• $28,9744
  • €31,2364
  • 1889.12
  • 7978.82
10 Haziran 2023 Cumartesi

Karanlık senaryolar çöktü, artık önümüze bakalım

Seçimlerde çeşitli terör örgütlerinin açıkça Kılıçdaroğlu'nu desteklemesiyle başlayan kaotik atmosfer Millet İttifakı'nın mağlubiyetiyle dağılmış durumda. Böylece FETÖ'cüler için genel af, Demirtaş ve Kavala gibi terör hükümlülerinin salıverilmesi şeklindeki vaatler de artık CHP tarihine kara bir leke olarak yazılarak geçmişte kaldı.

Kılıçdaroğlu ve ortaklarının iktidar olmaları halinde Bakanlar Kurulu'nda yaşanacak koltuk enflasyonu, makam tartışmaları, liderlerin kaprisleri, kişisel hırslardan müteşekkil bu büyük kargaşa artık gündemimizden çıkmalı. Zaten son üç yılımızı bu anlamsız tartışmalarla heba ettik. Şimdi ise CHP'nin kendi içinde yaşadığı liderlik kavgası, hizip tartışmaları ülkenin gündemini belirliyor. Artık bu kısır döngüden çıkmanın zamanı gelmedi mi?

Cumhurbaşkanı göreve gelir gelmez Bakanlar Kurulu'nu oluşturdu. Ehliyet ve liyakat tartışmaları bu kabineyi görünce uzaktan yoluna devam etmeyi seçti. Çünkü bakanların her birisinin ciddi eğitimleri ve kendi alanlarında önemli iş tecrübeleri var. Bir gün içinde kabine kuruldu. Üç gün geçmeden ilk toplantısını yaptı. Bakanlar süratle kendi alanlarında çalışmaya başladılar. İşte Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin en büyük artısı burada. Büyük bir uyum ve sürat.

Yeni hükümetle birlikte pek çok yeniliğe de şahit oluyoruz. Cumhuriyet tarihinde ilk defa Merkez Bankası'nın başına bir kadın yönetici atanıyor. ABD'deki çokuluslu yatırım bankası Goldman Sachs'ta 10 yıl idari müdür olarak çalışan 41 yaşındaki Elazığlı Hafize Gaye Erkan, 2001 yılında "torpil bulamadığı için staj yapamadığı" ülkesine paranın patronu olarak dönüyor. Bu hikâyede birden fazla olumlu bölüm var.

Türkiye'de kadınların iş hayatında ulaştıkları yer, liyakata verilen önemin artması, fırsat eşitliğinde gelinen nokta vs. Benzer şekilde Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş da henüz 40 yaşında ve son derece başarılı bir kariyere sahip. Üstelik Türkiye'nin hakkını Avrupa'da müdafaa ettiği için Belçika'daki görevlerini terk edecek kadar da ülkesine sadık.

Üst düzey kadın yöneticiler bugüne kadar alışık olmadığımız pek çok yerde artık daha görünürler. Kızılay'ın başına da bir kadın akademisyen getirildi. Prof. Dr. Fatma Meriç Yılmaz, 48 yaşında ve başarılı bir hekim.

Batılıların lütfettikleri ödül karşılığında ülkesini kötülemeyi alışkanlık edinenler umarım bu güzel örneklerden ibret alırlar. Hoş, varoluşlarını ve tanınmalarını sağlayan tüm imkânı kendilerine bu ülke ve bu millet vermesine rağmen gerçeği idrak edemeyenler bunu da göremeyeceklerdir.

Biz yine de artık olumlu ve gerçek gündemlerimize dönelim. Bırakalım muhalefetteki baba-oğul kavgası ile ablanın histeri nöbetlerini kendileri konuşsunlar.

<p>Kentin bazı noktalarda etkili olan sis, öğle saatlerinde İzmit Körfezi'nde yoğunluğunu artırdı. İ

Sis bastırdı, Osmangazi Köprüsü adeta görünmez oldu

Havada taklalar atarak yere düştü! Yaya geçidinde kan donduran kaza

Uludağ'ın “Uyuyamayan” ayı ailesi! Yemek yerken görüntülendiler

Ustasından çay tarifi! Meğer yıllardır yanlış demliyormuşuz…