• $9,5355
  • €11,1425
  • 551.265
  • 1522.04
10 Eylül 2021 Cuma

İmamoğlu'na “aday olma” baskısı mı yapılıyor?

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun Tek Yol'dan Ali Haydar Fırat'a verdiği röportaj enteresandı. Röportajın sunuş bölümünde Ekrem İmamoğlu'na ait olarak verilen şu cümle dikkat çekiyordu: "Cumhurbaşkanı olmayı değil, başarılı belediye başkanı olmak istiyorum."

Satır satır okuduğum röportajda nedense Ekrem İmamoğlu'na ait böyle bir cümleye rastlamadım. Bu manaya gelecek başka bir cümle de yoktu aslında röportajda. Cumhurbaşkanı adaylığı konusunda ne düşündüğüne ilişkin soruyu İmamoğlu top çevirip pas geçiyor; röportajı yapan arkadaş da bu sefer direkt soruyor "siz aday mısınız" diye? Ekrem İmamoğlu ne "aday değilim" ne "adaylığı düşünmüyorum" gibi bir cevap veriyor. Buna rağmen röportajın "sunuş" kısmında İmamoğlu'nun ağzından "Cumhurbaşkanı adayı olmayı değil, başarılı belediye başkanı olmak istiyorum" cümlesi veriliyor.

Bu cümleye yakın bir ifadeye röportajda rastlayamadım. Ekrem İmamoğlu'nun "siz aday mısınız" sorusuna verdiği yanıt ise şu: "Ben şu anda İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanıyım. Bu durumda bana düşen belediye başkanlığını en iyi şekilde yapmak. Ben görevimi en iyi şekilde yaparsam memleketin kurtuluşuna en büyük hizmeti yapmış olurum.

Şu an benim aklımdan geçen ve amacım, İstanbul'da görevini en iyi yapan bir belediye başkanı olmaktır. Dahası hedefim, İstanbul'da tarihin en başarılı belediye başkanı olmaktır, daha ötesi yok."

Bu ifadelerden, "siz aday mısınız" sorusuna "hayır, cumhurbaşkanı adayı değilim" sonucunu çıkarmak ne kadar doğru bilemedim?

Aksine, aynı konuşmanın devamında "İstanbul'u alan Türkiye'yi alır" sözüne atıfta bulunan İmamoğlu, iddiasını sürdürdüğü sinyalini veriyor. O ifadeleri ise şöyle: "Ben bunu yaparsam -yani başarılı bir belediye başkanı olursam- zaten değişim olacaktır değişime büyük bir katkı sunmuş olurum. Yani birilerinin dediği gibi İstanbul'u alan Türkiye'yi alır tezine de damga basmış olacağım. Benim yapmak istediğim budur."

Ekrem İmamoğlu, cumhurbaşkanı adayı olur mu, olmaz mı bilemem. Belki yarın çıkıp çok net biçimde "aday değilim" de diyebilir. Fakat, bu röportajda İmamoğlu'nun "Cumhurbaşkanı olmayı değil, başarılı bir belediye başkanı olmak istiyorum" gibi net bir ifadesi yok.

Röportaja böyle bir cümle eklediklerine göre İmamoğlu'ndan bu yönde bir beklenti olduğu anlaşılıyor. Kimin ya da kimlerin beklentisi bu? CHP'deki değişik kliklerin mi? İBB'nin düzenlediği 30 Ağustos etkinliklerine katılmayan Kemal Kılıçdaroğlu'nu rahatlatmak için mi Ekrem İmamoğlu'na "aday değilim" açıklaması yaptırtmak istiyorlar? Veya kimin, hangi adayın önünü açmak için İmamoğlu'na "geri çekil" baskısı yapıyorlar? Kılıçdaroğlu, kimi 2023'e aday olarak pişiriyor?

Hem İmamoğlu şimdi "aday değilim" dese ne olur? Kemal Kılıçdaroğlu, Deniz Baykal'ın istifa sürecinde "aday değilim" açıklaması yapmamış mıydı? Bir gün sonra kurultaya aday olarak girmedi mi?

<p>Türkiye'nin dış ticarette attığı  başarılı adımları görmezden geldi. İhracatta cumhuriyet rekorla

İhracat rakamlarını çarpıtan Meral Akşener'e cevap Bakan Muş'tan geldi

Kahramanmaraş'ın cips tarhanası Avrupa ülkelerine ihraç ediliyor

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Şuşa'da Cıdır Ovası'nda şehitler için dua etti

İnkaya kazıları Paleolitik dönem insanlarının göçlerine ışık tutacak