• $9,262
  • €10,7921
  • 526.391
  • 1409.56
2 Kasım 2016 Çarşamba

Önceliğimiz banka değil ülke bilançosu!

Hüseyin Aydın, bazı dönemlerde büyük kurumların dalgakıran görevi görmeleri gerektiğini söyledi ve ekledi: "Sorumlu davranıyoruz. Yeri ve zamanı geldiğinde bankanın bilançosundan feragat edip ülkenin bilançosuna geçiş yapmak gerekir."

Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın, dün sabah Türkmenistan’dan gelir gelmez ayağının tozuyla ekonomi müdürleriyle buluştu. Türkmenistan’da yüzde 50-yüzde 50 ortaklıkları olduğunu anımsatan Aydın, muhataplarına bankanın tamamını almak için teklif sunduklarını söyledi. Fakat Aydın’ın verdiği bilgiye göre Türkmen yetkililer bu teklife şimdilik sessiz kalmış.

AZERBAYCAN’DAKİ HİSSEYİ SATIYOR

Ziraat Bankası’nın, Türkmenistan’ın haricinde Azerbaycan’da da faaliyet gösterdiğini anlatan Aydın, "Azerbaycan’da yüzde 100’ü bize ait bir bankanın yanı sıra yüzde 50-50 ortaklıkta bir başka bankamız daha var. Ortaklıktan yavaş yavaş çekilmeyi ve Azerbaycan Maliye Bakanlığı’na satmayı düşünüyoruz" dedi.

‘DALGAKIRAN’ OLMALIYIZ

Aydın, önceki gün İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali’nin çok doğru tespitlerde bulunduğuna da dikkat çekti ve şöyle dedi: “Belli büyüklükteki kurumların dalgakıran görevi görmeleri gerek. Salt bazı durumların sadece bizde varmış gibi yansıtılması, hem ülkemize hem de kurumlara haksızlık” dedi.

“Kredi geri çağırma” iddialarına da yanıt veren Hüseyin Aydın, “Hiçbir zaman krediyi geri çağırmadık. Ama örneğin çeki tahsile veriyordu da bana çeki teminatta ver demiş olabiliriz. Ama hiç kimseyi stoku yönetme ve vadeler uzadı diye yarı yolda bırakmadık. Sadece bankanın değil, ülke ve müşteri bilançosuna da bakıyoruz. Sorumlu davranıyoruz" bilgisini aktardı.

GÖRÜŞ ALIŞVERİŞİ

Aydın, faiz ve banka kârlılıklarıyla ilgili kendilerine hükümet kanadından bir baskı gelip gelmediğiyle ilgili soruyu da şöyle yanıtladı: “Ticari olmayan bir şey bize salık verilmemiştir. Görüş alışverişi oluyor, diyoruz ki, 'mevduat düşmeden kredi faizi düşmez, daha iyisini nasıl yapabiliriz ki daha iyi büyüme gerçekleşir.' Bunları her zaman konuşuyoruz. Bizi ikna ettikleri hususlar olabilir. Bizim ikna ettiğimiz hususlar da olur.

ÜLKE, BANKA VE FİRMALAR!

Güzel bir iletişim var, bu devam ediyor. Sonunda ülkenin bilançosuna katkı yapmayacak bir şeyi kimse önermiyor. Banka bilançosuna katkı yapmayan bir şeyi de kimse yapmıyor. 3 tane bilançodan söz ediyoruz. Ülke, banka ve firma. Biz daha ileri gidiyoruz. Yeri ve zamanı geldiğinde bankanın bilançosundan feragat edip ülkenin bilançosuna geçiş yapalım diyoruz. Yeri geldiğinde 'daha iyi olsun' diyoruz."

BAŞBAKAN BANKACILARI KABUL ETTİ

Aydın, Başbakan Yıldırım’ın, banka yöneticilerini Çankaya Köşkü’nde kabulünü de hatırlatttı. Aydın, faiz konusu da dahil olmak üzere birçok konunun gündeme gelebileceğini kaydetti.

Turkcell ve türk telekom

Ziraat Bankası, Turkcell hisselerinin rehin edilmesi karşılığında Çukurova Grubu’na kredi vermişti. Aydın, temettüye bağlı bu krediyle ilgili "Çukurova ile Rus Alfa arasındaki anlaşmazlık 19 Kasım'daki dava sonrası çözülebilir" dedi. Aydın Türk Telekomla ilgili de "O günkü koşullarda bakarız. Onun için bugün bir şey söylemeyiz" dedi.

