• $31,1266
  • €33,8174
  • 2032.55
  • 9362.77
4 Ekim 2021 Pazartesi

Osmanlı Ordusu'nda savaşmış Azerbaycan Türkü bir İslâm âlimi: Mir Hamza Nigâri

Bazen bir şey çok sık tekrarlandığında ve sloganlaştığında üzerine fazla düşünmeyi, derinleşmeyi bırakabiliyoruz.

Mesela;

Türkiye ve Azerbaycan'ın kardeşliğini, tek ve büyük bir milletin, Türk milletinin birer parçaları olduğunu haklı olarak söylüyoruz.

Kaderimizin, kültürümüzün, manevî temellerimizin bir olduğunu her zaman güçlü bir şekilde haykırıyoruz.

Son Vatan Savaşı'nda da Türkiye kardeşlik hukukunun gereği olarak Azerbaycan'a gerekli desteği verirken; iki devlet el birliğiyle Karabağ'ı işgalden kurtarırken büyük bir gurur yaşıyoruz.

Ama...

Kültürümüzün, medeniyetimizin, bizi biz yapan ortak değerlerimizin ne kadar farkındayız?

Mesela Seyyid Mir Hamza Nigâri gibi çok önemli bir ismi ne kadar biliyoruz?

Mir Hamza Nigâri kimdir?

İlimle uğraşanların, kanaat önderlerinin ülkelerin ve toplumların manevi mimarları ve aynı zamanda koruma kalkanları olduğu malum.

Fikir adamları, âlimleri, edebiyatçıları ve sanatçıları ülkelerin tıpkı birer bayrak gibi sembolleridir. Bizim medeniyetimiz de böyle sembollere sahiptir.

Ama ilim adamları genelde teoride kalıp pratikten uzak durmayı tercih ederler. Hem İslami ilimlerde, tasavvufta ve edebiyatta önemli bir köşe taşı olup hem de bizzat vatan savunması için inisiyatif alarak cephede en önde savaşmak tarihte çok görülmüş bir şey değildir.

Karabağ'da doğan Mir Hamza Nigâri işte tam da böyle bir âlim.

Nigâri hem Azerbaycan ve Doğu Anadolu'da manevî yönden çok etkili olmuş bir İslâm âlimi hem de Rusların bölgeyi işgal etmesi sonrası Anadolu'ya geçen, müritleriyle birlikte Osmanlı Ordusu'na katılıp Ruslara karşı savaşan bir kahraman. Neticesinde kahramanlıkları sebebiyle Osmanlı İmparatorluğu tarafından kendisine maaş bile bağlanmış bir manevî önder.

Aynı zamanda da Hz. Hüseyin soyundan gelen bir şair ve şiirlerinde de açık bir şekilde görüldüğü üzere bir Ehl-i Beyt sevdalısı.

Mezhepçiliğe karşı birliği savunmak

Mir Hamza Nigâri'nin bir başka önemli yönü de Hz. Hüseyin neslinden bir Seyyid ve mutasavvıf olarak mezhepler arasında oluşturulmaya çalışılan düşmanlığa karşı çıkmış olmasıdır.

Mezhepçilik bir fitne olarak dün olduğu gibi de bugün de hem İslâm dünyasını hem de Türk dünyasını bölmek isteyen güçler tarafından kullanılmaktadır. Mezhepler, tarikatlar kuşkusuz toplumların inanç dünyalarının bir parçasıdır. Lakin bunu bir düşmanlaştırma ve bölücülük unsuru olarak kullanmak isteyenlere karşı birliği savunmak da önemli bir dinî ve millî vazife olacaktır.

İşte tam da Nigâri'nin memleketi olan Karabağ'ın işgalden kurtarıldığı ve İran'ın Azerbaycan'a yönelik tehditlerinin havada uçuştuğu bir dönemde başkanlığını hem Azerbaycan'ın hem de Türkiye'nin önemli bir değeri olan Prof. Dr. Aygün Attar hocanın yaptığı Türkiye Azerbaycan Dostluk, İşbirliği ve Dayanışma Vakfı, Azerbaycan Milli Eğitim ve Kültür Bakanlıkları ile Diplomasi Vakfı'nın işbirliğinde Bakü'de Mir Hamza Nigâri Sempozyumu düzenlendi.

Bu sempozyumda İslâm dünyasının ve Türk dünyasının birliğinin önemi bir kez daha Nigâri gibi hem Azerbaycan hem de Türkiye'nin ortak tarihine geçmiş bir kanaat önderinin fikirleriyle vurgulanmış oldu.

Şunu söylemeden geçmeyelim: Haklı davasında Azerbaycan Türklerinin yanında durmayıp Ermenistan'ı desteklemeye devam eden ve dahası haddini aşarak Azerbaycan'ı tehdit etmeye başlayan İran rejimi hem ahlâki, hem İslâmi hem insani hem de stratejik bir hata içerisindedir. Mezhepçiliği en büyük propaganda argümanı olarak kullanagelmiş İran rejiminin Azerbaycan düşmanlığı tarihe kara bir leke olarak geçecektir. Yalnız unutulmamalıdır ki Azerbaycan'ı karşısına alan İran rejimi kendi iç barışını da riske atmaktadır.

İslâm ümmetini ve Türk dünyasını bölmeye çalışanlara karşı Nigâri'nin yüz elli yıl öncesinden kaleme aldığı şu mısralarla bitirelim:

Allâh'ı Muhammedi âli seven dostânız

Ne Sünnîyiz ne Şîî bir hâlis Müslümanız

<p>Kaza, akşam saatlerinde Kazımdirik Mahallesi 169 Sokak Küçükpark mevkiinde meydana geldi. İddiaya

İzmir'de korkunç kaza! Motosiklet kaldırımda yürüyenlerin arasına daldı

Sirkeci-Kazlıçeşme Raylı Sistem Hattı açıldı... 15 gün ücretsiz olacak

Elazığ Palu'da maden ocağında göçük meydana geldi! 4 işçinin göçük altında kaldığı bildirildi

Türkiye'nin yerli savaş uçağı! KAAN ''görünmez'' olacak!