• $13,4531
  • €15,3374
  • 785.987
  • 2085.76
13 Ocak 2011 Perşembe

Okan Bayülgen'e vicdan mahkemesi yetmez!

Keşke bu ilk olsaydı. Ama değil. Bırakın ilk olmayı, ikinci hatta üçüncü bile değil. Okan Bayülgen bu ülkenin en çok izlenen kanallarında yıllardır alenen ve sistematik bir şekilde ırkçılık yapıyor. Ama artık ona kimse gülmüyor!


***
Bu şovmenin ırkçı ve faşist kişiliğine dair daha evvel de yazmıştım. Hatırlarsınız, Bayülgen, Kürt şarkıcı Rojin'i programına davet etmiş, fakat tam programın olacağı gün terör saldırısı olunca Rojin'in gelişini iptal etmişti. Çünkü Bayülgen'in ırkçı kafasına göre Rojin 'Kürt kimliği' sebebiyle terör saldırılarının olağan şüphelisiydi ve bu yüzden doğal suçluydu. Bu nedenle programdan adeta kovulmalıydı. Rojin'in haklı sert tepkisi üzerine Bayülgen'in  'geri adım' atmak mahiyetinde önerdiği şey ise önceki ırkçı tavrından daha da korkunç oldu: 'Tamam Rojin gelsin ama Kürtçe söyleyemez. Türkçe şarkı söyleyecekse gelsin.'

***
Rojin en sıcak hadise. Ondan epey önce de bir dergiye verdiği röportajda Araplara karşı aynı suçu işlemişti Bayülgen. Aynen şöyle bir diyalog vardı o röportajda:
Soru: Fransızlarda Arap rap olayı çok patladı. Ne diyorsun bu işlere?
Bayülgen: Yok Fransa artık, orada Fransızlar mı yaşıyor? Herifler Marsilya'dan kuzeye doğru işgal ediyorlar ülkeyi. Yakında Araplardan başka bir şey kalmayacak. Fransızlar medeni insanlar, habire doğurup durmuyorlar. Bu heriflerse acayip çoğalıyorlar. Çoğaldıkça da sosyal eşitlik dolayısıyla devletten acayip imkanlar alıyorlar...

***
Size bir örnek daha: Bayülgen yıllar evvel bir başka programda da Rachid Taha ve Fhadel gibi Kuzey Afrikalı Arap sanatçılardan 'yamyamlar' diye bahsetmişti. O zaman Cezayir ve Mısır Büyükelçilikleri bu ırkçılığı kınamıştı. Fakat Türk medyası konuyu hiç önemsememişti.

***
Şimdi yine yeni bir inci ile karşımızda Bayülgen. Kanal D'deki programında Nijeryalı futbolcu Emmanule Emenike'den 'Bu, tekneyle gelen arkadaşlardan mı?' diye bahsedip havadan sudan bir şey söylemiş gibi programa devam etti. Emenike'yi sırf renginden, ırkından dolayı aşağılamakta, ondan bir karikatür malzemesi yaratmakta bir beis görmedi.

***
Ancak şükür ki artık medyamız da ilerlemiş. Bu ırkçı şovmenin bilmem kaçıncı kez işlediği ırkçılık suçu bu kez kıyameti kopardı. Radikal gazetesi spor yazarı Bener Onar, Bayülgen'in sadece derisinin rengi nedeniyle zenci bir futbolcuyu aşağılamasının korkunçluğuna ilk dikkat çeken kişi oldu. Gerisi geldi. Dört bir yandan tepkiler yağıyor Bayülgen'e...

***
Ama yetmez! Bu ırkçı-faşist sözleri Avrupa'da ya da ABD'de bir sanatçı söylese ne olur dersiniz? Anında sanat hayatından dışlanır ve vicdanlarda mahkum edilir. Onunla da kalmaz. Hakkında derhal dava açılır, yargılanır bu tür sözlerin sahibi.

***
Bizde uzun süre gülünüp geçildi böyle kendini bilmez, haddini fersah fersah aşan açıklamalara. Şimdi ise bu şuursuzluk aşılıyor. Vicdanlı insanlar artık yutkunamıyor böyle az gelişmiş 'rahat adam poz'ları karşısında. Ama bu kadarla kalmamalı. Olur olmaz her şeye dava açılabiliyorsa esas bu kez alenen işlenen bu nefret suçu için hukuk süreci başlatılmalı. Okan Bayülgen yalnızca vicdanlarda değil mahkemelerde de yargılanmalı!

<p>Programda öne çıkan başlıklar:</p><p>AK Parti MKYK Üyesi Emre Cemil Ayvalı:  CHP'nin tüm yandaşla

Başkan Erdoğan'dan Arnavutluk'ta

Emeklilere hangi banka ne kadar promosyon veriyor? İşte banka banka promosyon ücretler...

Gece yarısı çocuk kamerasına takıldı! İşte o anlar

Sosyal medyayı sallayan köpek balığı deneyi! Yürekleri ağızlara getirdi