• $18,1135
  • €18,2247
  • 1019.08
  • 3015.66
7 Ekim 2015 Çarşamba

Palavranın bu kadarını Hürriyet bile kaldıramaz

Ahmet Hakan'a yönelik yumruklu saldırının, kamuoyunu seçimler öncesi AK Parti aleyhinde manipüle etme amacı taşıdığı her geçen gün biraz daha netleşiyor. Bunu anlamak için Ahmet Hakan'a yönelik saldırının ardından yakalananların ifadelerine bakmak yeterli. Saldırganlardan biri, ifadesinde "Emekli bir polisin 100 bin TL karşılığında kendilerini azmettirdiğini ve işin içinde Emniyet'in, MİT'in ve Reis'in olduğunu söylediğini" belirtiyor. Hürriyet gazetesi, bu ifadeyi Ahmet Hakan'a yönelik saldırıya yükledikleri anlama ters düşeceği gerekçesiyle olmalı ki, birinci sayfada büyütme gereği duymamış. Daha doğrusu, bu bilgiyi koskocaman manşet haberin içinde verme yerine, "fotoğraf altı" yaparak gizlemişler. Belli ki, bu ifadenin ilk günden beri takındıkları ciddiyete ters düştüğünü düşünüyorlar. Ne olursa olsun Hürriyet bile, bu kadar kasıtlı palavrayı -İktidar A.Hakan'dan rahatsız, bize 'indirin' dediler, MİT ve Emniyet işin içinde, Reis istiyor- kaldıramıyor demek ki. O halde Aydın Doğan'a sormak gerekiyor; hâlâ nedir bu, saldırıyı AK Parti'ye yıkma gayreti? Bu mağduriyet pozları?

Tabii, böyle diye Ahmet Hakan'a yapılan saldırıyı küçümsemek gerekmiyor. Pek çok ünlü yazarı faili meçhule kurban vermiş bir ülkede yaşıyoruz. Hepsi de karanlık siyasi amaçların kurbanı olarak hedef seçildi. Burada önemli olan 'doğruyu', 'gerçeği' görebilmek. Aydın Doğan'ın ilk günden beri bu olayla ilgili tutumu, Ahmet Hakan'ın mağduriyetini kullanarak kendisini aklamak oldu, gerçeği açığa çıkarmak değil. Doğan grubu, iktidarla ihtilafı olabilir ama bu sorununu, Ahmet Hakan'a yönelik saldırıyı, basamak olarak kullanarak kendi lehinde çözmeye çalışamaz. Veya "Fırsat bu fırsat, iktidarı buradan sıkıştıralım" diyerek, saldırıyı daha büyük bir algı operasyonuna dönüştüremez.
Saldırganların ifadelerinden de anlaşılacağı gibi ortada bir tezgâh var. "Yumruk atanlar tekbir de getirdiler mi?" diye sormamın sebebi de bu. Türkiye, daha önce de muhafazakârların hedef gösterildiği benzer saldırıları gördü. Danıştay saldırısının nasıl saptırıldığını ve iktidar aleyhine manipüle edildiği hâlâ hafızalarda. Yine gazetecilere yönelik geçmişte yapılan suikastların nasıl İslamcı örgütlere bağlandığını da unutmadık. Bunlar hiç olmamış gibi Ahmet Hakan'a yönelik saldırıyı da hükümete bağlamaya kalkmak sorumsuzluk olduğu gibi bir art niyeti işaret eder. Arabasına 22 kurşun isabet eden Star Medya Grup Başkanı Murat Sancak için "O zaten yaralanmadı bile" diyen Doğan grubunun, iki yumruk üzerinden kıyamet koparmaya çalışması -en iyi ifadeyle- tutarsızlık ve ikiyüzlülüktür.
Ahmet Hakan'a yönelik saldırıyı "Medyaya yönelik şiddet" paranteziyle sınırlandıranların biraz da, bu saldırıyla neyin hedeflendiğine bakması gerekiyor. Basına yönelik saldırıyı hep birlikte kınayalım; şiddete birlikte karşı çıkalım. Buna kimsenin itirazı olmaz. Ama bu yumruklu saldırıyla Aydın Doğan'a mağduriyet zırhı da örmeyelim lütfen. Gerçek neyse onu yazmak, ifade etmek yeterli.

<p>Agr Tur seyahat acentesi ve HIS Travel ortaklığı, özel taleplere göre şekillenen kişiye özel seya

QUALITA ile turizme yeni bir soluk geliyor

Tarihi Haydarpaşa Garı'nın restorasyonunda sona gelindi! Garın son hali görüntülendi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Zelenskiy ile bir araya geldi! işte görüşmeden kareler

Çağla Şıkel ile çocukları alışveriş turunda... Böyle poz verdi