• $16,3776
  • €17,4712
  • 973.237
  • 2413.5
15 Nisan 2012 Pazar

Uçakta yanınıza oturacak kişiyi seçmek ister misiniz?

TEKNOLOJİ

KLM Havayolları'nın Türkiye'de de uygulamaya koyduğu 'Meet and Seat' adlı uygulama ile diğer yolcuların Facebook ve LinkedIn profillerine bakarak uçuş arkadaşınızı seçebiliyorsunuz.

"sec.jpg"
Hollandalı havayolu şirketi KLM, haberi ilk okuduğum dönemde Amsterdam-New York, San Francisco-Sao Paulo güzergahında denenmekte olan 'Meet and Seat' yani 'Tanış ve Otur' adlı uygulamayı Türkiye'de de uygulamaya geçirmiş. Servis sayesinde, uçuşunuzdan belirli bir süre önce -buna izin veren- diğer yolcuların Facebook veya LinkedIn profillerini görüntüleyebiliyor ve nerede oturacaklarını görebiliyorsunuz. Bu hizmet tek yolcu rezervasyonlarında, uçuşa 48 saat kalana dek, kıtalararası Amsterdam uçuşlarında kullanılabiliyor.
KLM'in hizmeti sadece rezervasyonunu onaylayan yolcular için geçerli. Yolcular kişisel bilgilerini hangi oranda paylaşmak istediklerini belirledikten sonra, profillerini paylaşan diğer yolcuları gösteren bir oturma planı görüyor. Daha sonra ilginizi çeken kişinin yanındaki koltuğu seçiyorsunuz ve bu kişiye sizin profil bilgilerinizi içeren bir mesaj gönderiliyor. Yanınıza oturmak isteyen kişiyi reddetmeniz mümkün değil ancak uçuştan iki gün önceye kadar başka bir koltuğa kayabiliyorsunuz. Bazı havayolu şirketleri ise bunun tam tersini yaparak yalnız kalmak isteyen yolcular için çareler üretiyor. Örneğin Yeni Zelanda Havayolları 6 ila 60 dolar karşılığında yolcuları, yanı boş olan koltuklara oturtuyor.

MİZAH
3 nesil Otisabi
O, ya çok sevilen ya da nefret edilen çizgi karakterlerden... Aklı fikri kadın tavlamakta. Bu yolda bin bir macera yaşıyor. Pardösüsünü neredeyse bir tek sevişirken çıkarıyor. Favorileriyle yakıyor! Uykusuz'da boy gösteren yılların 'Otisabi'si şimdi dizi oluyor. Bu zaten bir süredir bilinen bir durumdu; Otisabi'nin komşusu Kaan için oyuncu olmayan ama ona çok benzeyen biri bulunmuştu. Ali Erkazan, Nejat Amca olacaktı. Şimdi uzun süre sonra Otisabi karakteri de bulundu: Uğur Bilgin.

"otiz.jpg"
Otisabi'nin yaratıcısı Yılmaz Aslantürk oyuncu seçiminden memnun, 'Karaktere benziyor ama en önemlisi karakterin ruhunu anladı. Zaten uzun süredir de Otisabi okuruymuş' diyor.
Dizi 15 dakika olacak; internette yayınlanacak. Teledünya'dan TiviBu'dan da izlenebilecek; gece 23.00 sonrası Pay TV kanallarında D-Smart Sinema TV kanalında yayımlanacak. İnternette ve televizyonda geç saatte yayınlanma nedeni sansürden kaçınmak; Otisabi 'seksi' konuşacak, Nejat Abi küfredecek çünkü.
Önümüzdeki hafta ilk tanıtım filmi internette yayınlanacak, nisan sonu yayına girilecek. Filmin yönetmeni ise İrfan Yıldırım olacak.
Bu arada Uykusuz Dergisi'nin karakterlerine ait çok çeşitli ürünün satılacağı mağaza da bu ay sonu İstanbul Beyoğlu'nda Halep Pasajı içinde açılıyor. Tişörtlere, kupalara alışığız ama asıl güzeli çizerlerin burada çizgilerinin orijinallerini satacak olması. Geçen yıl Kemal Aratan, bir sergi açıp çizimlerini satttığında bile bu, Türkiye'de mizahi çizginin değer kazanması için önemli bir aşamaydı.

