• $9,2912
  • €10,8367
  • 533.827
  • 1432.49
11 Ekim 2016 Salı

Deniz'den inovatif hat trick!

DenizBank, ABD ve Avrupa'da üç yıl üst üste "Dünyanın En Yenilikçi Bankası" ödülünü aldı. DenizBank Genel Müdürü Hakan Ateş, "Ödüllere ambargo koyduk. Futbol deyimiyle hat trick yaptık. Teknolojiyi önce geliştiriyor, sonra da paylaşıyoruz. Türkiye ve dünyadan 43 banka bizim sistemimizi kullanıyor" dedi.

Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş hayatının en mutlu anlarından birini yaşadığını söylüyor. Sebebi ise Denizbank olarak “Dünyanın en İnovatif Bankası” ödülünü almış olmaları… Ödülü veren ise finansal hizmet sektörünün bankacılık yönetimi alanında dünyanın önde gelen kurumlarından Bank Administration Institute, kısaca BAI…
DenizBank Genel Müdürü Hakan Ateş’in daveti üzerine gittiğimiz Chicago’daki ödül töreninin ardından uzun bir sohbetimiz oldu. Heyecanını gizlemeyen Hakan Ateş, “BAI ödülleri, küresel bankacılığın inovasyon arenası olarak bilinir. Burada büyük ödülü kazanmak tarihi bir başarı” dedi.
Üç yıldır üst üste ABD ve Avrupa'da ‘Dünyanın En Yenilikçisi’ unvanını kazanmanın büyük onur olduğunu belirten Ateş şöyle devam etti: “İnovasyon ödüllerine ambargo koyduk. Futbol deyimiyle hat-trick yaptık."
Hakan Ateş ayrıca, teknoloji ve yenilikçiliğin, kritik ve hayati bir role sahip olduğuna da dikkat çekti; "Bizim burada geri kalmamız asla düşünülemez. Biz artık bir teknoloji şirketi olduğumuzu görüyoruz. Teknolojiden ayrıldığımız ölçüde yok olma gibi bir riskimiz var” dedi.

1.000 YAZILIMCI ÇALIŞTIRIYOR

Aslında Denizbank’ın aldığı bu ödülde aslan payı, bankanın bağlı şirketi Intertech’in…
Denizbank, 2002’de Interbank’a ait olan bu şirketi 1.75 milyon dolara bünyesine katmıştı.
DenizBank olarak internet tabanlı bankacılık sistemi kullandıklarını söyleyen Hakan Ateş, “Türkiye’de teknolojisini satan tek bankayız. Bu sistemi rakip olduğumuz bankalara da satıyoruz. Hedefimiz bir ekosistem yaratmak” dedi.
Hakan Bey’in aktardığına göre Intertech'te 150'si outsource (taşeron), 850'si tam zamanlı 1.000 yazılımcı çalışıyor.
Denizbank, Intertech şirketi aracılığıyla 23'ü yerli, 20'si yabancı 43 finansal kuruma kendi teknolojisini-yazılımını satmış durumda.
Ateş, “Şu an sistemimizi kullanan 43 banka var, inşallah çok uluslu bir banka da yolda. İsmini sonra açıklayacağız” dedi.
Intertech’in bunun ötesinde çok daha ciddi bir potansiyel barındırdığını belirten Hakan Ateş, “Bugün bu şirketi alın, Silikon Vadisine koyun, multimilyar dolarlar seviyesine geleceğini düşünüyorum. Bunu neden yapmıyoruz? Zamanı gelsin diye bekliyorum. Türkiye'de şimdiye kadar, Denizbank dışında teknolojisini paylaşan ikinci bir şirket yok. Benim olsun, küçük olsun diye düşünülüyor. Biz paylaşma yolunu seçtik” ifadelerini kullandı.

