• $28,9012
  • €31,7024
  • 1899
  • 8010.39
14 Kasım 2023 Salı

İslam dünyası en son ne zaman vardı?

Dünyanın en kalabalık toprağı, dünyanın en büyük insan mezbahasına dönmüşken, kendisine büyük umutlar bağlanan İslam İşbirliği Teşkilatı zirvesinden İsrail barbarlığına sayfalar dolusu kınama geldi. Sahi bir İslam dünyası var mı?

57 İslam ülkesinin liderlerinin toplandığı Riyad'da, bırakın bu barbarlığa karşı bir yaptırım kararı almayı, Arap hava sahasının İsrail uçaklarına kapatılması talebini bile dört Arap ülkesinin itirazı üzerine reddettiler. İşgalci ve hırsız Yahudi yerleşimcileri "terörist" olarak tanımlamak belki de bu zirvede alınan tek olumlu karardır. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Hamas terörist değil, vatanını koruyan mücahitlerdir" sözü ise muhtemelen İsrail'in sınır bekçisi bazı Arap liderlerinin tadını kaçıran tek şey olmuştur.

İİT zirvesi hiçbir şeye yaramadıysa bile, "yöneticiler noktasında" bir İslam dünyasının gerçekte var olmadığını kanıtlamaya yaradı. Sözü edilen bu dünya, en son 19. yüzyılda görülmüş ve İslam coğrafyasının büyük çoğunluğuna hükmeden son Türk hükümdarlığıyla yok olup gitmişti. Geriye sadece işgal altında varlık mücadelesi veren Müslüman halklar kaldı.

Toplantıya büyük bir tantanayla katılıp uzun uzun konuşan krallar yerine, barbarlığa karşı küçücük imkânıyla direnen Ebu Ubeyde'nin sözlerine kulak kesilen milyonlar aslında bu sözde rejimlerin öldüğünü sessizce haykırmıyorlar mı?

Suriyeli mazlumların üzerine ölüm yağdırırken aslan kesilen Suriye ve İran'ın orduları nerede? Ya Halep'i yerle bir eden Hizbullah? Mossad'ın arka bahçesine dönmüş Ürdün'ü ve Gazze'ye sadakatinden dolayı kendi cumhurbaşkanını katletmiş Mısır yönetimini saymak gereksiz zaten. Sisi'ye göre İsrail Gazzelileri Sina yerine, işgal altındaki çöllere sürmeli, direnişi yok edene kadar da insanları orada tutmalıymış. Bu yöneticiler mi Siyonist saldırganlığı durduracak?

Gazze'deki direniş sadece İsrail'in bir terörist yapı olduğunu göstermedi dünyaya. Aynı zamanda Arap dünyasının yöneticilerinin pek çoğunun da ipliğini pazara çıkardı.

Eğer Mursi iktidarda olsaydı, İsrail böyle pervasızca saldırabilir miydi? Eğer İsrail'e tek kurşun sıkmayan Esat rejimi devrilip, Kudüs'ün gerçek savunucusu Suriyeli devrimciler iktidarda olsaydı Siyonistler bu kadar rahat hareket edebilir miydi? Eğer Zeynelabidin diktatörlüğünü yıkmasalardı, bugün on binlerce Tunuslu stadyumlarda Ebu Ubeyde'nin dev posterini açıp, Kudüs yolunda savaşmaya ant içebilirler miydi? Tunus Meclisi "İsrail'le ilişki kurmayı vatana ihanet" sayar mıydı?

Ağızlarını her açtıklarında Arap Baharı'nın bir ABD projesi olduğunu iddia edip, halkların iradelerini yok sayan çokbilmişler etraflarına şöyle bir baksınlar: Devrimlerin emperyalistler eliyle yok edildiği yerlerde kimler iktidar? Kısmen de olsa başarıya ulaştığı Libya ve Tunus'ta İsrail düşmanlığı ne boyutta?

Bu kan denizinin ortasında İsrail'in istemeden başardığı bir şey varsa, o da Müslüman halkları zillet uykusundan uyandırması oldu. Bu yanardağ patladığında, önüne sadece İsrail'i katıp yok etmeyecek. Saltanatlarına çok güvenen krallar da devrilip gidecek.

<p>Behzat Uygur tam 33 yıldır evli olduğu, iki oğlunun annesi eşi Çiğdem Uygur'a sahnede bir sürpriz

Behzat Uygur'dan 33 yıllık eşi Çiğdem Uygur'a sahneden romantik kutlama

Böyle balık tutma yöntemi görmediniz! İzleyenler gözlerine inanamadı

Edin Dzeko'dan itiraf! ''Fenerbahçe'ye gelmemin en büyük nedeni...''

İstanbul Arnavutköy'de İETT durağında dehşet! Oğlunun ölüm yıl dönümünde eski dünürüne kurşun yağdırdı