• $15,8988
  • €16,8109
  • 938.908
  • 2380.87
3 Aralık 2011 Cumartesi

Balbay'ın tahliyesi için daha ne bekliyorlar?

Dört bir koldan yapılan eleştiriler, yükselen itirazlar, haykırışlar... Yok! Bu ülkede uzun tutukluluk sürelerinin önüne geçecek bir düzenleme nedense yapılamıyor, daha doğrusu yapılmıyor! İş öyle bir raddeye vardı ki, haklı davaları zayıflatmaya çalışanların eline daha fazla koz verilemezdi herhalde!
***
Mustafa Balbay örneğin. Tutukluluğu 1000 günü geçti. 1000 gün! Yazarken bile sıfırlar kolu yoruyor... Neden tutuklu? Tahliye edilse ne olacak? Mustafa Balbay yargılanmasın demiyorum, yargılansın. Yargılanmalı. Ama Hurşit Tolon, Şener Eruygur gibi, Balbay'ın yargılandığı davada darbeyi bizzat planladıkları iddia edilenler ve bu yüzden ağırlaştırılmış müebbet hapisle yargılananlar dışarıda normal hayatlarına devam eder, uyduruk raporlarla hasta numarası yapıp, balolarda günlerini gün ederlerken, onların planlarını kayda geçirdiği, kısacası onların emrinde hareket ettiği savcılar tarafından ileri sürülen Balbay neden bunca zaman demir parmaklıklar arkasına hapsedilsin? Bu hangi hukuka, hangi vicdana sığar? O paşalara dokunamadıkları için hıncını Balbay'dan mı çıkarıyor bu kararı veren hakimler?
***
Mustafa Balbay'ın günlüklerinden ortaya çıkan tablo vahim. Darbecileri teşvik eden, karargahta sivil hükümetin devrilmesiyle ilgili planlara ortak olan, itiraz etmeyen, aksine süreci destekleyen bir kalem... Buna gazetecilik filan asla denemez! Gazetecilik nedeniyle yargılanıyor safsatasına boşuna sarılmasınlar. Uzun tutukluluk süresini bahane edip Balbay'ı demokrasi kahramanı ilan etmeye de kalkmasınlar. Komik oluyorlar!  Ben Balbay'ı bahane edip Ergenekon'un altını boşaltmak ya da darbeyi teşvik edenlerden özgürlük kahramanı yaratmak gibi bu ülkeye has tuhaflıklara giren meslektaşlara inat, Balbay'ın yargılanmasının şart, ancak ona yapılan
muamelenin haksız olduğunu söylüyorum. O generallere dokunmadan, onların masasına oturan kalemlerle oyalanabileceklerini sanmasınlar!  Ergenekon savcılarının iddialarının büyük ölçüde gerçek olduğunu düşünen bir gazeteciyim; ancak bu durumda dahi darbe için emir verenlerin dışarıda, emir alanların içeride olması tam bir adaletsizlik ve mantıksızlık örneği. Balbay çoktan tahliye edilmeliydi... Daha ne bekliyorlar?

<p>Ali Nuri Türkoğlu, Payitaht Abdülhamid dizisinde Emanuel Karaso karakterini oynamıştı. 30 yılı aş

Ali Nuri Türkoğlu'ndan samimi açıklamalar

Akıncı Toyu 2022 Uluslararası Atlı Okçuluk Yarışması başladı

Türkiye'nin en pahalı Tofaş'ı! 250 bin liraya satıldı

Türkiye'nin kültürel mirası 35 bin eser dijitalle dünyaya açılacak