• $32,1857
  • €35,0016
  • 2506.72
  • 10895.3
11 Mayıs 2023 Perşembe

14 Mayıs öncesi esen milliyetçi rüzgâr ve Cumhurbaşkanı Erdoğan

Bu köşeyi düzenli olarak takip eden okuyucular benim uzun senedir 2023 seçimlerinin en belirleyici ve kritik seçmen grubunun milliyetçiler olacağına dair birkaç yazı yazdığımı hatırlarlar. Şurada 3 gün kala bu durum kendisini daha da çok hissettirmeye başlamış durumda.

Özellikle geçtiğimiz pazar günü Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ve Cumhur İttifakı'nın düzenlediği mitingin 2 milyon sayısına ulaşması bu bakımdan da bize bir şeyler söylüyor. Hem sayı hem de o yoğun katılımın motivasyonundaki o temel ruha baktığımız zaman özellikle HDP'nin Kılıçdaroğlu'na verdiği destek ve PKK elebaşlarından gelen açıklamalar büyük rol oynamış gibi görünüyor. Bu durumda da hem İstanbul hem de Trakya mitinglerinin büyüklüğündeki temel itici gücün buna verilen milliyetçi tepkiler olduğu görülüyor.

Türkiye'nin % 40'a varan kesiminin kendisini doğrudan Türk milliyetçiliği ekseninde tanımladığı ve geriye kalan seçmenin önemli bir bölümünde de bunun önemli bir dinamik olduğu dikkate alındığında bunun Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Cumhur İttifakı lehine büyük bir rüzgâra dönüştüğü görülüyor.

Ülkemizde pek çok ailenin yakınlarının arasında PKK ile mücadelede verilen şehitlerin olduğu ve PKK'nın bu millete verdiği acıların yoğunluğu düşünüldüğünde bu hiç şaşırtıcı değil. Dahası hâlen ABD emperyalizminin PKK'ya binlerce TIR silah verdiği, bu silahların Türkiye'ye karşı kullanılma durumu tehdidin büyüklüğünü ve dolayısıyla vatandaşların hassasiyetini de artırıyor.

PKK ve partisi ne karşılığında Kılıçdaroğlu'nun cumhurbaşkanlığını destekliyor? İşte bu soru kritik. Bu sorunun cevabını ise yine HDP'liler veriyor. HDP'lilerin talebi zannedildiği gibi bir bakanlık pazarlığının çok ötesinde. Bir statü ve neredeyse egemenlik talebinden bahsediliyor. Bu durum bunun dışında da muhaliflerin Türk Dünyası, Yunanistan'la Ege, Kıbrıs ve Doğu Akdeniz'deki mücadeleler bağlamındaki millî reflekslerden uzak tavrı Cumhurbaşkanı Erdoğan lehine bir rüzgâr yaratmış durumda.

Buna, şehit kanı dökülerek anlaşma maddesine sokulmuş ve Ermenistan'a kabul ettirilmiş Zengezur Koridoru'nu ve bütün olarak Azerbaycan'ı yok sayan sözde "Türk Yolu" haritasına oluşan millî tepkiler de eklendiğinde demokratik siyaset bağlamındaki seçmen davranışı bakımından millî refleksin de harekete geçtiği görülüyor. Zaten hâli hazırda Orta Asya'ya ve Çin'e kadar uzanan bir yol yapılmış ve bu yol yük taşımacılığı ile kullanılırken, mevcut bir projeyi yeni bir proje gibi sunmak da bir tuhaflık. Söz konusu yolu İran'ın insafına bırakmak da başka bir tuhaflık. Belli ki kendilerine karşı oluşan milliyetçi rüzgârı tersine çevirmeye çalışmışlar ama bunu yaparken bile Azerbaycan'ı yok sayıp Zengezur Koridoru'nu Ermenilere terk eder bir görüntü vererek bu millî tepkileri daha da yükseltmiş oldular.

Elbette hem HDP ile ittifakın hem de bu sözde yol projelerinin arkasındaki küresel ABD dizaynını, bu konuda ABD Başkanı'nın "bu sefer darbeyle değil, muhalefeti destekleyerek Erdoğan'ı devireceğiz" sözlerini de herkes biliyor.

Millî Mücadele Komutanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün partisindeki bu gayrı-millî tavırlar CHP içindeki Atatürkçü – Kemalist seçmende büyük bir hayal kırıklığı ve kopuş yarattığı gibi İyi Parti'nin tabanının da İyi Parti'yi terk etme noktasına getirmiş durumda. Nitekim anket sonuçları da bunları gösteriyor.

Yani çeşitli sebeplerden iktidara kızmış olanlar bile dâhil olmak üzere Cumhurbaşkanı Erdoğan lehine oluşan bu rüzgâr herhangi bir siyasi rüzgârın çok ötesinde büyük bir millî uyanışa işaret ediyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve hükûmetin PKK'yı ülke içinde bitirmesi, sınır ötesinde mağaralarından çıkamaz hâle getirmesi sonrası o eski karanlık günlere dönmek istemeyen Türk Milleti'nde tüm bunlar büyük bir kenetlenmeye sebep oldu.

Bu kenetlenmenin neticesinin sandık sonuçlarında da görüleceği anlaşılıyor. Nitekim 14 Mayıs bizim demokrasimiz ve bağımsızlığımız için aynı zamanda sembol bir tarihe de tekabül ediyor. 14 Mayıs 1950'ye.

<p>Kadıköy'de ağızlıksız gezdirilen Pitbull cinsi köpek, sokak kedisine saldırdı. Kedi uzun çabalar

Kadıköy'de Pitbull dehşeti

Donmuş tavuk çözenler dikkat! Eğer sıcak suda bekletilirse…

Kayseri'de kamyonetler çarpıştı! 1 kişi yaşamını yitirdi, 4 kişi de yaralandı

''Türkiye'de Yılın Otomobili'' yarışmasının test sürüşleri gerçekleştirildi