Küresel olmanın bedelini ödüyoruz

Türkiye'nin ayrışacak bir sürü farklı olumlu noktası bulunduğuna dikkati çeken Aydın, "Buna rağmen gelişmekte olan ülkeler hangi sopayı yiyorsa biz de o sopayı yiyoruz. Örneğin; petrol, emtia yapan ülkeler, fiyatlar düşüyor diye gelişmekte olan ülkeleri satmaya başlayınca fonlar, size de acımıyor sizi de satıyor. Onun için küresel olmanın bir bedeli var onu ödüyoruz" dedi.

NEGATİF: Aydın, "İçinde bulunduğumuz dönem kriz dönemi değil. Ancak bir daralma yaşanıyor” dedi. Daralmanın nedenlerini de şöyle özetledi: “Türkiye’ye özgü bazı olaylar yaşandı.

- 15 Temmuz darbe girişimi, l not indirimi ve l sınırdaki gelişmeler. l Ana etki Türkiye’nin en büyük ticaret ortağı konumundaki Avrupa’daki ekonomik sorunlar.

- Buna ek dünyadaki ‘büyüme’ sancısı.

POZİTİF: Türkiye’deki büyümeye dikkat çeken Aydın şu noktalara vurgu yaptı:

-Küresel durgunluğa rağmen 27 çeyrektir büyüyoruz.

- Makroekonomik göstergeler güçlü. l Kamunun borcu, milli gelirin yüzde 30'u.

- Bütçemiz kuvvetli.

- Kredi derecelendirme kuruluşları Türkiye’nin adını kapatıp notu ona göre verseler çok farklı bir notla karşılaşırız."

ÖZEL SEKTÖR O BORCU YATIRIM İÇİN ALIYOR!

Özel sektör borçlarıyla ilgili polemiğe de değinen Hüseyin Aydın, "1.6 trilyon liralık kredi portföyünün yaklaşık 1.2 trilyonu özel sektöre veriliyor. Yurtdışı borcuyla birlikte toplam borcu 1.5 trilyon lira. Özel sektör bu parayı yatırım için kullanıyor. Yatırımını yeni bitirmiş firmaların bilançosunda borç görünür. Ancak bu durum o firmanın borca battığı anlamına gelmez. Aksine artık ciroyu artıracağı anlamına gelir. Bana göre yatırıma harcanan bu paralar bilançoların borç kaleminden çıkarılmalı” dedi.

DÜŞÜK FAİZ MEYVESİNİ VERDİ SIRA VADE UZATIMINA GELDİ

Bankaların düşük faiz ortamında daha iyi kârlar elde ettiklerini ifade eden Aydın, "İstikrar olduğunda önümüzü görebildiğimiz için daha çok para kazanıyoruz. Ziraat Bankası da faizlerin aşağı yönlü olması için çalışıyor. Bu dönem her konuda daha çok feragat yapma dönemidir” dedi ve kredi faizlerindeki indirimden sonra şimdi sıranın vade uzatımına geldiğinin sinyallerini şu sözlerle verdi: “Faiz bir fiyattır. Önümüzdeki dönemde kredi vadeleriyle ilgili süre uzatımları gündeme gelebilir. Hem vade yönüyle hem fiyat yönüyle ekonomiye can vermeye devam edeceğiz.”

5.4 MİLYAR LİRALIK KREDİ YAPILANDIRILDI

Genel Müdür Hüseyin Aydın, “Şimdiye dek 5.4 milyar liralık kredi yapılandırıldı. Yapılandırılanların geri dönüş oranı yüzde 90'ı aşıyor. Sonuç başarılı” diye konuştu.

TEK BiR FAiZ ORANI YOK: Aydın, “Şirketlerin reytingleri farklıysa onları farklı fiyatlıyoruz. O nedenle tek bir faizden söz edemeyiz. Bazen sicilleri bozulmasın diye iyi niyetle şirketleri yüzdürüyoruz” dedi.

<p>Şişli Ermeni Kabristanındaki anmaya Akşam Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Kartoğlu ve Kült

Markar Esayan'a vefa... 'Bugüne kadar geri adım atmadı, Markar yalnız değildir'

Fenerbahçe, Trabzon'a ayak bastı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (16 Ekim 2021)

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Angela Merkel ortak basın toplantısı düzenledi