldi. Dahası CHP medyasında Menderes ve Zorlu'nun kurdurduğu, amblemi bozkurt olan Türk Mukavemet Teşkilatı'na dil uzatan gönüllü Yunan unsurları da dikkatlerden kaçmadı. Başta Atina olmak üzere bugün "Yunanistan" denen bizim eski vilayetimizdeki binlerce Türk eserinin nasıl barbarca yok edildiği de tartışıldı.

Peki, tıpkı diğer imparatorluklardan kopmuş etnik rejimlerdeki gibi bir aşağılık kompleksiyle kendi ulus-devletini Türk düşmanlığı üzerine inşa etmiş Yunanistan bugün bu düşmanlıktan vaz mı geçti?

BİR VEKİL DEVLET OLARAK YUNANİSTAN

"Hâl böyleyken son derece pahalı silah sistemlerini almaya hevesleniyorlar. Savunma bütçesini artırıyorlar. Yunanistan NATO içinde çeşitli ülkelerle ittifak anlaşmaları yapıyor, mutabakat muhtırası imzalıyor. NATO varken bunlar niye? Silahlanma var bunlar kime karşı. Diyoruz ki bu silahlanma ne için? Normal savunma içinse çok fazla, Türkiye içinse çok az!"

Bu sözler Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar'a ait. Geçtiğimiz günlerde açıklanan rakamlara göre dünya üzerinde millî gelirlerine oranla savunma giderlerine açık ara en çok pay ayıran ülke Yunanistan. O kadar ki Türkiye'nin iki katı oranında!

Yıllardır krizle boğuşan, nüfusunun çoğu ekmek parası için göç etmiş Yunanistan'ın silahlanma yarışının pek çok sebebi bulunabilir.

Yakın zamana kadar Türkiye'yi istikrarsızlaştırmak ve zayıflatmak üzere PKK, FETÖ, DEAŞ gibi vekil terör örgütlerini kullanan küresel güçlerin bu planları Türkiye'nin bu terör örgütlerini ezip geçmesiyle başarısızlığa uğratılmış oldu. Artık terör örgütlerini Türkiye'ye karşı aparat olarak kullanamayanların başvuracağı yer yine tarihteki eski aparatları olacaktı: Yunanistan.

Tarihi boyunca Türklere karşı tek başına giriştiği hiçbir savaşı kazanamamış Yunanistan bugün hiç de hak etmediği genişlikteki topraklarında hâlâ rahat durmuyor. Türkiye'nin karasına da, denizine de göz dikiyor. Hem Ege'de "12 mil" naraları atıyor, hem burnumuzun dibinde kendilerine teslim edilmiş adalara uluslararası hukuka aykırı bir biçimde silah yığıyor hem Doğu Akdeniz'de hiçbir hakkı olmadığı halde Türkiye deniz yetki alanlarını taciz edip sözde haritalarla Türkiye'yi Antalya Körfezi'ne sıkıştırmaya çalışıyor. Yüzyıllardır oynanan "Türk'ü Anadolu'ya hapsetme" planının bir aparatı olarak rol oynuyor.

ABD, FRANSA VE YUNANİSTAN

Yunanistan'a bu hak edilmemiş özgüveni veren ülkelerin başında Fransa ve ABD geliyor. Fransa Yunanistan'la "iki devletten birinin topraklarının işgal edilmesi durumunda, diğerinin askeri güç göndermek dâhil her türlü askeri desteği vereceği"ne dair anlaşma imzalayarak açıkça NATO'yu da by-pass ediyor.

Özellikle Joe Biden'ın başkan olmasıyla Yunanistan'ın bir ABD üssüne dönüşme süreci hızlanmış görünüyor. Türk düşmanlığı gösterilerek hipnotize edilen Yunan halkının ülkelerinin bir açık hava ABD üssüne dönüştüğünü ne zaman fark edeceği ise merak konusu.

Kendisini seçim bölgesi olan Delaware'de meydanlarda "Bidenopoulos" diye tanıtan ve Rum lobisiyle tarihsel ilişkilere sahip Biden'ın başkanlığı en çok da Yunan ve Ermeni lobilerini sevindirmişti.

Şunu söylemek gerekir ki, Yunanistan ne kadar uluslararası destek veya silah alırsa alsın; Türkiye'nin hiçbir konuda dengi olabilecek bir ülke değildir. 1974'te o zor şartlarda bile bu baskılara boyun eğmemiş Türkiye için Yunanistan muhatap alınacak bir devlet bile değildir. Muhatap onun sahipleridir. Zira imparatorlukların muhatabı sadece imparatorluklardır.

<p>Bir kurabiye fiyatının 110 TL olmasına isyan eden de var, bir bardak çaya 90 TL ödeyen de, orta b

KURABİYE 110 TL OLUR MU?

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (20 Nisan 2024)

Gemlik'teki heyelan havadan görüntülendi

ÖSYM'nin dünyadan izole sınav merkezi kapılarını ilk kez açtı