• $17,9331
  • €18,4099
  • 1039.38
  • 2864.25
23 Mayıs 2022 Pazartesi

Abdülhamid ve Erdoğan

Abdülhamid'in devrilmesi Osmanlı'yı yağmalamanın ve tarih sahnesinden silmenin sadece bir ön adımı oldu. Bunun ne kadarının planlı ve dışarıdan yönlendirmelerin neticesi, ne kadarının tarihin rastgele salınımının sonucu olduğu ayrı konu. Net olan kısmı tartışalım; 1908'de Abdülhamid'i devirip devrim ilan ettiklerinde, Osmanlı'yı ayakta tutan kolonlardan birini de yıkmış oldular. Osmanlı'nın vahşice yağmalanmasıyla yaşanan yıkım, kayıp ve acıları sonradan yapılan hiçbir özeleştiri ve pişmanlık telafi edemedi.

Muhalefetin bugün 1908 öncesine dönmesi, o günün sloganlarını ve hedeflerini gündeme getirmesi tesadüf olmasa gerek. Benzer bir uğursuz göreve talip olduklarını dillendirme gayretindeler anlaşılan.

Yüz yıl önceki ittifaka ağırlıklı olarak Batıcılık akımının etkisindeki ordu mensupları öncülük ediyordu. İslam alerjisi baskın paşalar, subaylar, gayrimüslim unsurlar; farklı etnik gruplara ait örgütler, çeteler bu ittifakta toplanmıştı. Ayrıca, bazı İslamcı çevreler de darbe sonrası Abdülhamid'in hâl'ini meşrulaştırmak için ikna edilmişti. Hangi etki ve düşünceyle olursa olsun "anti-Abdülhamid ittifakı", Batı etkisinde içeride oluşan "anti-Osmanlı" karşıtlığıydı ve sonuçları da kişilerle sınırlı kalmadı, bütün Osmanlı'yı etkiledi.

Bugün yüz yıl öncesinin sloganlarıyla kurmaya çalıştıkları "anti-Erdoğan" ittifakı da benzer özellikler taşıyor. Batı güdümlü bir ittifak söz konusu. Bu ittifak belki aynı ana damardan besleniyor olabilir ama aktörler ve bugünkü dinamikler birbirinden çok farklı.

Siyasi miras, zihniyet ve sloganlar aynı. Bunun da önemli bir sebebi var. Türkiye tarihinde büyük kabahatler, suçlar, planlar hep büyük yalanlarla gözlerden kaçırılmak istenmiştir. Abdülhamid'in devrilmesinin "büyük bir devrim" olduğu yalanı gibi. Bugün de benzer bir yalana ihtiyaç duyuyorlarsa gizli planlarına kılıf arıyorlar, demektir. Erdoğan'dan mı kurtulmak istiyorlar yoksa Türkiye'yi ayakta tutan büyük kolonlardan birini mi kesmeye çalışıyorlar?

Abdülhamid'i devirerek bu toprakları Batı emperyalizminin işgaline hazır hale getirdiler. Yine "devrim" diyorlarsa, bilin ki emperyalistler yakında demektir. Irak'a gelen, Suriye'ye konumlanan emperyalistlerin sonraki hedefi neresiydi? Tek eksik Türkiye'nin bu işgale hazır hale getirilmemiş olması. FETÖ ve PKK yenildi, başarılı olamadı ama belki Kemal Kılıçdaroğlu ve Meral Akşener öncülüğündeki ittifak başarır diye umut ediliyor. Erdoğan'ı bu sözde "demokrasi ittifakı"yla devirdiklerinde işte o zaman "bayram" ilan edecekler ve ardından olacakları zaten Abdülhamid'den biliyorsunuz...

<p> </p>

Suriye'ye harekatı kimler neden istemiyor?

İbrahim Kendirci panikledi: Annemden saklıyordum!

Sanki o değil bir başkası! Feride Hilal Akın'ın yaptırdığı estetik yok artık dedirtiyor

Stranger Things'in yıldızı Millie Bobby Brown sitem etti: Benim neyimden nefret ediyorlar?