• $31,3879
  • €34,0706
  • 2100.98
  • 9097.15
20 Ekim 2021 Çarşamba

İmamoğlu'ndan Kılıçdaroğlu'na çalım

Kemal Kılıçdaroğlu ve İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu arasındaki adaylık yarışının özeti şöyle: Kim daha fazla PKK/HDP'ye yaklaşırsa ve Suriye'deki PKK devletine yeşil ışık yakarsa adaylık yarışında o öne çıkar.

Kemal Kılıçdaroğlu'nun "Kürt sorunu"ndan dem vurması, terör örgütü PKK'nın siyasi uzantısı olan HDP'yi "meşru muhatap" sayması ve Mesud Barzani'ye ekip göndermesi tamamen 2023'teki adaylık yarışıyla ilgili.

Ekrem İmamoğlu'nun da keza İstanbul'daki işini gücünü bırakıp yanına aldığı medyanın popüler figürleriyle Diyarbakır'a çıkarma yapması bu adaylık yarışıyla ilgili.

Kemal Bey de İmamoğlu da "uluslararası karar vericiler"in işin hangi noktasına dikkat kesildiğini biliyorlar. Bu yüzden ağırlıklı olarak PKK ve HDP'ye sıcak mesajlar yağdırıyorlar. ABD'nin Suriye'deki ortağı YPG'yse, Türkiye'deki ortağı da PKK/HDP'dir. Buna uygun pozisyon alan aday ABD'nin gözüne girebilir, farkındalar.

Bu anlamda Kemal Kılıçdaroğlu ile Ekrem İmamoğlu arasında süren yarış, tamamen ABD'nin ve tabii onun taşeronu olan Pensilvanya'nın gözüne girme yarışıdır.

Bu kapışmada üçüncü bir ismin sıyrılıp çıkma ihtimali bile vardır. Muhalefet cephesinde adaylık için pusuya yatan çok sayıda isim var. Abdullah Gül, Mansur Yavaş, İlhan Kesici bunlardan. Bilinen bilinmeyen daha bir sürü aday var muhalefette. Ölçü milletin gözündeki değer olmadığından doğal olarak tanınan tanınmayan bir sürü ismin piyangodan çıkar gibi aday olma ihtimali beliriyor.

Fakat, bugün itibarıyla İmamoğlu'nun şansının daha yüksek olduğu görünüyor. Kemal Kılıçdaroğlu'nun adaylık ihtimali belirince İmamoğlu geç kalmadan sahaya indi/indirildi. O da yalandan birkaç anadolu şehrini turlayıp asıl adaylığını ilan edeceği yer olan Diyarbakır'a yanında getirdiği medya figürleriyle çıkarma yaptı. Bu noktada İmamoğlu'nun Kılıçdaroğlu'na büyük bir çalım attığı açık.

Kılıçdaroğlu şu an İmamoğlu tarafından geride bırakılma, yutulma, hatta tasfiye edilme tehlikesiyle karşı karşıya. Bu günlerde Kemal Bey'in, İmamoğlu'nu devre dışı bırakacak bir hamle üzerinde çalışıyor olması gerek. Zira manevra alanı daraldı ve çok da şansı yok. Kendisiyle birlikte İmamoğlu'nu da sakata çıkarıp üçüncü bir adayın sıyrılmasının önünü açmak zorunda kalabilir. Yok eğer yumruğunu masaya vurmaya kalkarsa, FETÖ tarafından kulaktan kulağa yayılan o "dosyalar" devreye girer ve kendisi açısından da çok yaralayıcı bir süreç işler. Bu açmaz karşısında Kılıçdaroğlu tıpış tıpış İmamoğlu'nun yolunu açmak zorunda kalabilir. Başka ihtimal de görünmüyor!

<p>Denizli'deki suç örgütü operasyonunda yakalanan 21 şüpheliden 17'si tutuklandı. </p><p>İl Emniyet

Suç örgütüne yönelik operasyon: 17 kişi tutuklandı

İkinci el araba alacaklar dikkat: Bu otomobiller 50 bin TL ile 250 bin TL arası!

Sağlık çalışanları Filistin için ''sessiz yürüyüş'' yaptı

Hak mahrumiyeti cezası bulunan başkan kiraladığı yük asansöründe takımının maçını izledi