• $9,6671
  • €11,2162
  • 560.578
  • 1486.7
16 Ekim 2016 Pazar

Yatırımcı akını

Bakan Ahmet Arslan’ın aktardığına göre yabancıların dikkatle izlediği özellikle iki proje var. Bunlardan biri Batı’daki Çanakkale Köprüsü, diğeri de Doğu’daki Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Projesi… Ulaştırma Bakanı, "Japon, Çin ve Güney Koreli firmalar ne zaman başlıyorsunuz diye soruyor. İtalyan Astaldi de yakın takipte" dedi.

Osmangazi’den Yavuz’a, Avrasya Tüneli’nden Üçüncü Havalimanı ve Çanakkale Köprüsü’ne yabancıların ilgisi bir kez daha Türkiye’nin dev projelerine çevrildi. Önceki gün CLK Enerji’nin daveti üzerine gittiğimiz Kars’ta sohbet ettiğimiz Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan da tam bu noktaya vurgu yaptı: “Türkiye’nin dev projelerine yabancı ilgisi büyük… Yerli ve yabancıda Türkiye’ye karşı sağlam bir güven var.”

YABANCININ YOĞUN İLGİSİ VAR

Yabancı yatırımcının sabırsızlıkla beklediği özellikle iki proje dikkat çekiyor. Bunlardan biri Batı’daki Çanakkale Köprüsü… Diğeri de Doğu’daki Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Projesi… Bakan Arslan, Çanakkale Köprüsü için önümüzdeki günlerde ihaleye çıkılacağı bilgisini paylaştı. Bakan Arslan, yabancı yatırımcıların sıklıkla 'Köprü ihalesine ne zaman ihaleye çıkacaksınız' diye sorduğuna dikkat çekti ve "Yoğun bir ilgi var" dedi.

ÇİN, KORE, JAPON VE İTALYAN

Arslan’ın aktardığına göre, Çanakkale Köprüsü’yle en çok ilgilenenlerin başında, Türkiye’de hayata geçmiş önceki dev projelere de ilgi gösteren Çin, Kore ve Japonya kökenli firmalar var. Bunun yanında Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nün yüklenicilerinden İtalyan Astaldi de Çanakkale’yi yakından takip ediyor. İmzaların tamamlandığını ve önümüzdeki günlerde ihale ilanına çıkılacağını belirten Bakan Arslan, “Ocak ortası teklifleri alacağız. 18 Mart 2017’de de temel atmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

DEMİRYOLU OLMAYACAK

Çanakkale 1915 köprüsünün 2023 metre ayak açıklığı ile dünyada şu an birinci olan ve ayakları arası 1991 metre olan Japonya’daki Akaşi köprüsünü geçip birinciliğe oturacağını belirten Bakan Arslan, köprüde demiryolu olmayacağını söyledi. Çanakkale 1915 köprüsü hayata geçtiğinde halen uygulanan köprü geçişlerine benzer ücretlendirme yapılacağını anlattı.

HER SEKTÖR İÇİN 'KORİDOR'

Türkiye geçen hafta dünya gündemine damga vuran, başarılı bir ‘Enerji Zirvesi’ne imza attı. Bu zirve bir kez daha gösterdi ki “Enerji Koridoru Türkiye” söylemini yabancılar Türklerden daha fazla sahiplenmiş durumda. Türkiye’nin coğrafi konumunun sadece enerji değil, diğer sektörler açısından da ‘koridor’ konumunda olabileceğini belirten Bakan Arslan, ilk olarak ‘lojistik’ sektörüne vurgu yaptı ve Bakü-Tiflis-Kars tren yolu projesinden söz etti.
Bu anlamda, Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Projesi'ni bu yılın sonuna kadar tamamlamak istediklerini söyleyen Bakan Arslan, Kazakistan başta olmak üzere Azerbaycan, Türkmenistan ve Çin'in bu hattı çok istediklerine vurgu yaptı. Hatta Kazakistan, daha şimdiden yıllık 10 milyon ton yük sözünü vermiş bile.