MÜZİK
GİTARI DA İYİ, FIRÇASI DA

Rolling Stones'un gitaristi Ronnie Wood, New York'ta 'Yüzler, Zaman ve Mekanlar' adlı bir resim sergisi açtı. Çocukluğundan beri resim yapan ve 'Eğer kendi yolumda gitseydim, bir ressam olarak tanınabilirdim' diyen Wood, daha çok suluboya ve kara kalem çalışıyor. Sergisinde özellikle gruptan arkadaşları, Jack Nicholson gibi ünlüler ve atların resimleri yer alıyor. Haziranda 65'ine girecek olan Wood'un resimlerinin 1,5 milyon doların üzerinde ücretlere satılması bekleniyor.

TARİH
KADIN KISKANÇLIĞINA YASAK!

Prof. Dr. İsenbike Togan'ın bir panelini görmüştüm şubat ayında; Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi'ne gidip dinleyemediğim için merakta kalmıştım. Togan, bu ay NTV Tarih'te konuyu yazmış. Kısaca geçeyim; Moğol İmparatorluğu'nda 1234 tarihli bir ferman ile kadın kıskançlığı resmi olarak yasaklanmış! Kocasını kıskanan kadın bir öküze ters bindirilerek dolaştırılıyor, ayrıca erkek tarafı eşine getirdiği çeyizi kendisine yeni bir eş alabilmek için başlık parası olarak kullanabiliyormuş!

TARTIŞMA
SOKAĞINIZIN ADI DİŞİ Mİ?
Eski sokak isimleri 'daha çok şey' söylerdi. Mesela uzun yıllar oturduğum 'Vankulu Sokak', ismini 1729 yılında Osmanlı'da basılan ilk eser olan 'Vankulu Lugatı'ndan alır; kim tahmin edebilir? Bir ara toplumsal olaylar belirledi sokak adlarını, sonra çiçek isimleri popüler oldu, coğrafi durumların etkisi de bitti. Önemli tarihi kişilikler derken bizim yazlık evin sokağının 30 yıldır Hanımeli olan adı Adnan Şenses oldu!
Benzer durumlar başka ülkelerde de var olacak ki İtalya'da Maria Pia Ercolini adlı bir coğrafya öğretmeni büyük bir işe girişip Roma'daki 16 bin 550 sokak ismini incelemiş; sonuç ilginç: Şehrin caddelerinden 7 bin 575'ine (yüzde 45,7) erkek adı verilmiş; kadın adı taşıyan sokak sayısı ise sadece 580 (yüzde 3,5). Bir grup, sokak adlarının 'çok cinsiyetçi' olduğu gerekçesiyle değiştirilmesini istiyor.

BİLGİ
'LIKE' HORMONU

Geçtiğimiz günlerde Hakan Bıçakçı, Twitter'da çok yalın ama bir o kadar da güçlü bir analiz yapmıştı: 'Sosyal Medya'nın mimarları insanların bitmek tükenmek bilmeyen beğenilme ihtiyacını iyi keşfetti.' Bilgi Üniversitesi Öğretim Üyesi Fatoş Karahasan, TedXReset adlı konferansta bunu bilimsel olarak da açıkladı: 'Facebook'taki 'like'lar oksitosin -özellikle kadınları etkileyen bir tür mutluluk hormonu- salgılatıyor.'

KELİME
Bu haftalık kelimemiz Almanca'dan Geltungsdrang=Saygınlık görmek, tanımak ismini duyurmak için çırpınmak

<p>Son dönemlerde teknoloji dünyasına damgasını vuran gelişme, ofise dönüş kararını protesto eden Ap

Çeviri yapabilen gözlük tanıtıldı | TeknoZone #26

Eşek arısının fare avı dehşete düşürdü! Saniye saniye kaydetti

Selçuk Bayraktar'ın kumanda ettiği MiG29 ile kol uçuşu yaptı! AKINCI TİHA'nın Azerbaycan'daki ilk uçuşu

Turistler için cazibe merkezine dönüştü! Çölün ortasında kuruldu