• $13,4296
  • €15,179
  • 792.841
  • 1932.79
27 Ocak 2011 Perşembe

GBT'si geliştirilen toplum

12 Eylül referandumunun 'özel hayatın ve kişisel bilgilerin korunmasına' yönelik anayasa değişikliği, yazılı metinde kalırken, Genel Bilgi Toplama'sındaki (GBT) hummalı faaliyet dikkat çekiyor.
Devletin kadim ve karanlık güdülerinden 'fişleme', günümüzdeki 'işlem adıyla' Genel Bilgi Toplama, gidip 'vatandaşını' buluyor.
Herhangi bir toplumsal örgütlenmeye katılımın hararetle 'örgüte üye olmakla' bir sayılıp, suçlaştığı günümüzde GBT veri tabanları da genişledikçe genişliyor.
Şüphesiz ki, GBT uygulamasının hedef kitlesinde iktidarı protesto eden öğrenciler, hak arayışındaki emekçiler, stadyumda uğultu çıkarıp ıslık çalan seyirciler, parkta oturan çiftler, ailece yemeğe çıkan restoran müşterileri var.
Hrant Dink cinayetinin elebaşı Yasin Hayal'in 2004 yılında McDonald's'ı bombalaması üzerine arandığı bilgisini GBT'ye girmeyen devlet, en son YÖK toplantısına katılan Öğrenci Konseyi Başkanları'ndan 'muhalif' görüş bildirenlerin peşine 15 dakikada düşüverdi.
YÖK Başkanı ile yapılan görüşmenin hemen akabinde Galatasaray, Yeditepe ve Dokuz Eylül Üniversite Konsey Başkanları hakkında Emniyet Müdürlüğü, rektörlüklerden bazı bilgiler istemişti.
Konsey Başkanları'nın toplantıdaki açıklamalarından yaklaşık 15 dakika sonra GBT işlemi başlatılmıştı.
Referandum sonrası dört ayda Genel Bilgi Taraması mağdurları da en fazla öğrenciler oldu.
Bütün sosyal muhalefet alanını laf cambazlığıyla 'terörist bir tehdide' tevil eden iktidar tavrı, referandumla tasfiye ettiğini söylediği 12 Eylül rejiminin taşıyıcısı 'sivil' yönetim olduğuna bizi fazlasıyla ikna etti
12 Eylül rejiminin fiiliyattaki 1.5 milyon 'fişlemesi' hala derin devlet dondurucusunda tutulurken GBT uygulamaları vızır vızır etkinleştiriliyor.
Ayrıca GBT uygulamasının dayandığı 'Kaçakçılık, İstihbarat, Harekat ve Bilgi Toplama Daire Başkanlığı' yönergesi bugüne kadar yayınlanmadı ve gören yok.
Hukukçular bu 'gizli' yönergenin esas amacının 'kaçakçılığın önlenmesi ve suç işleyip kaçmış kişilerin' kayıtlarını tutmak olduğunu belirtiyorlar.
Haklarında suç duyurusunda bulunulmamış, soruşturmaya uğramamış ve dava açılmamış vatandaşlara GBT'nin kapsamına girmeyeceğini söylüyorlar...
GBT veri tabanına işlenen bilgilere gelince sübjektif kanaatler, kişinin 'sol' siyasi görüşü, soruşturma dahi açılmamış olaylar ve genellikle de etnik köken, mezhep ayrımcılığı notları ve 'örgüt üyesi' ibaresi yer alıyor.
Bütün bu döküm 'silinemez' devlet kaydı olarak vatandaşın tüm hayatını izleyecek sakıncalı sicil belgesi haline dönüşüveriyor.
Sonra kamuda işe girerken ya da trafikte durdurulduğunuzda sizin bilmediğiniz bir fişleme notuyla tanışabilirsiniz.
1988 yılında 4 milyon 800 bin kişinin GBT ve benzeri yöntemlerle fişlendiği yazılmıştı ve bu işlemin ayrıca aile, sülale ölçeğini kapsadığından varın bugünkü sayıyı siz tahmin edin ve devletin bu vatandaşlık bilgilerini asla unutmadığını bilin!
Daha geçen yaz darbenin 17 yaşında darağacına çıkardığı Erdal Eren'in ağabeyi 30 yıl sonra Dışişleri Bakanlığı'nda tadilat işi aldı ve ne oldu biliyorsunuz 'konuta girmesi engellendi'!

<p class='MsoNormal'> </p>

Galatasaray kötüye gidiyor

Sırları çözülemeyen birbirinden ilginç fotoğraflar! Gerçek oldukları iddia ediliyor

Kendisi küçük etkisi çok büyük! Kansere savaş açıyor

Bu besinleri birlikte tüketirken dikkat!! Zararını bir bilseniz....