• $13,5787
  • €15,3757
  • 778.43
  • 1950.61
2 Mayıs 2014 Cuma

Oligarşinin şişman azınlığı ve 1 Mayıs

BU YAZIYI SPİKERDEN DİNLEMEK İÇİN TIKLAYIN

Son yıllarda özellikle marjinal ve illegal yapılar üzerinden siyasi iktidarla bilek güreşine tutuşan zenginler kulübünün giderek bir azınlık diktasına dönüşen oligarşik güç merkezleri, sokakta iktidar yıkmak için çapulcu heveslere kapıldılar.
Öyle ki hayvanları avlayarak bir bakıma doğa katliamcılığının en doğal üyesi olan kimi işadamları Gezi’de çevre hassasiyetinin arkasına saklanarak gençlere musallat oldu, oligarşik heveslerle sokakta iktidar yıkmak için çapulcu oldu.
Aynı zihniyet 17 Aralık’ta ortaya çıkan ‘mistik vesayet’in arkasına saklanarak AK Parti iktidarına karşı ateş etmeye devam etti.
Hangi pencereden bakarsak bakalım Gezi kalkışmasının da, 17 Aralık operasyonlarının da demokratik bir motivasyonla değil, özünde cunta ruhu barındıran yıkıcılık faaliyetleri olduğunu rahatlıkla görebiliriz.
Şimdi 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Bayramı’na geldiğimizde aynı oligarşik zihniyetin bu kez de emekçileri kullanarak AK Parti iktidarı ve özellikle Başbakan Tayyip Erdoğan’a ders verme hevesine kapıldığını görüyoruz.
Mesela bu oligarşik yapı, işçilerin 1 Mayıs’taki Taksim inadına destek verdi. Neden? Çünkü dün sokaklarda Vandalizm görüntüleri sergileyen ve asla emekçilerle bir ilgisi olmayan çapulcuların, içinde patronlar kulübünün üyelerini de barındıran azınlık oligarşisine karşı olduğunu düşünmüyor. Aksine siyasi iktidara karşı nefret görüntüleri sergileyenlerle birlikte iktidarın canını yakmak için güç birliği yapıyor.
Hayatlarının hiçbir döneminde demokrasi için mücadele etmemiş, darbe dönemlerinde cuntacıları beslemiş oligarşinin bu şişman azınlığı son on iki yılda yaşanan her kritik olaydan Erdoğan düşmanlığı çıkarmak için özel bir gayret sarf etti.
Esas itibarıyla arkadan dolaşarak Türkiye’deki demokratik gelişmeleri zaafa uğratmayı hedefleyen bu zihniyet, günlerdir 1 Mayıs için kâbus senaryoları yazdılar. Başbakan Erdoğan’ın “Taksim’den ümidinizi kesin. Devletle gerilime girmeyin” uyarıları üzerinden 37 yıl önceki o karanlık günleri hatırlatarak adeta kâbus beklentilerine girdiler.
Ama bu ülkenin emekçileri 1 Mayıs’tan devrim çıkarmaya çalışan oligarşinin oyuncağı marjinal çapulcuların ve şişman azınlığın kâbus heveslerini kursaklarında bıraktı.
Dün 1 Mayıs’ta yüz binler meydanlarda barış ve ekmek şarkıları söylerken, çapulcu heveslerle sokaklara çıkan vandallar da köşe başlarında esnaf ve demokrasi taşladılar.
Emekçiler dün bir kez daha şişman azınlığa ve demokrasi karşıtı ‘cici solculara’ itibar etmediğini çok açık bir şekilde gösterdi ve 1 Mayıs kazandı, oligarşi kaybetti. Tıpkı her seçimde işçi ve emekçilerin oturduğu semtlerde CHP’nin kaybettiği gibi…
Biliyorum ülkenin meydanları yakılıp yıkılırken, dükkânlar, işyerleri, bankalar tahrip edilirken dünyaya savaş manzaraları servis etmekten mutluluk duyan kaos tacirleri bu 1 Mayıs’ı da pazarlamak için epey uğraşacaklar. Ama hemen söyleyelim boşuna gayret ediyorlar.
Eğer biraz akılları varsa, demokrasiye ve millete karşı yürüttükleri bu yıkım işlerinin toplumda bir karşılığının olmadığını çok rahatlıkla görebilirler. Yoksa bu devrimci heveslerle ancak oligarşiye kuyruk olabilirler…

<p> </p>

Mesut Özil - Vitor Pereira arasında soğuk savaş devam mı ediyor?

İsrail hapishanesinden kaçan Filistinli tutuklular mahkemede darbedildi

Bir çiftçi tarafından bulundu! İçinden servet çıktı

Kedilerin en çılgın halleri