• $15,6009
  • €16,2983
  • 905.908
  • 2407.08
28 Eylül 2016 Çarşamba

Sınırdaki terör riskine karşı Türk seddi

911 kilometrelik Suriye sınırı, devasa bir duvarla kapatılıyor. Duvarın 200 kilometrelik bölümü yapılmıştı. Geri kalan 700 kilometrelik duvar inşaatı ve devriye yolları için de TOKİ yaklaşık 20 gündür çalışıyor. Beş ayda bitmesi bekleniyor. Tamamlandığında Çin Seddi ve Meksika-ABD sınırından sonra 'dünya üçüncüsü' olacak...

TOPLAM SINIR 911 KİLOMETRE
Ulusal güvenlik açısından Suriye sınırı her zamankinden daha önemli bir hal aldı. YPG bir yandan DAEŞ öbür taraftan, artan terör faaliyetleri ve kontrolsüz geçişler Suriye sınırına ‘güvenlik duvarı’ ihtiyacını gündeme getirmişti. Fakat Suriye ile sınır hattının uzunluğu düşünüldüğünde, böyle bir duvarın inşaası kimilerince ütopik olarak yorumlandı. Kimileri de duvar ilk gündeme geldiğinde ‘hamaset edebiyatı’ eleştirilerine uğramıştı.

Çünkü dile kolay; 911 kilometrelik bir sınır uzunluğundan söz ediyoruz. Gelinen süreçte Milli Savunma Bakanlığı ve sınır illerindeki valilikler duvarın 200 kilometrelik kısmını tamamladı. Peki kalan 700 kilometrelik bölüm?

İşte o TOKİ, sınır duvarındaki geri kalan bölümün inşası için harekete geçti. Hedef aylarla ifade edebileceğimiz kısa bir süre içinde 900 kilometrelik sınırın tamamen dev duvar bloklarıyla kapatılması. Önceki sabah bir araya geldiğimiz Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı M. Ergün Turan, bu anlamda 200 kilometrelik hattın inşasına başladıkları bilgisini paylaştı.

5 AY İÇİNDE BİTİRECEK

Turan, “Suriye sınırının 200 kilometresini Milli Savunma Bakanlığı (MSB) ve valilikler kapatmıştı. TOKİ olarak 200 kilometresinin ihalesini yaptık, 400 kilometresinin de hazırlığını yapıyoruz. Yaklaşık 15-20 gündür duvar örme’ çalışmalarını sürdürüyoruz. 700 kilometrelik sınır duvarını beş ay içinde tamamlamış oluruz” dedi.

Turan ayrıca, “Ulusal güvenliğimiz açısından Suriye sınırındaki güvenlik büyük bir önem kazandı. Suriye sınırımızda devam eden duvarın tamamlanması ile sınırımız daha güvenli hale gelecek” tespitinde de bulundu. Güvenlik duvarının Suriye sınırının tamamına örüleceğini belirten Turan, “Genişliği 2, yüksekliği 3 metre olan duvarların Hatay ve Şanlıurfa'daki önemli bir bölümü tamamlandı. Diğer hatlarda ise çalışmalar sürüyor. Sınır hattı boyunca 2 metre genişliğinde ve 3 metre yüksekliğindeki 7 tonluk seyyar blokların tamamlanan kısmında, duvarların üzerlerine jiletli tel de çekiliyor” diye konuştu.

DEVRİYE İÇİN YOL

Duvarın ‘portatif’ olduğunu da aktaran Turan, “Yarın başka yere taşıyabilecek şekilde inşa ediyoruz. Yapımında mukavemeti yüksek dayanıklı beton sınıfı kullanıyoruz” dedi. İşin sadece duvar kalıbı döküp monte etmek olmadığını da üzerine basa basa vurgulayan TOKİ Başkanı, “Duvarın arkasına devriye atmak için güvenlik yolunu da biz yapıyoruz” dedi.

Bu arada küçük bir not: Suriye sınırındaki duvar bittiğinde Çin Seddi ve 1.123 kilometrelik Meksika-ABD sınırından sonra dünyanın en uzun üçüncü duvarı olacak.

Silopi'de konutlar teslim ediliyor

Terörden zarar gören Doğu ve Güneydoğu'daki il ve ilçelere yönelik konut projeleri de hızla devam ediyor. Bunlardan Silopi'de 236 konutun yılsonu kadar teslim edileceğini belirten Turan, "Bölgede 3 yılda 60 bin konut yapma hedefimiz var. Diyarbakır, Şırnak, Hakkari, Mardin'in yeniden imarı kapsamında 30 bin 736 konut yapılacak" dedi.

En zoru mayınlı arazi ve coğrafi koşullar

TOKİ Başkanı Turan’ın anlattıklarına bakılırsa son derece ağır ve zahmetli bir işten söz ediyoruz. Gerek arazi koşulları, gerek mayınlı arazi gerekse sevk-idare işlemleri yapılan işin büyüklüğünü gösteriyor. Beş şantiyenin her birinde; günde 200 ila 250 arası devasa beton blok kalıplara dökülüyor. Bu bloklar, TIR’larla sınır bölgesine sevk ediliyor. Ergün Turan da zorluklara dikkat çekerek, “Sınır dediğiniz yerde yol falan yok. TOKİ olarak yolu da biz açıyoruz. Yaptığımız iş kolay bir iş değil. Mayınlı arazilerde çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

YASTIK ALTINDAN 600 MiLYON ÇIKTI!

Ergün Turan, TOKİ'nin alacaklarına yüzde 20 indirim getiren kampanyasına şu ana kadar 13 binin üzerinde borçlunun başvurduğunu da söyledi. Turan, "Vatandaşlar yaklaşık 600 milyon lira yatırdı ve borçlarını sıfırladı. Şu ana kadar kapatılan 600 milyonun yaklaşık yüzde 63’ü tasarruflarla yani yastıkaltı diye tabir edilen parayla yüzde 37’si ise banka kredisiyle kapatıldı. Rakamın 800 milyon ila 1 milyar lira arasında bir meblağa ulaşmasını bekliyoruz" dedi.

Üç metreyi aşmak imkansız

MSB ve valilikler tarafından daha önce yapılan 200 kilometrelik bölümün geçişleri ciddi anlamda engellediğini de söyleyen Turan, “Bu anlamda etkili bir yöntem. Sonuçta bir insanın 3 metrelik bu duvarı aşması mümkün değil” diye konuştu. Turan ayrıca sınıra duvar projesi kapsamında şantiyelerinde şu an 500 kişinin tam mesai çalıştığı bilgisini de aktardı.

<p>Arabesk müziğin önemli temsilcilerinden Ümit Yaşar, meslek hayatının ilk röportajını Akşam Gazete

Ümit Yaşar'dan polemik yaratacak sözler... 'Veliaht yok, taklitler var'

Ormanların kralının zor anları! Hayatta kalmak için her şeyi yaptı...

Farkında olmadan evinizi kirleten 8 eşya

Hayali pilot olmaktı! Hevesini gidermek için bakın ne yaptı?