• $17,9523
  • €18,3205
  • 1030.75
  • 2795.06
6 Kasım 2012 Salı

Emlak vergisinde ikinci taksit dönemi!

2012 yılı emlak vergisi ikinci taksit ödeme süresi 1 Kasım'da başladı. Evi, işyeri, arsa ve arazisi olan emlak vergisi mükellefinin, 2011 yılı emlak vergisi ikinci taksitini 30 Kasım Cuma akşamına kadar ödemesi gerekiyor.
Emlak vergisi ile birlikte, emlak vergisinin yüzde 10'u kadar da 'Taşınmaz Kültür Varlıklarının Korunmasına Katkı Payı' ödenecek.
Süresinde ödenmeyen emlak vergisi tutarı için aylık yüzde 1,40 oranında gecikme zammı uygulanacak.

KİMLER ÖDEMİYOR?
Türkiye sınırları içinde, brüt 200 metrekareyi aşmayan tek konuta sahip olan; emekli, dul veya yetim aylığından başka geliri olmayan emekliler ile dul ve yetimler, kendisine bakmakla mükellef kimsesi olup 18 yaşını doldurmamış olanlar hariç olmak üzere hiçbir geliri olmayan ev kadınları ve işsizler, gaziler, şehitlerin dul ve yetimleri ile özürlüler emlak vergisi ödemiyor.

23 BİN TL'Yİ AŞMAYAN GELİR
Hiçbir geliri olmayan ev hanımı ve işsizliler ile sosyal güvenlik kurumlarından aldıkları aylığından başka geliri olmama şartı aranan emekliler ile bunların dul ve yetimlerinin 23 bin TL'ye kadar olan mevduat faizi, repo, bono ve tahvil faizi, temettü ve kar payı gibi menkul sermaye iradı gelirleri, sıfır oranlı emlak vergisi uygulamasından yararlanmalarına engel olmuyor. Söz konusu gelirlerin 23 bin TL'yi aşması halinde indirimli emlak vergisi uygulamasından yararlanılamıyor.

BİZZAT OTURMA ŞARTI ARANMIYOR
İndirimli (sıfır oranlı) Emlak vergisi uygulamasından yararlanmak için konutta bizzat oturma şartı aranmıyor. Sahip olduğu tek konutunu kiraya verip, kirada oturanlar da sahip oldukları tek konutları için emlak vergisi ödemiyor. Belirli zamanlarda dinlenme amacıyla kullanılan yazlık türü konutlar için indirimli (sıfır oranlı) emlak vergisi uygulamasından yararlanılamıyor. Tek bir eve yazlık olarak sahip olunsa da emlak vergisi ödenmesi gerekiyor. Ancak yazlık evde sürekli oturulması ve başka evin de olmaması halinde yazlık ev için de emlak vergisi ödenmiyor. Bu durumda ikamet kaydının, yazlık evin bulunduğu yer muhtarlığında olması gerekiyor.

HİSSELİ KONUTTA DURUM NE?
Brüt 200 metrekareyi geçmeyen tek konuta hisse ile sahip olunması halinde indirimli vergi oranı, hisseye isabet eden kısma uygulanıyor. Birden fazla konuta hisse ile sahip olanlar ise bu kolaylıktan yararlanamıyor.

2012 YILINDA SATILANIN VERGİSİ
2012 yılında alım satıma konu olan gayrimenkullerin emlak vergisinin satıcı tarafından ödenmesi gerekiyor.
Buna göre gayrimenkul, ikinci taksit ödeme süresinden önce satılmış olsa da ikinci taksitin satıcı tarafından ödenmesi gerekiyor.
Ancak emlak vergisinde gayrimenkulü alan ve satanın müteselsil sorumluluğu söz konusu. 2012 yılında alım satıma konu olan gayrimenkulün 2012 yılı vergisinin satıcı tarafından ödenmesi gerekmekle birlikte, ödenmeyen emlak vergisinden alıcı da satıcı ile birlikte müteselsilen sorumlu.
Özellikle 2012 Mayıs ayından sonra satın alınan gayrimenkullerin emlak vergisi ikinci taksitinin satıcı tarafından ödenip ödenmediği alıcı tarafından takip edilmeli. Zira satıcı tarafından ödenmeyen ikinci taksit, alıcıdan tahsil edilebilecek.

SORULAR-CEVAPLAR

Kardeşlerin saklı payı yok
80 yaşında bir amcamız var, eşi hayatta değil. Çocukları olmamıştır. Anne ve babası da hayatta değil, 5 kardeşi vardır. Bu amcamız tüm mal varlığını bir yeğenine vasiyetle miras bırakmak istiyor. Sağlık raporları alınarak vasiyetname hazırlandığı takdirde ölümünden sonra kardeşlerden bir tanesi saklı pay almak için dava açma hakkına sahip mi veya dava açıp hak alabilir mi ?
A. Olcay
Anne ve babanın daha önce ölmesi halinde miras, ölenin kardeşleri, bunlar da yoksa onların çocukları arasında paylaşılır. Ölen kişi bütün mirasını başkalarına bıraktığında kardeşlerin saklı pay iddiasında bulunmaları mümkün değildir.
Amcanız bir sağlık raporu alıp resmi vasiyetname yazarak malvarlığını dilediği kişiye bırakabilir. Bu durumda kardeşlerinizin dava açarak mirastan pay almaları kesinlikle mümkün değil.

GÜNÜN SÖZÜ
'Her şeyi bildiğini sanma. Çok bilgili olsan da kendine cahilim diyebilecek cesaretin olmalı.'  (I. Pavlov)

<p>TRT1'in 3 bölümü geride bırakan dizisi Mükemmel Eşleşme'nin Darıca'daki setinde, dizinin başrolle

Mükemmel Eşleşme'nin Meral'i Goncagül Sunar: “Komedi oyuncusu benim için iyi oyuncudur”

Kim der iki çocuk annesi diye... Meryem Uzerli mayolu pozuyla sosyal medyayı salladı

Hollywood yıldızlarının Türkiye'deki sesiydi... Sungun Babacan hayatını kaybetti

Uzayda yıllardır var olan 21 Türk ismi! çok az kişi tarafından biliniyor