• $17,2869
  • €17,6803
  • 967.801
  • 2413.71
26 Eylül 2014 Cuma

Kimse Erdoğan’ı yanlış okumasın

Anlaşılan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın New York’ta basın mensuplarına yaptığı açıklamada uluslararası koalisyona “Askeri ve siyasi destek konuşulabilir” şeklindeki değerlendirmeleri “savaş lobisi”ni fazla heyecanlandırmış.

Şu ana kadar IŞİD cinayet çetesini besleyip büyüten ölüm tüccarlarına tek laf etmeyen ülke içindeki bütün liberal, ulusalcı, solcu tayfa bir anda savaş çığlıkları atmaya başladılar. Hele bir durun savaşa filan gitmiyoruz.
Çok açık ki Cumhurbaşkanı Erdoğan en üst perdeden Türkiye’nin teröre karşı hassasiyetini ve mücadele kararlılığını ifade etmiştir. İfade son derece net: “Üzerimize düşen görev neyse, terörle mücadelede bunu yapmaya, üzerimize düştüğü şekliyle adımlarımızı atacağız.” Kaldı ki Türkiye’nin öncelikli sorunu güvenliktir. Sınırlarına dayanan bir terör söz konusu olduğunda askeri seçenek başta olmak üzere her türlü tedbiri almak zorundadır. Hiç şüphe yok ki bu adım koalisyonla birlikte atılacaktır. Eğer Türkçe anlama diye bir sıkıntımız yoksa, bu değerlendirmelerden yarın “savaşa gidiyoruz” diye bir anlam çıkmaz.
Anlıyorum siz kan görmeyi çok seviyorsunuz. Daha ilk günden itibaren IŞİD’e karşı “Neden iktidar IŞİD’i koruyor mu?” diyerek savaş için can atıyorsunuz. Ama boşuna heveslenmeyin, bu iktidar sizin paşa gönlünüz istiyor diye savaşa girmeyecektir.
Ayrıca Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarını doğru okuyun. Bir kere Türkiye’nin teröre bakışı dün neyse bugün de aynıdır. Suriye’de katliamların başladığı ilk günden itibaren gerek Cumhurbaşkanı Erdoğan, gerekse Başbakan Ahmet Davutoğlu, “Esad’ın zulmüne karşı Özgür Suriye Ordusu’nu desteklemezseniz bölgedeki IŞİD dâhil diğer radikal gruplar güçlenir ve bunlar ileride hem bölgenin hem de dünyanın başına bela olurlar” diyerek Amerika’ya ve uluslararası topluma ciddi uyarılarda bulundular. Ama bu uyarıları dinleyen olmadı.
Ve işte bugün IŞİD dünyanın başına bela oldu. Ama Türkiye teröre karşı kapsamlı mücadele stratejisinden asla taviz vermedi.
Türkiye bugün de aynı şekilde uluslararası koalisyonun en önemli ortaklarından birisidir. Ancak IŞİD terörü sadece hava bombardımanı gibi “yarım stratejik” yöntemlerle bitirilebilecek bir sorun değildir. Eğer teröre karşı kapsamlı bir mücadele stratejisi geliştirilemezse bugün kafa kesen IŞİD gider, yarın kulak kesen bir başka manyak örgüt dünyanın başına bela olmaya devam eder.
Unutmayalım ki, diktatör Esad katliamlarını sürdürürken, Irak’ta Sünniler, Kürtler, Türkler dışlanırken IŞİD’e karşı verilen mücadele terörün bitmesi için yeterli olmayacaktır.
Eğer IŞİD bombalanırken Esad’a çiçek atılmaya devam edilecekse, bu bölgedeki terör ve dünyanın kâbusu olmaya devam edecektir.
Dolayısıyla Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ifadesiyle “Suriye’de acilen uçuşa yasak bölge ilan edilmeli” ve Özgür Suriye Ordusu güçlendirilerek Esad zulmünün önü kesilmelidir. Aksi takdirde yeni terör unsurlarının doğmasını önlemek mümkün olmayacaktır.
Şu anda Amerikan basınında Obama’nın Esad’ı göz ardı eden “yarım stratejisi”nin terör sorununu çözmeye yetmeyeceği yönünde ciddi eleştiriler başlamış durumdadır. İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarını bu çerçevede değerlendirmek gerekiyor.
Eğer Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın BM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmadaki mesajları dikkatle incelersek, Türkiye’nin terörle mücadele konseptinin temel parametrelerini daha iyi anlarız.
“Çocukların öldüğü öldürüldüğü bir dünyada hiç kimse masum değildir, hiç kimsenin can güvenliği yoktur, hiç kimse de sürdürülebilir barış ve refah içinde olamaz.”
Terörle mücadelenin en temel hedefi cinayet örgütlerinin ve sapık diktatörlerin katliamlarını önlemektir. Eğer IŞİD’e karşı verilen mücadelede yine çocuklar, kadınlar ve masum siviller ölecekse, Türkiye böyle bir vebale ortak olmayacaktır. İşte tam da bu yüzden diktatör Esad’la IŞİD katilleri arasında bir fark yoktur.
Dolayısıyla Türkiye uluslararası koalisyonun bölgedeki devlet ve örgüt terörüne karşı kapsamlı bir mücadele verilmesinde ısrarlıdır. Hemen söyleyelim, bu koalisyon sadece IŞİD’i sınırlamakla yetinip, Esad’ın katliamlarına gözlerini kapayacaksa o zaman işin içinde başka hesaplar var demektir.

<p>Cenk Torun, Çılgın Bediş dizisindeki Oktay rolü ile tanınıp  sevilmişti. Cenk Torun'a Çılgın Bedi

Çılgın Bediş'in Oktay'ı Cenk Torun yıllardır yanlış bilinen gerçeği açıkladı

Fatih'in kılıcının aynısı yaptı! Yurt dışından gelen taleplere yetişemiyor

Türkiye'de 500 bin TL altında alınabilecek otomobiller! Listeler güncellendi

İçmeler köyünde yaşam normale dönmeye başladı