DENİZDEN 60, KARS’TAN 15 GÜN

Türkmenistan da hatla ilgili çalışmalarını hızlandırmış, limanlarını büyütme çalışmaları yapıyor. Çin'in batıya deniz yoluyla yılda 240 milyon ton yük yolladığı bilgisini veren Arslan, “Deniz yoluyla 45-60 günü buluyor. Bakü-Tiflis-Kars hattıyla bu süre 12-15 güne düşüyor. Başlangıçta bu hatta yıllık 6.5 milyon ton yükün taşınmasını hedefliyoruz. Orta vadeli hedefimiz yıllık 35 milyon ton" dedi.

LOJİSTİK MERKEZİ

Bakan, Kars'ta yapılacak lojistik merkezi için de tekliflerin bu ay alınacağını belirterek, "Bakü-Tiflis-Kars bağlantısıyla yatırımcılar bu coğrafyada üretilecek mallar için mamul maddeyi demiryoluyla Avrupa veya Asya’ya göndermek istiyorlar. İşte o zaman lojistik merkezi gerekli olacak. Trenlerin bakım ve onarımları da yine Kars’taki lojistik merkezinde yapılacak. Yine orta vadede olmakla birlikte Kars-Iğdır-Nahcivan üzerinden İran’a ve İslamabad’a gidecek bir koridor düşünülüyor. Kars lojistik merkezi daha anlamlı olacak" dedi.

1.5 ayda 10.500 tır kaçak geçti

Bakan Arslan, yasaklandığı halde İstanbul Boğazı’ndaki Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nden (FSM) kaçak geçen TIR, kamyon ve ağır vasıta araçlara toplamda 592 lira para cezası verilmesi uygulamasının arkasındaki gerekçeyi şöyle anlattı: "Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün açılışından bu yana geçen 1.5 ayda 10.500 kamyon ve ağır vasıta FSM'den kaçak olarak geçti. Biz de, 6001 sayılı kanunun verdiği yetkiyle, 'kurallara uymayanlara 500 lira ceza verilir' hükmünü uygulamaya aldık. Polis de çevirdiği araç sürücüsüne 92 lira para cezası verirken ehliyetinden de 20 puan silecek. FSM’den kuralsız geçen ağır vasıta sürücüsü 592 lira ceza ödemek zorunda kalacak."

Fiberde baskı olmayacak

4.5G teknolojisiyle birlikte fiber ağ altyapısında hakim operatör olan Türk Telekom'un, diğer operatörlerle (Turkcell, Vodafone) şirket kurulması için aynı fikirde olmaması konusunu değerlendiren Arslan, şunları söyledi: "Gidişat fiber optik altyapıyı kesinlikle gerekli kılıyor. Ortak bir altyapıda buluşsunlar. Biz de çok daha fazla insana bu ortak altyapıya hizmet götürebilelim. Ama burada Türk Telekom haklı olarak, (Geçmişte bugüne kadar bunun cefasını çektim, şimdi niye sefasını başkası sürsün) diyor. Diğerleri de bir altyapı şirketi kuralım, diyor. Bence Türk Telekom ve diğer operatörler birbirlerine yaklaşacaktır. Tarafların avantajına olacaktır bu durum. Fakat biz Türk Telekom’a ille de buraya katılacaksınız, diyemiyoruz. Günün sonu o firmaların birbirlerini ikna etmesine bağlı. Bu ticari bir denge."

İstanbul'da trafik ne zaman rahatlar?

