• $15,5543
  • €16,253
  • 912.159
  • 2390.79
10 Ağustos 2019 Cumartesi

Çevre ve etikte iki teklif...

Çanakkale ilimiz içinde kalan bir bölgede altın arama meselesi malum. AK Parti dönemi öncesinde CHP tarafından onaylanmış bir proje. Cumhurbaşkanı Erdoğan da kopartılan bu gürültüyü manidar bulmuş. Çoğumuz gibi... Gezi’den beri özellikle şerbetliyiz.

***

Affedersiniz “Her hıyarım var diyene tuzlukla koşturan” bir beyaz Türk asabiyeti oluşturuldu. Ama gidenler de Gollum gibi altının cazibesine kapılmış, yerde altın ararlarmış. Belki de Kanadalı şirket “Bunlar bize burada altın bırakmazlar” diye projeden çekilir ve konu kendiliğinden hallolur, ne dersiniz?

***

Ancak bu oraya giden iyi niyetli insanların varlığını, bir çevre ve ahlak sorunumuz olduğunu ortadan kaldırmıyor. Madem bize gündem dayatıyor, sanatçıları, akademikleri vd. böyle işlere asker gibi koşuyorlar, bizim bu negatif gündemden pozitif sonucu çıkarma kabiliyetini göstermemiz gerekir.

***

Benim hayalimde bu enerjiyi ortaklaştırıp, talan edilen kıyılarımızı ihya etmek var. Haydi gelin Cumhur İttifakı ve Millet İttifakı el ele verelim, hazır kamuoyu desteği de bu denli sıcakken, özellikle kıyılarımızdan başlayarak bir tarama yapalım. Nerede yeşil katliamı yapılmış, nerede usulsüz imar izinleri ile çevre katledilmiş, SİT alanları imara açılmış, gelin ortaya koyalım. Hiçbir ayırım yapmadan…

Sonra da telafi adına neler yapabileceğimize bakalım. Çoğu insan, sadece kendisinin yararlanamadığı ranttan şikâyetçi; bu ise bir ahlak sorunudur. Buna bir dur demezsek, yağmalananın kıyılarımız değil, ahlakımız olduğunu, bunun da ülkenin en büyük zaafı olabileceğini üzüntüyle göreceğiz.

***

Şu CHP’nin ucube Siyasi Etik Kurulu yasa teklifi için yazarken “Yasa ile ahlak yaratılmaz” demiştim. Milletvekilleri yemin ediyorlar. Bu yemin o yüce makamda yeterli bir bağlayıcılık taşır. Kaldı ki bununla kalmaz. Eğer bir milletvekili bir yanlış yapıyorsa, her vatandaş gibi ilgili kanunlara tabidir.

CHP 17/25 Aralık’a benzer süreçleri canlandırmak ve yeni particilere iklim yaratmak için karşımıza çıkacağına, İş Bankası’ndaki hisselerini hazineye devretmekle kendisinden bir başlasın.

Alın size kanuni, ama ahlaksız bir iş. Düzeltin hadi!

*Tüm İslam âleminin ve ülkemizin değerli Müslüman vatandaşlarının Kurban Bayramı mübarek olsun. Trafikte lütfen dikkatli olun. Kurallara riayet etmemek de bir ahlak meselesidir ve kul hakkı yemektir.

<p> </p>

Türkiye'nin dev eserleri neden karalanıyor?

Haftanın yalanları deşifre edildi! İşte haftanın yalanları

Yetkililer doğruladı! Atom bombasından daha büyük

Kargalar boş evdeki duşakabini bakın ne hale getirdi! Eve gelince gözlerine inanamadı