• $15,8899
  • €16,8035
  • 928.48
  • 2394.83
8 Nisan 2012 Pazar

Yüzde 1000 kazandıran kitap!

Amerikan dizi ve filmlerinde, çizgi roman meraklısı genç adam ya katil tarafından ilk öldürülendir, ya 'kıza açılamayan ezik tiptir' ya da derslerinden başını kaldırmayan bir 'inektir'. Oysa gerçek hayat, tam aksi örneklerle dolu olabilir!

"nilay1.jpg"

1979 yılında Almanya'da, çizgi roman 'hastası' bir genç 23 metrekarelik bir alanda kendi 'dikkat çekici' koleksiyonundan da faydalanarak bir çizgi roman dükkanı açtı. Benedikt Taschen, bunu yaptığında 18 yaşındaydı. 'Sattığını çok iyi tanıyan' birinden alışveriş etmek insanları etkilemiş olacak ki 'iş' büyüdü; Taschen, henüz 19 yaşında, 1980 yılında soyadını taşıyan yayınevini kurdu.
Görselliğiyle, fotoğraf ve çizimleriyle etkileyen sanat ağırlıklı 'fetiş kitaplar'. Hem içeriği hem de kendi yapısıyla 'fetiş' olabilecek eserler. Mimarlıktan filme, tarihten dizayna, resimden fotoğrafa, erotik yapıtlardan dövmeye kadar onlarca spesifik konuda özel kitaplar basan bu yayınevi bugün dünyanın dört bir yanında haklı bir şöhrete sahip.
Türkiye'de, normal fiyatlı olanlarının da 'fahiş' fiyatlarla satıldığını zaman zaman gördüğüm Taschen'lerle ilgili özellikle değinmek istediğim noktaysa 'taze ele geçirdiğim' bir grafikte. Fotoğrafta Taschen Books'un çeşitli zaman aralıklarında çıkardığı özel kitaplar, onların basım sayıları, çıktıkları günkü fiyatları ve 'bugünkü değerleri var' var. Örneğin 'çıplak vücutların' efsanevi fotoğrafçısı, siyah-beyaz üstadı Helmut Newton'ın muhteşem Taschen kalitesiyle 1999 yılında basılan kitabı  (Philippe Starck bu kitap için sehpa bile tasarladı) o dönem 1500 dolardı. 10 bin adet basıldı. 13 yılın ardından kitap bugün yüzde 1000 değer artışıyla 15 bin dolar!
Kitaba ve sanata verilen değerle ilgilenenlere duyurulur...

FOTOĞRAF
Ara Güler'in piyanolu fotoğrafının sırrı
6-7 Eylül belgesellerinin değişmez isimlerinden biri de usta fotoğrafçı Ara Güler'dir. Onun bu belgesellerden birinde anlattığı şeyi yıllardır hatırlar, merak ederim. Şöyle ki; Ara Güler, 'o vahim günü', İstiklal Caddesi'ndeki haletiruhiyeyi anlatıyor... İnsanların galeyana gelişini, mağaza vitrinlerini indirişlerini, malların yağmalanışını... Bu arada biri, bir mağazanın ikinci katından kocaman bir piyanoyu aşağıya atmaya çalışıyor. İtiyor. Piyanonun ayağı takılıyor. Bu arada Ara Güler aşağıdan sesleniyor: 'Madem atacaksın, birkaç dakika bekle de ben makineyi ayarlayayım.'
Bekleniyor, adam piyanoyu aşağıya atıyor ve Ara Güler piyanonun atılma anını görüntülüyor! Nasıl merak ettim o fotoğrafı; çok da aradım. Yıllar sonra benim için arkadaşım Zeynep Bakır sordu ve öğrendik ki Güler o fotoğrafın olduğu dia'yı Fransa'da bir dergiye göndermiş ve bir daha asla geri alamamış! Güler'in o karesini görmeyi şimdi daha da çok istiyorum.

BİLGİ
James Bond'un adı nereden?
Ian Fleming, hayran olunacak kişiliklerden. Gazeteci, borsacı, ajan, aristokrat, çapkın, sporcu ve tabii ki ünlü ajan Bond'un yazarı. Peki James Bond isminin nereden geldiğini biliyor musunuz? Bir kitaptan...
Tam da kitap üzerine çalıştığı günlerde Ian Fleming'in gözü, yazı odasındaki bir kitaba takılır. Kuşlar, türleri ve özellikleri üzerine bir kitaptır bu. Yazarının adı yani James Bond, Fleming'in hoşuna gider ve bir kuş bilimcisinin ismi, efsanevi ajanla özdeşleşir.

KELİME
'Hiçbir şey yapmamanın tatlılığı' diye bir şey var
Türkçe'de koca bir durumu tek bir kelimeyle anlatan sözcük sayısı sanırım çok az. Oysa başka dillerde çok ilginç örnekler bulmak mümkün. Benim bu pazar için seçtiğim kelime ise İtalyanca'dan. 'Dolce Far Niente'. Hiçbir şey yapmamanın tatlılığı, bunun verdiği haz anlamına geliyor. Aristo da, Eflatun da 'İş araç, oyun amaç' derdi; oysa bugün pek çok insan mutlu olduğu, güldüğü, boş geçirdiği her an için suçluluk duyuyor ya da suçlanıyor sanki!

MÜZİK
Üç favori müzik grubunu söyle; yeni öneriler gelsin!
Film ve kitapta ama özellikle de müzikte 'yeni arayışlar' içinde olanlar için harika bir site var...
http://www.gnod.net/
'Gnod', Global Network of Dreams, Evrensel Düşler Ağı gibi bir anlamı var yani... Müzik, kitap ve film bölümleri olan sitenin özelliği şu: Sevdiğiniz 3 film, müzik grubu ya da yazar adı yazıyorsunuz; size yeni öneriler getiriyor. Site özellikle 'map' yani 'harita' bölümünde başarılı; yazdığınız gruba benzer ya da hoşlanabileceğiniz 'yeniler' sayfada dans ediyor...

<p>Earle Dickson, 1920'li yılların başında genç ve oldukça sakar bir kadınla evli olan bir şirket ça

Yara bandı nasıl icat edildi? | İcat Çıkarma #7

Perlit'e talep yağıyor! Dünyadaki rezervinin yüzde 75'i Türkiye'de

Çinliler sonunda bunu da yaptı! Kendi kendine giden yemek arabasıyla yemek hizmeti başladı

Bakan Kurum'dan Atatürk Havalimanı ile ilgili açıklama