• $29,0025
  • €31,24
  • 1887.77
  • 7978.82
16 Temmuz 2023 Pazar

Guardiola'nın sırrı

Barcelona'nın Messi, Xavi ve Iniesta'nın merkezinde olduğu efsanevi kadrosuyla futbol tarihine damga vurduğu dönemde, takımın başarısının sırrı kadrosundaki yıldız isimlerin yanı sıra teknik direktör Pep Guardiola'nın uyguladığı söylenen tiki-taka taktiğiyle açıklanıyordu.

Kısa ve doğru paslar ve topa sahip olma üzerine kurulu tiki taka'nın fikir babası ve ilk uygulayıcısı Barcelona'nın efsanevi oyuncusu ve teknik direktörü Johan Cruyff.

Meşhur "Futbol basit bir oyundur, zor olan basit oynamaktır" aforizmasının sahibi Johan Cruyff'nin yaptığı devrim Barcelona ve İspanya milli takımına birçok başarı kazandırarak futbolda kalıcı bir mirasa dönüştü.

Cruff'nin mirasını en başarılı şekilde hayata geçiren Guardiola'nın yıldızlarla dolu Barcelona'sı oldu.

İlerleyen yıllarda futbolun ruhunu öldürdüğü ve seyir zevkini düşürerek sıkıcı hale getirdiği eleştirilerine maruz kalan tiki taka oyun stili ile ilgili Guardiola da "Tiki-taka'dan tiksiniyorum, nefret ediyorum. Tiki-taka dediğin, topu öylesine sağa-sola atmaktan başka bir şey değil. Hiçbir amacı yok. Pas veriyorsan bir amacın olmalı. Barça tiki-taka oynamadı. İnsanlar bunu uydurdu. Bu yalanların bir kelimesine bile inanmayın. Tüm takım sporlarında esas olan oyunu rakip sahaya yıkmak, rakibi zorlamak ve bunaltmaktır. Bu şekilde rakibin üzerine gelmesini ve açık vermesini beklersin. Doğru an geldiğinde de yumruğu indirirsin. Futbol böyle oynanır. Tiki-taka'nın ise bunlarla hiçbir alakası yok." dedi.

Daha sonra Bayern Münih ve Manchester City'nin teknik direktörlüğünü yapan Guardiola belki söylediği gibi bilinen anlamıyla tiki taka yapmamıştı ama ustası Johan Cruyff'nin aforizmasındaki anlayışı sahaya yansıttığı ortadaydı.

Yalnızca olması gerekenin yapıldığı basitlikte bir takım oyununa bireysel yeteneklerin de katılımıyla seyir zevki yüksek galibiyetlere şahit olabiliyoruz. Burada basit derken bayağı ve banal bir oyun değil zeka ürünü bir sadelikten söz ediliyor.

Guardiola'nın alamet-i farikasını istatistikler pas yüzdesi olarak gösterse de kendisi paslaşmanın yalnızca amaca götüren iyi bir strateji olduğunu söylüyor. Zaman zaman sıradan oyuncuların dahi en yüksek potansiyelini ortaya çıkaran bu strateji beraberinde uyumu getiren takım oyununun temelini oluşturuyor.

Takım oyunlarının -hatta bütün oyunların- hayatla çok benzer yönleri vardır. Bir futbol takımında oynar gibi bazen toplumsal hayatın içinde yaşarız. Ya da takımdaki tek başına bir oyuncu gibi bir fert olarak hayatımızı sürdürürüz.

Nasıl futbol asla sadece futbol değilse hayat da asla sadece hayat değildir. Kuralları, stratejileri, psikolojisi gibi birçok ortak noktası olan bu iki fenomene benzer bir yaklaşım sergileyebiliriz.

Cruyff'nin futbol için söylediğini biz de hayat için söyleyebiliriz. Basitliğin ve sadeliğin güzelliğinin karşılığını günlük hayatta da alabiliriz.

Modern kent hayatı 24 saatimizi bir koşturmaca ile dolduruyor. Biz de bu koşturmaya ayak uydurarak modern hayatın gereklerini yerine getirmek için uğraşıyoruz.

Artık kaotik hale gelmiş günlük hayatın zorluklarıyla başa çıkmaya çalışıyoruz.

Bu kaos modern dönemde yaşayan kentli insan için bir zorunluluk mu?

Yoksa insan sade ve basit olanla tatmin olmadığı için mi kaosun içinde buluyor kendini?

İnsan hayatını kolaylaştırdığı söylenen teknoloji bazen hayatı yaşanılmaz kılmıyor mu acaba?

Daha fazlasını arzulamak zorlukları beraberinde getirmiyor mu?

Evet, bir kışkırtma çağında yaşıyoruz. Daha fazlasını arzulamamak ve basit yaşamak zor.

Ancak zaten zor olan basit olanı yapmak değil miydi?

<p>Kentin bazı noktalarda etkili olan sis, öğle saatlerinde İzmit Körfezi'nde yoğunluğunu artırdı. İ

Sis bastırdı, Osmangazi Köprüsü adeta görünmez oldu

Ustasından çay tarifi! Meğer yıllardır yanlış demliyormuşuz…

HADO sporu, ilgi odağı haline geldi! Artırılmış gerçeklik oyunu

Samsun'da UMKE bölge tatbikatı yapıldı! Film sahnelerini aratmayan görüntüler ortaya çıktı