• $15,8557
  • €16,8432
  • 939.568
  • 2393.61
15 Aralık 2011 Perşembe

Tutukluluk süreleri kısalmalı mı?

Yargının sorunları denince özellikle son dönemde en çok üzerinde durulan mesele uzun tutukluluk süreleri. Bu konuyla ilgili ben de zaman zaman eleştiriler yapıyor ve uygulamanın değişmesi gerektiğini söylüyorum. Bu nedenle geçtiğimiz günlerde CHP'nin konuyla ilgili verdiği teklife Adalet Bakanı Sadullah Ergin karşı çıkınca garipsedim ve bu çıkışı eleştirdim ancak daha sonra elime karşılaştırmalı resmi rakamlar geçti. Bu rakamlar beni şaşırttı. Bugün hem bu rakamları hem de CHP'nin teklifi kabul edildiği takdirde karşılaşacağımız durumu anlatacağım...
***
Kamuoyundaki yaygın kanı tutukluların oranının her geçen gün arttığı. Oysa tutuklu ve hükümlü oranlarını birkaç yıl öncesinden alıp bugüne baktığımızda şaşırtıcı bir tabloyla karşılaşıyoruz.
2006 yılına bakalım. Cezaevinde bulunanların yüzde 37,5'u hükümlü, kalan yüzde 62,5'u ise tutuklu ve hükmen tutuklulardan oluşuyormuş 2006'da. 2007'de tutuklu oranı yüzde 58'e düşmüş. Gelelim bugüne... Şu andaki oran neredeyse 2006'nın tam tersi: Yüzde 70 hükümlü, yüzde 30 tutuklu. Hükümlülerin oranı ciddi oranda artmış, tutukluların oranı ise düşmüş cezaevlerinde. Bu da yargı süreçlerinin hızlandığına işaret ediyor.
***
Ben yargının yavaş olmadığını, sorunlar yaşanmadığını iddia etmiyorum. Tabii ki yargılama süreçleri çok hantal ve uzun. Birçok kişi bu nedenle mağdur oluyor. Ancak karşılaştırmalı rakamlara bakınca şunu görüyoruz: Türkiye'de yargının işleyişindeki yavaşlık dünden bugüne ortaya çıkmış ya da giderek vahimleşen bir durum değil. Aksine! Evet, yargı hızlandırılmalı ama bu konuda yapılan ve sonuç alınan çalışmalar var ve gidişat iyi yönde. Son dönemde yargı süreçlerinin kamuoyunu bu şekilde meşgul etmesi yargının giderek yavaşlamasından değil basının bu konuyu yoğun bir şekilde şimdi gündeme getirmesinden kaynaklanıyor. Elbette getirsin, getirmeli de ama daha önce medya bu meseleye, kendilerine ya da onları ilgilendiren isimlere bu derece dokunmadığı için eğilmiyordu. Oysa artık dokunuyor ve kendi canı yandığı için sanki dün böyle değildi, bugün her şey kötüleşiyor havası yaratıyor maalesef.

Yasin Hayal salıverilsin mi diyorsunuz?
Gelelim CHP'nin tutukluluk sürelerinin kısaltılması ile ilgili verdiği teklife... Adalet Bakanı Sadullah Ergin'in Meclis'te yaptığı konuşmada verdiği bilgiye göre, şayet bu teklif bugünkü koşullarda yasalaşırsa 2427 tutuklu tahliye edilecek. 2427 kişi... İçlerinde kimler var, kimler... Terör suçu işleyenler, çocuklara karşı cinsel tacizde bulunanlar, asker, polis öldürenler...
***
Haydi yuvarlak konuşmayalım, isimler üzerinden gidelim: Tutukluluk sürelerinin kısalmasını öngören teklif hayata geçirilirse devam eden Ergenekon davası kapsamında yargısı süren Danıştay saldırısının faili, Mustafa Yücel Özbilgin'in katili Alpaslan Aslan da tahliye edilebilir. Tahayyül edebiliyor musunuz? Hrant Dink cinayetinden yargılanan Yasin Hayal de bu kapsama sokulabilir. Böyle bir şey vicdanınıza sığıyor mu?
Kısacası tutukluluk sürelerini kısaltalım demek kolay ama iş uygulamaya gelince durum karmaşıklaşıyor. Hizbullah sanıkları 10 yıllık tutukluluğun ardından salıverildiler diye toplum olarak ne kadar huzursuz olmuştuk, hatırlayalım. Demek ki düğüm tutukluluk sürelerini kısaltmakla değil, yargı süreçlerini hızlandırmakla çözülecek.

<p> </p>

“Havalimanı yıkılıyor” yalanı

Yavrusu için kendini feda etti! Vahşi doğanın acımasız yüzü

ABD 50 yıl sonra UFO'ları konuşmak için panel düzenledi

Doğu Karadeniz'in zorlu yolları havadan görüntülendi! Yolculuk yapmak cesaret ister