• $9,5335
  • €11,1399
  • 551.434
  • 1522.04
3 Eylül 2021 Cuma

İmamoğlu Fatih'se, Kılıçdaroğlu da Atatürk'tür herhalde

Muhalefet adaylık kavgasına erken başladı. İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Kemal Kılıçdaroğlu'nun aday belirleme sürecini yokuşa sürmesine karşılık olarak İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nu öne sürdü. 2023 için aday belirleme sürecinin uzaması anlaşılan Meral Hanım'ı hareket etmeye zorladı.

Bakmayın Kemal Bey'in "adayımızı ittifak ortaklarımızla beraber belirleyeceğiz" sözlerine. İşler hiç de böyle söylediği gibi yürümüyor. Kimin aday olacağına Kılıçdaroğlu kendisi karar vermek istiyor. Bu inisiyatifi elinde tutmak için de sürekli top çeviriyor.

Meral Akşener, aday belirleme konusunda Kılıçdaroğlu'nun kendilerini suya götürüp susuz getirmeye çalıştığını fark etmiş durumda. Her gün yalandan "adayımızı ittifak ortaklarımızla belirleyeceğiz" deyip Akşener'i de oyalıyor. Kılıçdaroğlu, son ana kadar ittifak ortaklarını da oyalayıp bir oldu-bittiyle ittifakın aday ismini belirlemeyi planlıyor. O saatten sonra itiraz eden, karşı çıkanlar haliyle zor durumda kalacak.

Meral Akşener'in İmamoğlu kartını öne sürmesine karşılık Kemal Kılıçdaroğlu da "o zaman çoklu adayla seçime gideriz" çıkışını yaptı. Kılıçdaroğlu ittifak ortaklarına şunu demek istiyor; "ya benim belirleyeceğim isim aday olacak ya da çoklu adayla seçime gideriz. İkinci tura kalırsak doğal olarak CHP'nin adayını desteklemek zorunda kalırsınız!"

Kılıçdaroğlu, 2023'e kadar topu çevirip yine Abdullah Gül ismini ittifak ortaklarına dayatırsa şaşırmamak gerekiyor. Kılıçdaroğlu'nun şu ana kadar yaptığı aday tariflerine bakacak olursak zaten Abdullah Gül'den başkasını tarif etmiyor.

Geçmişte bu isme itiraz eden Meral Akşener'in yanı sıra bu kez itirazcılar arasına Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş da katılır.

Sonuç: Millet ittifakının ortak bir aday belirlemesi çok zor görünüyor. Abdullah Gül ismi üzerinde ittifak ortaklarının ve diğer aktörlerin uzlaşması da mümkün görünmüyor. Birbirleriyle kavga edip sonunda çoklu adayla seçime katılacağa benziyorlar. Kemal Kılıçdaroğlu da "madem İmamoğlu Fatih, o zaman ben de Atatürk'üm" diyerek adaylığını ortaya koyabilir! Neden olmasın! Nasıl olsa her türlü kaybececek!

<p>Antalya'nın Konyaaltı ilçesinde kamp  sırasında yaktıkları ateşle orman yangınına neden oldukları

7 Rus turist serbest bırakıldı

Kahramanmaraş'ın cips tarhanası Avrupa ülkelerine ihraç ediliyor

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Şuşa'da Cıdır Ovası'nda şehitler için dua etti

İnkaya kazıları Paleolitik dönem insanlarının göçlerine ışık tutacak