MİLLİ CÜZDAN İÇİN MEKTUP

Hakan Ateş ayrıca, ‘milli cüzdan’ diye bir hayalin peşinden koştuklarını söyledi. Ateş, şöyle devam etti: "Bu cüzdanla insanlar maça da gidecek, otobüsüne de binecek, para transferini de yapacak. Banka hesabı olmayanlar da ATM'den para yükleyip para transferi yapabilecek. Biz yazılımı vereceğiz, beş kuruş almayacağız. Türkiye'nin milli sistemi olsun, teknoloji vermeye hazırız.

YABANCI HER ŞEYİ GÖRÜYOR

Çünkü şimdi yabancı ödeme sistemleri giriyor. Kredi kartlarında, diğer ödeme cüzdanlarında 'Kim ne almış' gibi tüm bilgilerin kaydı var. Korelilerin 'Kakao' diye yaptıkları milli cüzdanı, Türkiye'de hayata geçirmemiz lazım. Bu gecikiyor. Bu konuda en üst düzeyde yetkililere bilgi verdim, mektup yazdım.”

Türkiye’nin ‘derdini’ tek sunumla anlattı!

Bu arada Hakan Ateş, önceki ay New York'ta Citigroup ile Türkiye-ABD İş Konseyi'nin (TAİK) yuvarlak masa oturumuna katılmış ve orada “Türkiye: Güçlü Reform Programı ile Krizlere Dayanıklı bir Ekonomi" başlıklı bir sunum gerçekleştirmişti. Bu sunumla ilgili ayrıntıları paylaşan Ateş, şu noktalara dikkat çekti: Bu sunumu yapmamdaki amaç, özellikle Türkiye'de ve dünyada olmadık işler oluyor. Son kalkışma da (15 Temmuz) onun bir örneği. Dünyanın bunları anlama kabiliyeti sınırlı. Onların beceremediği başarılarımız var. Bu ülke yapabiliyor, bu da bir gerçek. Son 15-20 yılda yapılan hakikaten önemli reformlar var. Derdimizi anlatmamız lazım. Türkiye'yi yanlış tanıyorlar.”

Çifte standardın tablosu!

New York’taki sunumunu aktarırken çarpıcı bir tabloyu da paylaşan Ateş, "Türkiye 'yatırım yapılabilir' ülke notunu hak ediyor. Çünkü kredi notu ve ekonomik projeksiyonlar itibarıyla Türkiye'deki büyüme diğer ülkelerde yok. Kamu borcunun milli gelire oranında Türkiye yüzde 31 düzeyindeyken diğer ülkelerin durumu ortada. Yatırım yapılabilir ülkelerden İtalya'da yüzde 131 seviyelerini görüyoruz. Bütçe açığı Türkiye'de ortalama yüzde 1,5 iken notu bizden iki kademe yukarıda verdiğim yatırım derecesinde olan Kolombiya'da yüzde 3,9” dedi.

Tüketiyoruz diye üzülmeyin!

Ateş, Türkiye'de büyümenin en az 4'te 3'ünden fazlasının tüketim kaynaklı olduğunu belirterek, "Cari açığımız finanse edilebilir büyüklükte. Onun için 'tüketerek büyüyoruz' diye üzülmenin manası yok. Çin'de insanlar iç tüketim liderliğinde bir büyüme için çabalıyor" dedi.

Halimizden en iyi Ruslar anlar

Hakan Ateş’e “Moody's'in not indirimine Rus ortağınız Sberbank ne diyor" diye de sorduk. Ateş, “Bizim halimizden onlar anlıyor. Rusya'ya yaptırım başladığında 600 milyar dolar olan borçları 400 milyara indi. Cari fazla veriyorlar. Ama onların notu da indi" yanıtını verdi.

<p> </p>

Arabeskin 'Babası' kim?

Dev platform ''1915 Çanakkale Köprüsü''nün altından geçiriliyor

''Boncuklu Tarla''da 12 bin yıllık olduğu tahmin edilen tapınak bulundu

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (21 Ekim 2021)