• $8,8689
  • €10,474
  • 499.049
  • 1384.68
6 Eylül 2021 Pazartesi

CHP'nin Barzani ziyaretinin şifreleri

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Oğuz Kaan Salıcı başkanlığında bir heyet, Irak Kürdistan Bölgesi'ni ziyaret ederek Mesud Barzani ve diğer yetkililerle görüştü.

Kamuoyunda ses getiren, doğrusu biraz da şaşkınlık yaratan bu ziyaretin -yapılan açıklamalara göre- karşılıklı iyi niyet temennileriyle geçtiği bildiriliyor.

İzlenimlerime göre Barzani tarafı CHP'li heyetin ziyaretinden son derece memnun. Zira CHP, Irak Kürtleri nezdinde inkârı, asimilasyon uygulamalarını ve eski retçi politikaları temsil ediyor. Mesud Barzani'nin, CHP'li heyetle yaptığı görüşmede "inkâr politikalarını bir tarafa bırakmanın önemine" değinmesi de bunu gösteriyor.

Ayrıca Kemal Kılıçdaroğlu, bugüne kadar Erbil yönetimine ve Barzani'ye fazlasıyla mesafeli bir çizgi izliyordu. 2013'te Irak'ı ziyaret eden Kemal Kılıçdaroğlu, Erbil'e özellikle uğramayacağını ifade etmişti. Bağdat'ta görüştüğü Şii Başbakan Nuri el Maliki'ye de Erbil ile petrol anlaşması yapan Ankara'yı şikâyet etmiş ve rahatsızlığını dile getirmişti.

Kemal Kılıçdaroğlu'nun, Barzani'ye mesafeli davranmasının diğer bir sebebi de HDP ile yaptığı siyasi ittifaktı. PKK ile Barzani'nin rakip olduğu biliniyor. Daha doğrusu terör örgütü PKK, Barzani'yi "stratejik düşman" olarak görüyor ve onu ortadan kaldırma taktiği güdüyordu. Ancak değişen şartlar ve Türkiye'nin terörle mücadeledeki artan başarısı, terör örgütü PKK'yı Kuzey Irak'ta Barzani'ye muhtaç hale getirdi. PKK ve HDP, bu aralar Barzani'ye yalvar yakar el açmış durumda.

Netice itibarıyla CHP'de yaşanan bu değişimin Mesud Barzani ve Erbil yönetimini memnun ettiğinden kuşku yok. Ancak CHP'de yaşanan bu değişimin sırrı büyük merak konusu.

CHP'nin Erbil ziyaretini öncelikle 2023 seçimleriyle bağlantılı değerlendirmek gerekiyor. Yerel seçimlerde başlayan ve hala devam eden HDP-CHP ittifakı, Kürtlerin büyük çoğunluğu tarafından kabul görmüş değil. Özellikle de muhafazakâr kesim bu ittifaka mesafeli yaklaşıyor.

Bunun yukarıda vurguladığımız gibi tarihi sebepleri var. CHP'nin Kürtleri inkâr eden, ret ve asimilasyon politikalarının simge siyasi partisi olması başlıca sebep. HDP ile yapılan siyasi ittifak, bu algıyı yıkmaya yetmiyor. "Barzani" ismi, CHP'yi Kürtler nezdinde meşrulaştırmaya yarayabilir ve sözde CHP'de bir değişim yaşandığı algısını ortaya çıkarabilir. Niyet biraz da bu.

Fakat, bu algıyı yıkmak hiç de kolay değil. Bunun nedeni CHP'nin samimi bir Kürt politikasına sahip olmaması. PKK/HDP ile ittifak kurması, CHP'nin bir Kürt politikasına sahip olduğu anlamına gelmez. CHP'nin Kürtleri inkâr ve ret eden bir çizgiden Cumhuriyeti bölme ajandasına sahip HDP/PKK'yla ittifaka savrulmasını ne Türkler ne Kürtler kolay kolay anlayabiliyor. Dolayısıyla, Kürtlerin büyük kesimi Yasin Börü'leri vahşice katleden bir terör çizgisine mesafeli duruyor. CHP'nin Barzani'yle görüşmesi de Kürtlerin bu algısını değiştirmeye yetmeyecek gibi. En azından durum şimdilik böyle!

<div><p></p><p><span style='font-size: 1.6rem;'>Antalya'nın Manavgat ilçesinde tur otobüsü ile otomo

Antalya'nın Manavgat ilçesinde tur otobüsü ile otomobil çarpıştı. 2 kişi yaralandı

Biber kurutma mesaisi köyü adeta kırmızıya boyuyor

Sahili kaplayan su sümbülleri temizleniyor

Tescilli kayısı çekirdeğinden kurabiyeler damakları tatlandırıyor