İstanbul’da Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nden geçişler olmasına rağmen yoğun trafiğin bağlantı yollarının henüz tamamlanmasından kaynaklandığını belirten Arslan, Kurtköy - Sancaktepe bölgesinde kamulaştırmadan kaynaklı bir gecikmenin olduğunu ancak bu ilave yolun yıl sonunda biteceğini belirtti. Trafikteki yoğunluğun kartlı geçişlerdeki ödemelerden de oluştuğunu hatırlatan Arslan, OGS gibi HGS’lerin de kredi kartı sistemine alınmasıyla bu yoğunluğun da nispeten azaldığı bilgisini verdi. Arslan, özellikle OGS ve HGS’de otomotik geçişi sağlayacak Mahmutbey Gişeleri’nde olumsuzlukların ortadan kalkacağını belirtti. Köprü bağlantı yollarının ihtiyaca cevap verebilmesi için tamamen tamamlanması gerektiğini ifade eden Arslan, şunları kaydetti: "215 kilometrelik bağlantı yolları projesi var. Odayeri’nden Çatalca’ya kadar olan 2x3 şeritli devlet yolumuz yapılıyor. 2017 sonunda bitecek. 3. Havalimanı’nın oradan Kınalı’ya giden yap-işlet-devret modeliyle ihalesini yaptığımız Kuzey Marmara Otoyolu'nun Avrupa yakası 2018 sonunda bitecek."

Cezasını ödemeyen yabancı araç gümrükte kalır!

Bakan Arslan, ayrıca şunları da söyledi: "Yabancı TIR'larla ilgili yönetmelik değişikliği ile gereğini yapıyoruz. Yasal düzenlemeyi yaptık. Cezalarını gümrük kapılarında cezaları kesilecek. Bugüne kadar 427 bin yabancı plakalı araç kaçak geçiş yapmış. Bundan sonra cezasını tahsil edemediğimiz araç, o parayı ödeyene kadar gümrük kapısından çıkamayacak. Parası yoksa kusura bakmasın…"

TÜRKİYE'DEN GOOGLE’A VERGİ TOKADI!

ABD’li Google’ın üzerindeki 'ceza' baskısı sürüyor. Son olarak Avrupa ve İngiltere yağmur gibi cezalarla Google’ın kapısına dayanmıştı. Bu tür vergisel müeyyedilerle ilgili sorularımızı yanıtlayan Bakan Arslan, "Bizim çalışmalarımız var. Geçmişte de yerli arama motoru konuşulmuştu. Cezai müeyyidelere gelince Fransa’da da çok ciddi bir çalışma var. Şirket merkezi İrlanda’da olmasına rağmen. Bizim de yavaş yavaş yerli arama motoru oluşturma ve bu tarz müeyyideleri hayata geçirme yönünde adımlar atma çalışmalarımız var. Biraz daha olgunlaştırdığımızda paylaştıracağız" dedi.

Yeniler pahalı değil, eskiler ucuz!

Köprü ve otoyol geçiş ücretleri her zaman vatandaşın gündeminde… Fiyatlarla ilgili ‘pahalı’ eleştirilerinin haksız olduğunu belirten Bakan Arslan, “Bizim her iki köprü ve otoyollarda fiyatlar yurtdışı emsallerine göre çok düşük. Buna rağmen yatırımları devam ettiriyoruz. Malumunuz her yıl belli değerlendirmeyle fiyat belirleniyor. Buradan zam gelecek çıkarımı da zam olmayacak çıkarımı da yapılmasın” ifadelerini kullandı.

Kanal istanbul’a yeni para modeli

Bakan Arslan, Kanal İstanbul ile ilgili ihale konusunda çalışmaları tamamladıklarını belirterek, "Biz asıl yeni bir finansman modeliyle nasıl çalışma yapabiliriz, bununla ilgileniyoruz. Geçmişte yap-işlet-devret’i nasıl uygulamışsak burada da karma ve örnek olacak yeni bir modeli hayata geçirmek istiyoruz" dedi.

<p>Yeşilçam'ın usta ismi Hülya Koçyiğit, 1963 yılında henüz 16 yaşındayken Susuz Yaz adlı filmle bey

Hülya Koçyiğit bilinmeyenlerini anlattı

''Gıda Denetim Seferberliği'' kapsamında Trakya'da denetimler başladı

İstilacısı aslan balığı Ege'de de yayılıyor

Her sabah poğaça yiyenler dikkat! Bakın vücuda nasıl bir etkisi var